Świetna organizacja i ogromna różnorodność wydarzeń. Do tego filmy, warsztaty i mnóstwo ciekawych gości – zarówno związanych z górami, jak i szerzej pojętym outdoorem. Tak było w ubiegłym roku na GETAWAY Festival. I choć pływając kajakiem wylądowałem w Warcie tracąc telefon i zapisany na nim bilet powrotny do Wrocławia, to i tak festiwal wspominam bardzo pozytywnie. Organizatorzy obiecują, że w tym roku także będzie fajnie. Wierzę, ale sprawdzam!

GETAWAY Festival 2019

Tegoroczny GETAWAY Festival rozpocznie się w piątek, 17 maja i potrwa do niedzieli, 19 maja. Większość wydarzeń ponownie odbędzie się w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej przy ulicy Piotrowo 2. Warto podkreślić, że GETAWAY nie jest festiwalem górskim. Organizatorzy oczywiście zaplanowali kilka wydarzeń ściśle związanych z górami, ale tematem przewodnim eventu jest przede wszystkim szeroko pojęty outdoor. W programie festiwalu zaplanowano liczne spotkania z ludźmi polskiego outdooru, pokazy filmów outdoorowych, warsztaty teoretyczne i praktyczne, zajęcia w terenie oraz mnóstwo innych atrakcji. Na scenie pojawią się zarówno osoby popularne, jak i te mniej znane. Osobiście bardzo lubię uczestniczyć w prelekcjach ludzi o których działalności wcześniej nie słyszałem. W ponad 90% przypadków wychodzę wówczas z tych spotkań bardzo pozytywnie zaskoczony.

Goście-Getaway-Festival-2019

Piątek, 17 maj

Prelekcją, która w zasadzie otworzy festiwal będzie spotkanie z polskimi ratownikami biorącymi udział w projekcie Bezpieczny Kazbek. To dla mnie szczególnie interesujące wydarzenie, bo we wrześniu tego roku będę próbował zdobyć ten szczyt. Chwilę później na scenę wejdzie znany polski biegacz ultra Piotr Hercog, który opowie o swoim projekcie Hercog Mountain Challenge. Na piątkowy wieczór zaplanowano także spotkanie z niezwykle inspirującą podróżniczką Angeliką Chrapkiewicz-Gądek. Angelika w swoim życiu zdobyła takie górskie szczyty jak Kilimandżaro, Gerlach, Rysy czy Mnicha. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że od 3 roku życia choruje na rdzeniowy zanik mięśni.

Równocześnie z prelekcjami zaplanowano pokazy filmów outdoorowych. W piątek będą to: „No Trace Tatra” o pieszej wędrówce Marka Kamińskiego wokół Tatr, „Locked In: First Descent Of The Beriman Gorge” o próbie spływu kajakiem po trudno dostępnej i wymagającej technicznie rzece górskiej na wyspie Nowa Brytania oraz „Around the Ice” o pierwszym w historii opłynięciu Antarktydy.

Sobota, 18 maj

Sobota na GETAWAY Festival to bez wątpienia dzień pełen wrażeń. Warto rozpocząć go aktywnie od sesji jogi lub warsztatów. Widzowie festiwalu będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach wspinaczkowych, jaskiniowych czy szybowcowych. Około południa otwarte zostaną strefy rowerowa i wodna, w ramach których będzie możliwe wypożyczenie i testowanie kajaków, desek SUP i jednośladów. Po południu wystartują prelekcje ludzi outdooru. Miłośnikom górskich aktywności do gustu powinno przypaść spotkanie z Bartoszem Malinowskim, który opowie o wędrówce Wielkim Szlakiem Himalajskim przez Nepal, Kaszmir i Indie. O pierwszej części tego projektu można przeczytać w jego książce „Wielki Szlak Himalajski„, której recenzja pojawiła się m.in. na Górsko.

Bardzo ciekawie zapowiada się spotkanie z podróżniczką adventure Kamilą Kielar. W trakcie prelekcji Kamila opowie o wyprawie „Biało na czarnym”, czyli samotnej wyprawie kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu niedźwiedzi duchów. Wyprawa została nagrodzona Kolosem w kategorii „Podróż Roku”. Gwiazdą wieczoru będzie dziennikarka i zdobywczyni Korony Ziemi Martyna Wojciechowska. Filmy zaplanowane na sobotę to: „Ice and palms” o rowerowo-narciarskiej wyprawie przez Alpy oraz dokument „Blue heart” przedstawiający walkę o ochronę ostatnich dzikich rzek Europy. Dodatkowo w sobotę powtórzony zostanie film „Locked In: First Descent Of The Beriman Gorge”.

Niedziela, 19 maj

W niedzielę ponownie odbędzie się sesja jogi oraz warsztaty wspinaczkowe i jaskiniowe. Otwarte będą także strefy rowerowa i wodna. Dodatkowo przed południem zaplanowano warsztaty z biegania na orientację oraz spływ kajakowy z Puszczykowa do centrum Poznania. Niedzielne prelekcje to m.in. spotkanie z Sonią Dudziak pt. „Pod podszewką Gór Przeklętych…” o wyprawie do jaskiń gór Prokletije w Czarnogórze. Ciekawie zapowiada się także prelekcja podróżnika Mateusza Waligóry, który samotnie i bez wsparcia z zewnątrz przeszedł mongolską część pustyni Gobi. W niedzielę wystąpi również laureat tegorocznych Kolosów w kategorii „Wyczyn Roku” Michał Woroch, który opowie o wyprawie Wheelchairtrip. W ostatni dzień festiwalu powtórzone zostaną ponadto pokazy filmów „Around the Ice”, „Ice and palms” i „No Trace Tatra”.

Galeria zdjęć z ubiegłorocznej edycji
GETAWAY Festival

Karnety, bilety i nocleg

Udział w GETAWAY Festival jest płatny. Koszt zakupu karnetu 3-dniowego wynosi 95 zł. Uczniowie i studenci mogą skorzystać ze zniżki i nabyć karnet ulgowy w cenie 75 zł. Karnet pozwala brać udział we wszystkich prelekcjach, projekcjach filmów, spotkaniach z gośćmi czy testach sprzętów. W ramach karnetu można także uczestniczyć w warsztatach teoretycznych (outdoorowych, ekologicznych, bikepackingowych, fotografii podróżniczej, spadochronowych, z puchu i membran w odzieży) oraz wybranych warsztatach praktycznych (bieganie na orientację, joga, trening biegowy). Warto także wiedzieć, że niektóre wydarzenia są dodatkowo płatne:

  • warsztaty wspinaczkowe (początkujące, kurs wspinania z dołem, wspinaczka w rysach) – od 30 zł,
  • warsztaty technik jaskiniowych – 30 zł,
  • spływ kajakowy – 40 zł,
  • warsztaty szybowcowe – 50 zł.

Wstęp na ww. warsztaty można wykupić w momencie zakupu karnetu na festiwal.

Organizatorzy udostępniają również bilety jednodniowe:

  • piątek (udział we wszystkich prelekcjach i pokazach filmów) – 45 zł,
  • sobota (udział we wszystkich prelekcjach, pokazach filmów  i warsztatach teoretycznych) – 65 zł,
  • niedziela (udział we wszystkich prelekcjach, pokazach filmów  i warsztatach teoretycznych) – 45 zł.

Podobnie jak w ubiegłym roku rozstawiony zostanie camping WartaCamp, czyli miasteczko namiotowe tuż nad Wartą. Ucztesnicy GETAWAY Festival potrzebujący noclegu mogą więc spędzić noc w namiotach przygotowanych przez organizatorów. Koszt wynajęcia takiej nietypowej dwuosobowej sypialni to 80 zł za dwie noce.

Bilety na GETAWAY Festival można nabyć przez stronę biletin.pl. Dzieci do lat 7 są zwolnione z opłaty.

3 dni pełne wrażeń

Wyżej wymieniłem tylko część wydarzeń. W momencie, gdy piszę ten tekst do festiwalu zostały jeszcze 3 tygodnie, a program cały czas się zmienia. Bardzo więc możliwe, że organizatorzy zaskoczą nas czymś jeszcze. Z tego względu warto śledzić stronę internetową getawayfestival.pl i profil GETAWAY na Facebooku. Do zobaczenia w Poznaniu! 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz