Zima to pora roku, która wymaga dużej uwagi przy wyborze sprzętu. Dotyczy to zwłaszcza stóp, które mają ciągły kontakt z chłodem i wilgocią. Dobre buty są oczywiście w tym wypadku kluczowe, ale nie powinniśmy lekceważyć zadań, które wykonują skarpety. To one najczęściej zapewniają naszym stopom ciepło i dbają o suchy klimat wokół skóry. Oczywiście pod warunkiem, że wybraliśmy odpowiedniej jakości model. W dzisiejszym tekście chciałbym Ci przedstawić skarpety zimowe Bridgedale Explorer Heavy Merino, z których korzystałem m.in. podczas kilkudniowego wyjazdu w Beskid Śląski. Czy sprawdziły się w górach?

Skarpety zimowe Bridgedale Explorer Heavy Merino

Zanim zacząłem chodzić po górach nie zwracałem większej uwagi na to jakie kupuję skarpety. Wyznawałem zasadę, że im tańsze, tym lepsze. Gdy jednak złapałem już górskiego bakcyla, moje podejście do tego tematu uległo znacznej zmianie. Teraz kupując skarpety w góry nie biorę już pierwszych lepszych. Wyborowi poświęcam sporo uwagi. Dlaczego? Bo kiepskie skarpety potrafią znacznie utrudnić życie. Zwłaszcza podczas wędrówek długodystansowych lub zimowych. Skarpety zimowe Bridgedale Explorer Heavy Merino to model o znacznej grubości, dedykowany właśnie do górskich działań w trudnych zimowych warunkach.

Ubieranie-buta-skarpety-zimowe-bridgedale

Aby przekonać się czy skarpety spełniają oczekiwania zabrałem je na kilkudniowy wyjazd w Beskid Śląski. Używałem ich wraz z obuwiem Zamberlan Baltoro GTX. But ten jest kompatybilny z rakami półautomatycznymi, co świadczy o jego zimowym charakterze. Jak jednak większość tego rodzaju obuwia, Zamberlan Baltoro GTX nie został wyposażony w ocieplenie. Dlatego na stopy założyłem najcieplejsze skarpety jakimi obecnie dysponuję, czyli właśnie Bridgedale Explorer Heavy Merino. W trakcie testów potwierdziło się wszystko, co obiecywał producent.

Zobacz także:

Wysokiej jakości materiały

Skarpety Bridgedale cechuje wykonanie z wysokiej jakości materiałów. W przypadku modelu Explorer Heavy Merino, do produkcji wykorzystano tkaninę będącą mieszanką wełny merino (28%), wełny (19%), nylonu (34%), polipropylenu Endurofil™ (18%) i elastanu Lycra® (1%). Każde z tych tworzyw pełni w skarpetach jakąś konkretną rolę. Najważniejszy składnik skarpet to naturalna wełna merino. O ile latem wybieram raczej skarpety syntetyczne, tak zimą produkty z wełny merynosów są według mnie najlepszą opcją.

Bok-skarpety-zimowe-bridgedale

Przede wszystkim dlatego, że wełna merino zapewnia świetną termoregulację. Włókna merynosów nie tylko grzeją, ale także dobrze oddychają, co pomaga zapewnić suchy klimat wokół skóry. Ich ważną cechą są także właściwości antybakteryjne. Nawet po kilku dniach użytkowania skarpety nie śmierdzą. Korzystałem z nich przez kilka dni z rzędu i za każdym razem nie było czuć nieprzyjemnego zapachu. To bardzo duża zaleta, zwłaszcza jeśli wybierasz się na kilkudniowe wędrówki, bo dzięki temu ilość zabieranych par skarpet będziesz mógł ograniczyć do absolutnego minimum.

Palce-skarpety-zimowe-bridgedale

Warto natomiast wiedzieć, że włókna wełny merino są delikatne. Dlatego produkując skarpety w góry, wełna jest często łączona z tworzywami syntetycznymi. Tak też zrobiono w przypadku skarpet zimowych Bridgedale Explorer Heavy Merino. W tym celu wykorzystano technologię FusionTech™, która polega właśnie na łączeniu włókien naturalnych z syntetycznymi. Do wełny dodano nylon i polipropylenowe włókna Endurofil™, czego efektem jest znaczne zwiększenie wytrzymałości skarpet i ich odporności na ścieranie. W składzie materiału znajdziemy także elastan Lycra®, którego głównym zadaniem jest dbanie o to, aby skarpety były rozciągliwe i dobrze dopasowane do stopy. To wszystko sprawia, że skarpety są wygodne, ciepłe i przyjemne w kontakcie ze skórą. Dobrze odprowadzają wilgoć, więc śmiało można z nich korzystać w trakcie wzmożonego wysiłku w górach.

Spod-skarpety-zimowe-bridgedale

Zobacz także:

Konstrukcja

Za sprawą gęstego tkania, skarpety zimowe Bridgedale Explorer Heavy Merino zapewniają wysoki stopień amortyzacji pod stopą. To w przypadku skarpet zimowych bardzo pożądana cecha, bo buty na zimę są z reguły sztywne i twarde. Wynika to z konieczności dostosowania ich do użytkowania z rakami półautomatycznymi lub automatycznymi. Skarpety zimowe Bridgedale Explorer Heavy Merino wyposażono ponadto w płaskie szwy, które zapobiegają powstawaniu otarć. Ważną cechą jest także dobry ściągacz, który stabilnie trzyma skarpetę i zapobiega jej zwijaniu. Ściągacz jednocześnie nie uciska, nawet w trakcie całodniowego użytkowania. Te wszystkie cechy sprawiają, że skarpety bardzo dobrze sprawdzają się w trakcie zimowych trekkingów, również tych długodystansowych.

Gora-skarpety-zimowe-bridgedale

Jak pisałem wyżej, skarpety miałem okazję testować podczas sylwestrowego wyjazdu w Beskid Śląski. W trakcie tych kilku dni pogoda była… barowa. Takie warunki nie zachęcają co prawda do wędrówek, ale umożliwiają dokładne sprawdzenie sprzętu. W terenie skarpety sprawdziły się bardzo dobrze. Zapewniały moim stopom ciepło i jednocześnie dobrze odprowadzały wilgoć. Gdy wieczorem ściągałem buty, moje stopy za każdym razem były suche. Skarpety nie wydzielały przykrego zapachu nawet po intensywnym trekkingu, więc kolejnego dnia znów mogłem je śmiało założyć na stopy.

W-terenie-skarpety-zimowe-bridgedale

Przez cały dzień skarpety stabilnie trzymały się na nogach. Nie zsuwały się, a jednocześnie ściągacz nie uciskał. W efekcie skarpety zimowe Bridgedale Explorer Heavy Merino to model, o którym aktualnie nie mogę powiedzieć ani jednego złego słowa. Nie wiem tylko jak skarpety będą się spisywały w dłuższym okresie użytkowania. Tej zimy mam natomiast zamiar często z nich korzystać, więc jeśli zauważę jakieś wady, oczywiście zaktualizuje artykuł. Na ten moment jestem z nich natomiast bardzo zadowolony.

Konserwacja i zakupy

Produkty z wełny merynosów wymagają ostrożnego czyszczenia. Do prania warto używać specjalnych środków do wełny merino. W przypadku modelu Bridgedale Explorer Heavy Merino producent zaleca pranie skarpet na lewej stronie. Można je prać w pralce. Należy wówczas wybrać cykl wełna, temperaturę 40° i niski poziom wirowania. Skarpet nie wolno czyścić chemicznie i nie należy używać wybielacza. Odzieży z wełny merino nie powinno się prasować oraz należy pamiętać o ostrożnym suszeniu unikając wysokich temperatur.

Pieta-skarpety-zimowe-bridgedale

Skarpety zimowe Bridgedale Explorer Heavy Merino możesz spotkać w dwóch wersjach: Merino Performance oraz Merino Comfort. Testowany model to wariant Merino Performance, który jest trochę cieplejszy i zapewnia lepszą amortyzację. Na zdjęciach widoczna jest wersja o standardowej wysokości. Osoby, które wolą wyższe skarpety mogą zdecydować się na model Knee, który zabezpiecza także część łydki. Skarpety oferowane są w różnych kolorach i rozmiarach, a cena za wariant Merino Performance to, w zależności od dostępnych promocji około 95-125 zł. Skarpety można nabyć w sklepie górskim 8a.pl.

Skarpety-zimowe-Bridgedale-Explorer-Heavy-Merino

Tekst powstał we współpracy z firmą SNAP Outdoor, która jest wyłącznym dystrybutorem marki Bridgedale na Polskę.

Komentarze

Dodaj komentarz