Tatry Słowackie. Gerlach

Gerlach fot. roofofeurope https://flic.kr/p/6Z1i3Q

Tatry Słowackie to region zdecydowanie wart zobaczenia. Jest jednak kilka różnic, w zasadach panujących w górach w Polsce i na Słowacji. O czym warto pamiętać jadąc w Tatry Słowackie?

Tatry Słowackie

Jak zapewne większość z Was wie, w Polsce znajduje się tylko niewielka część Tatr. Zdecydowana większość pasma, w tym całe Tatry Bielskie mieści się na terenie Słowacji. To u naszych południowych sąsiadów wznoszą się najwyższe tatrzańskie szczyty jak Gerlach 2655 m, Łomnica 2634 m czy Lodowy Szczyt 2627 m.

Warto w tym miejscu zacytować Józefa Nykę – autora doskonałych przewodników tatrzańskich i byłego redaktora naczelnego “Taternika”:

Słowackie Tatry Wysokie są znacznie rozleglejsze i pod wieloma względami od nich atrakcyjniejsze. Tu wznoszą się wszystkie najwyższe wierzchołki, tu skupiają się najdziksze i najodludniejsze doliny, tu wreszcie bytuje większość wysokogórskiej zwierzyny

Polscy turyści kochający nasze najwyższe góry, nie powinni mieć więc wątpliwości. Tatry Słowackie zdecydowanie warto odwiedzić. Jest jednak kilka istotnych kwestii o których warto pamiętać.

Kriváň (2494m), High Tatras Mountains, Slovakia

Krywań 2494m. Narodowa góra Słowaków

Poniższe informacje zostały przygotowane głównie z myślą o zwykłych turystach, takich jak ja. Taterników czy skiturowców mogą obowiązywać inne zasady.

Dostępność szlaków turystycznych

W odróżnieniu od tatrzańskich szlaków po stronie polskiej, szlaki słowackie powyżej schronisk są zamykane na zimę. Nie można po nich wędrować od 1 listopada do 15 czerwca włącznie. Oficjalna przyczyna to kwestie ochrony przyrody i bezpieczeństwa turystów. Słowacy z reguły robią jeden wyjątek. Jest nim szlak na Sławkowski Szczyt, który często otwarty jest także zimą. Po otwarciu szlaków, zasady wędrówki szlakiem przez Tatry Słowackie są takie jak latem w Tatrach Polskich, czyli wędrować można od świtu do zmierzchu.

Rozdroże pod Rohaczem Płaczliwym

Znaki kierunkowe w Tatrach Słowackich

Czy szlaki nie są tak zatłoczone jak w Polsce?

To prawda. Oczywiście są miejsca, gdzie górołazów jest całkiem sporo. Biorąc jednak po uwagę ogół tatrzańskich szlaków na Słowacji, faktycznie turystów jest zdecydowanie mniej, niż po stronie polskiej.

Tatry Słowackie. Litworowy Staw Białowodzki

Dolina Białej Wody

Wycieczki poza szlakowe

W Tatrach Słowackich turyści mogą wędrować poza szlakami tylko pod opieką przewodnika. Niestety na te najbardziej pożądane szczyty jak Gerlach, Łomnica, Lodowy Szczyt, Durny Szczyt czy Wysoka nie prowadzi żaden szlak. To znaczy, że jeśli nie wspinamy się i nie należymy do żadnego klubu wysokogórskiego, możemy zdobyć te szczyty tylko z przewodnikiem. Koszt jest niestety duży. Chcąc skorzystać z usług polskiego Międzynarodowego Przewodnika Wysokogórskiego IVBV/UIAGM trzeba się liczyć z wydatkiem od 400 zł na osobę (przy założeniu, że przewodnik prowadzi 3 turystów). Słyszałem, że taniej można znaleźć przewodnika na Słowacji, ale nie jestem w stanie podać żadnych konkretów. Pod opieką przewodnika, możemy wędrować również zimą, gdy szlaki są oficjalnie zamknięte.

Vysoke Tatry

Ratownictwo górskie

Działania ratownicze na terenie Tatr Słowackich realizuje Horská záchranná služba. Przed wyjściem w góry słowackie, koniecznie wpiszcie sobie w telefon ich numer alarmowy 18 300.

Jak zapewne wielu z Was już słyszało, górskie akcje ratunkowe na Słowacji są płatne. Nie mówimy tu o kwotach kilkuset, ale raczej kilku tysięcy złotych. Jeśli więc nie mamy ubezpieczenia, a konieczne będzie użycie helikoptera, przez bardzo długo będziemy musieli spłacać długi. Sporym rachunkiem może się skończyć nawet skręcenie kostki. Wybierając się więc w Tatry Słowackie, koniecznie należy pamiętać o ubezpieczeniu. Jeśli często gościcie w górach za granicą, warto rozważyć zakup ubezpieczenia całorocznego jak PZU Bezpieczny Powrót lub dołączyć do Alpenverein. Jeśli natomiast nie potrzebujecie tak szerokiej ochrony, możecie skorzystać z usług innych firm, oferujących ubezpieczenia krótkoterminowe. Koszt takiego ubezpieczenia to zaledwie kilka złotych na dzień.

Nocleg

Biwakowanie na terenie TANAP (słowacki odpowiednik TPN) jest zabronione. Nocować możemy tylko w schroniskach. Jest ich natomiast naprawdę sporo. Najwyżej położone schronisko w Tatrach znajduje się właśnie na Słowacji i jest nim Chata pod Rysmi, zlokalizowana na wysokości 2250 m. Schronisko jest czynne w sezonie letnim, czyli wówczas gdy otwarte są szlaki. Tak jak w Polsce, większość słowackich schronisk udziela noclegu zastępczego na tzw. glebie.

Schronisko pod Wagą (słow. Chata pod Rysmi)

Schronisko pod Wagą (słow. Chata pod Rysmi)

Opłaty

W odróżnieniu od polskiego TPN, słowacki TANAP nie pobiera opłaty za wstęp. Generalnie jednak, ze względu na walutę obowiązującą na Słowacji, musimy liczyć się z większymi wydatkami niż w Polsce. Abstrahując od kwestii kosztów ewentualnego przewodnika, droższy jest także nocleg w schroniskach (z reguły około 20 Euro) oraz zakup jedzenia czy picia.

Psy

W odróżnieniu od Tatr Polskich, na Słowacji możemy zabrać w góry swojego pupila. Należy tylko pamiętać, aby założyć mu smycz i kaganiec.

Dojazd

Najłatwiej dojechać własnym samochodem. Tak jak w zasadzie prawie wszędzie. Należy jednak wiedzieć, że przepisy określające wymagane wyposażenie są bardziej restrykcyjne niż w Polsce. Trzeba także mieć winietę, aby korzystać z autostrad i dróg ekspresowych. Po szczegółowe informacje, odsyłam na stronę naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (zobacz).

Jeśli nie macie własnego samochodu lub z jakiegoś powodu nie chcecie go brać na Słowację, możecie skorzystać z komunikacji zbiorowej. W okresie letnim, z Zakopanego kursuje autobus firmy Strama (zobacz), którym dojeżdża do Starego Smokowca. Jeśli szczyt będący celem Waszej podróży jest bardziej na zachód, w Starym Smokowcu należy przesiąść się na tzw. Elektriczke, czyli Tatrzańską Kolej Elektryczną kursującą do Szczyrbskiego Jeziora (zobacz).

Stary Smokowiec (Starý Smokovec)

Elektriczka

Co warto zobaczyć?

Ten temat zasługuje na obszerny, oddzielny artykuł. Miejsc wartych odwiedzenia w Tatrach Słowackich jest bowiem całe mnóstwo. Dla zainteresowanych rzucę tu tylko kilka haseł. Na pewno warto wejść na dostępną szlakiem narodową górę Słowaków, czyli Krywań. Pięknie jest także na Koprowym Wierchu czy w rejonie Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Będąc w słowackich Tatrach Wysokich warto zobaczyć Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą (niedaleko Szczyrbskiego Jeziora), na którym tablice pamiątkowe mają również Polacy. Z kolei jadąc w słowackie Tatry Zachodnie, zdecydowanie warto wejść na ich najwyższy szczyt, czyli Bystrą 2248 m. Jeśli lubicie adrenalinę, powinny się Wam spodobać szlaki z dużą ekspozycją i sztucznymi ubezpieczeniami np. Czerwona Ławka (Tatry Wysokie), grań Banówki czy Rohacze (Tatry Zachodnie).

Grań Rohaczy

Na pierwszym planie widoczne zejście na Jamnicką Przełęcz. Za nim wejście na Rohacz Ostry. Z tyłu po prawej Rohacz Płaczliwy

Tatry Słowackie. Wielki Staw Spiski

Wielki Staw Spiski

Wejście na Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą

Wejście na Tatrzański Cmentarz Symboliczny

Polecam także

Komentarze


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.