Koprowy Wierch to piękny tatrzański szczyt, znany z kapitalnej panoramy rozciągającej się z wierzchołka. Położony jest w Tatrach Wysokich, a jego wysokość to 2363 m. Choć na Koprowy Szczyt można wejść tylko od strony słowackiej, to znajduje się on bardzo blisko granicy z Polską. Szczyt jest świetnie widoczny np. z Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem.

Wejście na Koprowy Wierch (słow. Kôprovský štít) chodziło mi po głowie już od dłuższego czasu. Do tej pory zawsze coś jednak krzyżowało moje plany. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej, gdy przeprowadziłem się z Krakowa do Wrocławia. Nagle czas dojazdu w Tatry Słowackie wydłużył się z 2,5 do 6 godzin. Wejście na Koprowy Wierch cały czas siedziało mi jednak gdzieś z tyłu głowy. W końcu udało się! Korzystając z sierpniowego długiego weekendu, wybrałem się na kilka dni w Tatry Słowackie. Aby tym razem nic nie popsuło mi planów, na Koprowy Szczyt ruszyłem już pierwszego dnia pobytu.

Koprowy Wierch – opis szlaku

  • Trasa: Szczyrbskie Jezioro 1320 m – Popradzki Staw 1500 m – Rozdroże nad Żabim Potokiem 1620 m – Wielki Hińczowy Staw 1946 m – Koprowy Wierch 2363 m
  • Długość: 8,9 km
  • Czas: 4 – 4,5 h
  • Suma podejść: 1163 m

W tym artykule znajdziesz opis szlaku na Koprowy Wierch od strony Doliny Mięguszowieckiej. Trekking możesz zacząć w miejscowości Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso) lub na stacji elektriczki Popradzki Staw (słow. Popradské Pleso). Pierwsza opcja jest trochę ciekawsza i wymaga pokonania mniejszego przewyższenia. Wariant ze stacji Popradzki Staw jest z kolei szybszy, bo w większości prowadzi szeroką asfaltową drogą. Wybór należy do Ciebie. My zdecydowaliśmy się na opcję pierwszą, aby uniknąć wędrówki asfaltem.

Szlak na Przełęcz pod Chłopkiem. Wielki Staw Hińczowy i Koprowy Wierch
Wielki Staw Hińczowy i Koprowy Wierch – widok z Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem

Szczyrbskie Jezioro 1320 m — Popradzki Staw 1500 m

Aby dostać się na szlak, musimy najpierw przejść przez miasto. Odległość nie jest duża. Szczyrbskie Jezioro to w rzeczywistości niewielkie miasteczko. Najpierw należy iść główną drogą w kierunku północnym. Rozglądaj się uważnie, bo oznaczenie jest średnie, a ilość szlaków startujących ze Szczyrbskiego spora. Z głównej drogi odbijamy w prawo na węższą, ale nadal asfaltową drogę. Po chwili znów skręcamy w prawo, jednak tym razem już na wąską ścieżkę, która wprowadza turystów w las.

Zobacz także:

Droga, którą będziemy teraz wędrować, jest częścią Magistrali Tatrzańskiej, czyli długiego szlaku biegnącego północnym zboczem Tatr. Przejście całej Magistrali pozwala dość dokładnie zwiedzić Tatry Słowackie, ale nie możemy liczyć na szczytowanie. Choć miejscami Magistrala wspina się nawet na 2000 m, to są to głównie przełęcze. Mimo to Magistrala Tatrzańska wydaje się ciekawym szlakiem, który chciałbym w przyszłości przejść lub nawet przebiec, ale to temat na inny artykuł.

Wróćmy na trasę na Koprowy Wierch. Droga nad Popradzki Staw upływa dość szybko. Na widoki raczej nie ma co liczyć, bo wędrujemy głównie lasem, ale wędrówka jest bardzo przyjemna. Przejście tego fragmentu zajmie około 1,5 godziny. Nie dochodzimy do samej tafli jeziora (chyba że chcesz odpocząć lub zobaczyć Popradzki Staw). Szlak na Koprowy Wierch odbija wcześniej na lewo. Jest to ta sama droga, która prowadzi także na Rysy.

Rozdroże nad Popradzkim Stawem (słow. Rázcestie nad Popradským plesom)
Rozdroże nad Popradzkim Stawem (słow. Rázcestie nad Popradským plesom)
Popradzki Staw
Popradzki Staw

Popradzki Staw 1500 m — Rozdroże nad Żabim Potokiem 1620 m

Trasa nadal prowadzi lasem i powoli pnie się w górę. Zagłębiamy się coraz bardziej w Dolinę Mięguszowiecką, aż drzewa zacznie zastępować kosodrzewina. Wraz z nią pojawią się piękne widoki na skaliste tatrzańskie szczyty. Przechodzimy przez mostek i docieramy na rozdroże nad Żabim Potokiem (słow. Rázcestie nad Žabím potokom), gdzie żegnamy się z turystami wędrującymi na Rysy. Zgodnie ze szlakowskazem, trasa na Koprowy Wierch skręca w tym miejscu w lewo, a ścieżka na Rysy biegnie w prawo.

W naszej ekipie część osób chciała iść na Koprowy Szczyt, a część na Rysy. Rozdzieliliśmy się więc w tym miejscu. Dość duże było nasze zdziwienie, gdy później schodząc z Koprowego, spotkaliśmy znajomych, którzy mieli iść na Rysy. Okazało się, że turystów na szlaku na Rysy było tak dużo, że praktycznie nie dało się przejść. Gigantyczna kolejka zmotywowała ich do zmiany planów. Wspominam o tym, bo szlak na Rysy, zarówno od strony polskiej, jak i słowackiej jest bardzo popularny. Warto więc wybrać się na niego bardzo wcześnie rano i najlepiej unikać weekendów.

Mostek nad Żabim Potokiem
Mostek nad Żabim Potokiem
Rozdroże nad Żabim Potokiem (słow. Rázcestie nad Žabím potokom)
Rozdroże nad Żabim Potokiem (słow. Rázcestie nad Žabím potokom)

Rozdroże nad Żabim Potokiem 1620 m — Wielki Hińczowy Staw 1946 m

Trasa na Koprowy Wierch nie jest trudna technicznie. Nie ma na niej miejsc, które wymagałyby wspinaczki. Jest to natomiast szlak dość wymagający kondycyjnie. Do tej pory nachylenie ścieżki było przyjemne. Szliśmy w górę, ale raczej bez zadyszki. Teraz będzie trudniej. Po początkowo płaskim fragmencie szlak na Koprowy Wierch zacznie mocno piąć się w górę. Zakosami będziemy wchodzić coraz wyżej, aż dotrzemy na skalny próg.

Teraz już możemy trochę odpocząć. Teren się wypłaszcza, a przed oczami ukazuje nam się widok na piękne Hińczowe Stawy. W trakcie wędrówki warto zerknąć na lewą stronę, gdzie rozciąga się widok na budzącą respekt Grań Baszt. W końcu dochodzimy do Wielkiego Hińczowego Stawu (słow. Veľké Hincovo pleso), gdzie warto zrobić sobie przerwę. Przed nami bowiem kolejne strome podejścia, najpierw na Wyżnią Koprową Przełęcz (słow. Vyšné Kôprovské sedlo), a potem na szczyt Koprowego Wierchu.

Za Wielkim Hińczowym Stawem wznoszą się Mięguszowieckie Szczyty, które oddzielają Polskę od Słowacji. Do domu jest więc stąd całkiem blisko, ale w pobliżu nie ma żadnego szlaku, którym moglibyśmy przejść na polską stronę granicy. Kiedyś szlak prowadził na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, ale został uznany za niebezpieczny i zamknięty. Widać jeszcze jego pozostałości i niekiedy nawet idących nim turystów, ale oficjalnie jest on nieczynny.

Dolina Mięguszowiecka widok ze szlaku na Koprowy Wierch
Dolina Mięguszowiecka
Podejście na próg Doliny Hińczowej inny widok
Podejście na próg Doliny Hińczowej
Podejście na próg Doliny Hińczowej
Podejście na próg Doliny Hińczowej
Grań Baszt
Grań Baszt
Dolina Hińczowa
Dolina Hińczowa
Wielki Hińczowy Staw
Wielki Hińczowy Staw
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem strona słowacja
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem widziana od strony słowackiej

Wielki Hińczowy Staw 1946 m — Koprowy Wierch 2363 m

Koniec tego lenistwa. Ruszamy dalej niebieskim szlakiem w stronę Wyżniej Koprowej Przełęczy. Szlak na Koprowy Wierch prowadzi teraz zakosami, a zbocze jest piarżyste. Miejscami może być sypkie, więc warto uważać. Powoli zdobywamy kolejne pionowe metry, aż w końcu docieramy na przełęcz. Niebieski szlak schodzi w dół na stronę Koprowej Doliny. Tą drogą także można wejść na Koprowy Szczyt, zaczynając np. w Trzech Studniczkach, gdzie startuje także jeden z wariantów szlaku na Krywań. Trasa przez Koprową Dolinę jest natomiast znacznie dłuższa (ok. 27 km) od tej, którą idziemy dzisiaj.

Zobacz także:

Szlak na Koprowy Wierch zmienia kolor na czerwony, a piarżysta ścieżka zmienia się w kamienistą. Miejscami są to dużych rozmiarów skały, na których czasami wygodnie jest wspomagać się rękami. Nie ma natomiast żadnych trudności typowo wspinaczkowych. Idziemy w górę, aż dotrzemy na pierwszy wierzchołek. To jednak nie koniec drogi. Przed nami jeszcze kawałek granią, którą docieramy na szczyt Koprowego Wierchu.

W trakcie mojego wyjazdu ilość osób na szczycie była dość spora, ale i tak udało mi się znaleźć dogodne miejsce, aby móc nacieszyć oczy widokami. Koprowy Wierch słynie z pięknej panoramy, która rozciąga się z wierzchołka. Kilka zdjęć i pora ruszać w dół, aby nie zajmować miejsca innym, bo nie ma go tutaj zbyt wiele. Odpoczynek można zaplanować niżej np. na Wyżniej Koprowej Przełęczy czy ponownie przy Hińczowych Stawach.

Hińczowe Stawy z podejścia na Koprowy Wierch
Hińczowe Stawy widziane z podejścia na Koprowy Wierch
Wyżnia Koprowa Przełęcz
Wyżnia Koprowa Przełęcz
Na Koprowy Wierch szlak czerwony
Podejście czerwonym szlakiem na Koprowy Wierch
Podejście czerwonym szlakiem na Koprowy Wierch
Podejście czerwonym szlakiem na Koprowy Wierch
Koprowy Wiech-grań pomiędzy wierzchołkami
Grań pomiędzy wierzchołkami
Koprowy Wierch szczyt
Na szczycie Koprowego Wierchu

Koprowy Wierch 2363 m — Szczyrbskie Jezioro 1320 m

Teraz czeka nas zejście. Dla niektórych jest to najmniej przyjemna część każdej wycieczki w góry. Faktycznie motywacja z reguły wówczas gdzieś ucieka. I choć fizycznie jest znacznie łatwiej, niż w trakcie podejścia, to właśnie w trakcie zejścia ludzi często łapią kryzysy. Chcemy już zejść i odpocząć, a tymczasem droga często się dłuży. Na szczęście mój organizm z reguły zostawia sobie sporo sił na zejście. O ile w górę nie jestem demonem szybkości, tak w dół jestem w stanie pokonać drogę znacznie szybciej, niż wynikałoby to z mapy czy ze szlakowskazów. Z reguły i tak jednak nie wędruję samemu, więc tak czy siak, muszę gdzieś czekać.

Trasa zejściowa z Koprowego Wierchu na szczęście mija dość szybko. A przynajmniej jej pierwszy fragment, gdy towarzyszą nam jeszcze piękne widoki. W las wchodzimy dopiero za Żabim Potokiem. Wejście w las odbiera nam widoki, ale czasami ma także swoje dobre strony. Zwłaszcza jeśli wędrujemy w upale. Cień drzew pozwala na chwilę odpocząć od wysokiej temperatury. Schodzimy coraz niżej, aż docieramy do rozdroża przy Popradzkim Stawie. W tym miejscu możemy skręcić w lewo i podejść do jeziora, gdzie znajdują się ławki i punkty gastronomiczne. Jest to więc dobre miejsce, aby odpocząć. Można także iść w prawo i kontynuować zejście.

Rozdroże nad Żabim Potokiem Koprowy Wierch zejście
Rozdroże nad Żabim Potokiem
Hotel górski nad Popradzkim Stawem
Hotel górski nad Popradzkim Stawem
Droga znad Popradzkiego Stawu do stacji kolejki elektriczka
Szosą w stronę stacji kolejki
Stacja Elektriczki Popradzki Staw
Stacja „Elektriczki” Popradzki Staw

Jeśli przyjechałeś samochodem, to decyzja jest prosta. Musisz iść czerwonym szlakiem w stronę Szczyrbskiego Jeziora. Jeśli natomiast wybrałeś elektriczkę (Tatrzańskie Koleje Elektryczne), to możesz zejść także szlakiem niebieskim, który sprowadzi Cię na stację kolejki Popradzki Staw. Jak wspominałem, zejście szlakiem niebieskim wiedzie po asfalcie, więc wybór tej drogi może być miłą odmianą od kamienistych i piarżystych szlakach. Trzeba natomiast wiedzieć, że na stacji przy Popradzkim Stawie nie kupimy biletów na elektriczkę. Trzeba to zrobić wcześniej lub kupić bilet przez internet.

Szlak na Koprowy Wierch — mapa i podsumowanie trasy

Koprowy Wierch to piękny tatrzański szczyt. Zdecydowanie polecam go wszystkim miłośnikom wędrówek po Tatrach Wysokich. Zaproponowana przeze mnie trasa to w praktyce całodzienna wędrówka. Po drodze czeka nas kilka bardziej stromych podejść, które w zależności od naszej aktualnej formy, będą mniej lub bardziej wymagające kondycyjnie. Zasadniczo jednak Koprowy to szczyt raczej łatwy do zdobycia. Dobry wybór np. jako cel pierwszych wyjazdów w Tatry Wysokie. Ponieważ jednak leży na Słowacji, to koniecznie należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, kilku euro w gotówce i wykupieniu ubezpieczenia, bo akcje ratunkowe na Słowacji są płatne.

Komentarze

Dodaj komentarz