Sklepy górskie oferują różnego typu czekany, które różnią się przede wszystkim swoim przeznaczeniem. Niektóre modele dedykowane są np. do wspinaczki, inne do skituringu. Najszerszą grupę stanowią natomiast tzw. czekany turystyczne. W dzisiejszym artykule, chciałbym przedstawić Ci wszechstronny czekan łączący w sobie cechy modelu turystycznego i po części wspinaczkowego. Zobacz jak w trakcie testu sprawdził się czekan Climbing Technology Dron Plus.

Czekan Climbing Technology Dron Plus do zaawansowanej turystyki

Czekan Climbing Technology Dron Plus nie jest ani typowym czekanem turystycznym, ani wspinaczkowym. Choć najwięcej łączy go z turystyką, to jednak oferuje użytkownikowi coś „ekstra”. Dzięki temu docenią go przede wszystkim zaawansowani turyści wysokogórscy szukający czekana, który może zostać użyty w tradycyjny sposób i jednocześnie sprawdzi się w bardziej wymagającym terenie. Z czekanami turystycznymi łączy go jego główne zadanie, czyli umożliwienie zatrzymania upadku w razie poślizgnięcia się na stromym zboczu. O jego wspinaczkowym zacięciu świadczy natomiast obecność kilku cech, charakterystycznych właśnie dla bardziej zaawansowanych czekanów wykorzystywanych do wspinaczki.

Czekan-Climbing-Technology-Dron-Plus-do-zaawansowanej-turystyki
Czekan Climbing Technology Dron Plus to sprzęt zimowy do zaawansowanej turystyki

Zanim zabrałem czekan Climbing Technology Dron Plus w góry, zastanawiałem się przez chwilę, który tatrzański szczyt będzie najlepszy do przetestowania sprzętu. Z założenia powinien być dostępny dla bardziej zaawansowanego turysty i oferować trochę wspinaczki mikstowej. Dość szybko doszedłem do wniosku, że najlepiej te założenia spełnia… Kościelec. W teście zobaczysz zdjęcia czekana właśnie z wejścia na ten szczyt.

Główne zadanie to zatrzymanie upadku

O Kościelcu jednak za chwilę. Najpierw chciałbym omówić czekan pod kątem jego głównego zadania. Czekany turystyczne przez większość czasu są albo przytroczone do plecaka, albo znajdują się w ręku i są wykorzystywane do podpierania się w trakcie podejścia. Należy je trzymać za głowicę, co pozwala na łatwe użycie czekana w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej. Dron Plus oczywiście może być wykorzystywany właśnie w ten sposób. Kształt głowicy sprawia, że czekan wygodnie leży w dłoni i stanowi dobry punkt podparcia.

Czekan-Climbing-Technology-Dron-Plus-przytroczony-do-plecaka
Czekan przytroczony do plecaka

Zobacz także:

Dolna część styliska jest prosta i zakończono ją grotem. Pozwala to na stosunkowo łatwe wbijanie czekana w zmrożony śnieg podczas podejścia. To w zasadzie jeden z głównych sposobów w jaki wykorzystywany jest czekan w turystyce wysokogórskiej. Grot jest metalowy, więc nie powinien się uszkodzić, jeśli wbijając czekan dosięgniemy skał znajdujących się pod śniegiem. Jednocześnie samo stylisko wytworzono z aluminium, co pozwoliło ograniczyć wagę czekana. W tym miejscu trzeba natomiast dodać, że nie należy on do najlżejszych modeli, co jednak wynika ze zwiększonej wytrzymałości konstrukcji ze względu na możliwość wykorzystania go w łatwej wspinaczce, o czym szerzej za chwilę.

Czekan-Climbing-Technology-Dron-Plus-ma-wytrzymaly-grot
Stalowy grot nie powinien ulec uszkodzeniu w kontakcie ze skałami

Czekany często posiadają pętle na nadgarstek. Otrzymał ją także testowany Dron Plus. Na szczęście można ją łatwo ściągnąć. Nie polecam korzystania z pętli w warunkach tatrzańskich, gdzie idąc stromym zboczem dość często trzeba zmienić kierunek podejścia. Czekan powinien być trzymany zawsze w ręce do stokowej, więc zmiana kierunku wymaga także zmiany ręki. To z kolei wymusza przełożenie pętli na drugi nadgarstek. Pętla co prawda zapobiega utraceniu czekana w razie jego wypadnięcia z dłoni, ale przekładanie jej z jednego nadgarstka na drugi jest bardzo kłopotliwe i co gorsza, może nawet doprowadzić do utraty równowagi. To jedna z pierwszych rzeczy o której uczą na zimowym kursie turystyki wysokogórskiej. W Tatrach lepszym wyjściem jest używania czekana bez pętli, a najlepszym zaopatrzenie się w elastyczną lonżę. W głowicy czekana znajduje się otwór, który pozwala na przymocowanie lonży karabinkiem.

Otwor-w-glowicy-czekana-Climbing-Technology-Dron-Plus-
W głowicy znajduje się otwór umożliwiający przypięcie karabinka

Zobacz także:

Wspinaczkowy charakter

O wspinaczkowym charakterze czekana Climbing Technology Dron Plus świadczy kilka cech, które są rzadko spotykane w czekanach turystycznych. W oczy rzuca się przede wszystkim gumowy chwyt w dolnej części styliska. W rzeczywistości uprawiając łatwą turystykę zimową bardzo rzadko chwytamy czekan w tym miejscu, więc uchwyt nie jest potrzebny. Sytuacja zmienia się, gdy wchodzimy w bardziej pionowy teren, którego pokonanie wymaga wbicia czekana nad głową.

Czekan-Climbing-Technology-Dron-Plus-Uchwyt
Czekan wyposażono w uchwyt do którego można przykręcić wspornik

Warto także wspomnieć o możliwości dokręcenia specjalnego wspornika dłoni, właśnie w dolnej części styliska. Wspornik wykorzystywany jest głównie po to, aby nie doszło do ześlizgnięcia dłoni z chwytu np. w momencie, gdy będziemy się podciągać na czekanie lub potrzebujemy na nim zawisnąć. Instalacja wspornika wymaga chwili czasu. Przed wyjściem w teren warto więc poćwiczyć jego montaż „na sucho”. Zwłaszcza jeśli będzie to pierwsza instalacja. Jednocześnie nie powinniśmy poruszać się z zainstalowanym wspornikiem po normalnych zboczach, bo jego założenie będzie utrudniać wbijanie grotu czekana. Wspornik do czekana Climbing Technology Bumper nie znajduje się w zestawie, ale można go dokupić oddzielnie za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Kolejna cecha, która świadczy o wspinaczkowym charakterze czekana to konstrukcja ostrza. Agresywnie je zakrzywiono i przez to zbliżono kształtem do ostrzy używanych w czekanach lodowych. Ostrze jest jednocześnie wąskie, więc można łatwo osadzić je nawet w twardym lodzie. Ostrze i głowicę o podwyższonej wytrzymałości T, wykonano ze stali kutej na gorąco. Zwiększona wytrzymałość to kolejna cecha, która świadczy o wspinaczkowym charakterze modelu.

Czekan-Climbing-Technology-Dron-Plus-ma-agresywne-ostrze
Wąskie ostrze o agresywnym kształcie

A jak sprawdził się w terenie?

Kościelec to szczyt, który wyróżnia się budową od innych tatrzańskich wierzchołków. Niektórzy nazywają go polskim Matterhornem. W zależności od warunków, droga wiodąca na szczyt może prowadzić zarówno po śniegu, lodzie, jak i skałach, czyli tzw. mikstem. W trakcie podejścia używałem czekana przede wszystkim w tradycyjny sposób, czyli podpierając się nim i trzymając go za głowicę. Były jednak miejsca, w których przejściu pomagałem sobie wbijając ostrze czekana w lód, zamarznięte trawki lub hacząc je o skały. Taki sposób używania czekana może nie był absolutnie konieczny, ale według mnie pozwalał łatwiej pokonać trudności. Dzięki temu udało mi się w podstawowym zakresie sprawdzić wygodę korzystania z uchwytu i wytrzymałość czekana.

Podpieranie-sie-czekanem-Climbing-Technology-Dron-Plus-
Przez większość czasu Dron Plus służy do podpierania się
Wspinaczka-z-czekanem-Climbing-Technology-Dron-Plus-
… ale można go wykorzystywać
także w bardziej wspinaczkowy sposób

Czekan Climbing Technology Dron Plus pewnie leży w dłoni i jest dobrze wyważony. Uchwyt pokryto gumą, co zapobiega ześlizgiwaniu się ręki, ale planując pokonywanie bardziej wymagających pionowych miejsc, warto zainwestować także we wspomniany wcześniej wspornik. Jeśli chodzi o wytrzymałość, również nie mogę powiedzieć złego słowa. Zarówno grot, jak i ostrze zaliczyły sporo kontaktów ze skałą. Jedyny ślad jaki na nich pozostał to zdarty lakier. Choć długodystansowy test wytrzymałości czekana jeszcze przede mną, to już teraz wydaje mi się, że będzie mi służył przez wiele lat.

W tym miejscu muszę natomiast dodać, że używanie czekana we wspinaczkowy sposób, czyli trzymając za uchwyt wymaga praktyki. Wbijając czekan w lód czy hacząc go o skałę, musimy mieć pewność, że mówiąc kolokwialnie ostrze „siedzi”. Jeśli obciążymy źle osadzony czekan to jest spore ryzyko, że ostrze wyskoczy, a my zaliczymy lot, który może się źle skończyć. Wbijanie czy też osadzanie ostrza czekana, warto więc wcześniej poćwiczyć w bezpiecznych warunkach.

Glowice-czekana-Climbing-Technology-Dron-Plus-wyposazono-w-lopatke
Głowicę wyposażono w łopatkę

Podsumowanie

Podsumowując czekan Climbing Technology Dron Plus to sprzęt zimowy w góry przeznaczony dla bardziej zaawansowanego turysty. Wyposażono go w kilka dodatków, które będą przydatne w trakcie pokonywania tras z elementami wspinaczki. Jednocześnie w dalszych ciągu można go wykorzystywać w najpopularniejszy spotykany na szlakach sposób, czyli do podpierania się w trakcie podejścia i hamowania w sytuacjach awaryjnych. Model cechuje więc przede wszystkim wszechstronność, którą docenią osoby chcące pokonywać trudniejsze drogi, ale nadal o charakterze turystycznym.

Na-szczycie-Koscielca-z-czekanem-Climbing-Technology-Dron-Plus-
Na szczycie Kościelca

Większość tekstu oparłem na przykładach tatrzańskich, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać czekan Climbing Technology Dron Plus również na wyjazd np. w Alpy. Model spełnia wszystkie wymagane dla tego typu sprzętu normy tj. CE 0333, EN 13089:2011 (typ 2) oraz UIAA. Dron Plus produkowany jest w trzech rozmiarach: 52 cm, 59 cm i 66 cm. Dobierając długość polecam wybrać tę, w której grot będzie sięgał Ci do połowy łydki. Czekan jest dostępny m.in. w górskim sklepie internetowym 8a.pl w cenie 363,92 zł.

Tekst powstał we współpracy z firmą SNAP Outdoor, która jest wyłącznym dystrybutorem marki Climbing Technology na Polskę.

Komentarze

Dodaj komentarz