Z czym kojarzą Ci się narty i deska? Zapewne z zimową aurą i śniegiem. Miłośnicy tych sportów, nierzadko nie chcą jednak czekać do następnej zimy, aby znów poczuć adrenalinę i przyjemność płynącą z jazdy. Skoro za oknem lato, a do zimy jeszcze kilka dobrych miesięcy, może warto skorzystać z alternatywy?

Letnim odpowiednikiem nart są narty wodne. Letni snowboard to natomiast wakeboard. Te rodzaje sportów są w Polsce zdecydowanie mniej popularne od ich zimowych odmian. To natomiast nie oznacza, że nie warto ich spróbować!

Narty wodne i wakeboard

Nawet jeśli nigdy nie próbowałeś jazdy na nartach wodnych, to zapewne kojarzysz, na czym ta aktywność polega. W dużym skrócie narciarz jest po prostu holowany po wodzie przez motorówkę lub wyciąg. Wakeboard to natomiast sport podobny do narciarstwa wodnego, ale zamiast nart zakładamy na nogi deskę. Fani tej rozrywki często nie zadowalają się samą jazdą, ale korzystając z ramp i skoczni wykonują widowiskowe akrobacje.

wakeboard
Wakeboard

Aby bezpiecznie jeździć na nartach wodnych i wakeboardzie trzeba posiadać odpowiedni sprzęt. Oprócz nart lub deski powinniśmy mieć również piankę, kask i kamizelkę ratunkową. W dużej części parków – choć nie wszędzie – można na miejscu wypożyczyć potrzebny sprzęt. Aby nie jechać na darmo, najbezpieczniej będzie wcześniej sprawdzić, czy w wybranym przez Ciebie miejscu znajduje się wypożyczalnia.

Sporty wodne zyskują w naszym kraju coraz większą popularność – w szczególności wakeboard – więc rośnie również liczba specjalnych parków, w których możemy spróbować swoich sił. Miejscowości, w których znajdziemy wake parki to m.in. Warszawa, Kraków, Grodzisk Mazowiecki, Olsztyn, Lublin, Augustów, Szczecinek (jeden z najdłuższych wyciągów w Europie), Wrocław i wiele innych. Cena zależy od miejsca, dnia, czasu obowiązywania karnetu i konieczności (lub nie) wypożyczenia sprzętu. Dokładny cennik znajdziecie na stronie internetowej większości wake parków.

Narciarstwo i snowboard

Narciarstwo zjazdowe i snowboard są najbardziej popularnymi sportami zimowymi. W Polsce cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co widać po gigantycznych kolejkach do wyciągów w naszych rodzimych ośrodkach narciarskich. Jeśli nie przepadasz za zjazdami w postaci slalomu pomiędzy innymi użytkownikami stoku, warto abyś spróbował freeridu lub skiturów.

Zobacz także:

Freeride to mówiąc krótko jazda poza wyznaczoną i przygotowaną trasą. Skitouring to natomiast górskie wycieczki z nartami. W tym wypadku nie korzystamy z wyciągów, ale o własnych siłach pokonujemy podejścia, a następnie cieszymy się zjazdem. Freeride i skitouring to sporty znacznie bardziej wymagające i niebezpieczne od zwykłego narciarstwa zjazdowego. Wspomniane niebezpieczeństwo to przede wszystkim lawiny. Aby więc jeździć poza trasą, powinieneś się do tego odpowiednio przygotować.

Ze względu na własne bezpieczeństwo należy wyposażyć się w tzw. lawinowe ABC, czyli detektor lawinowy, sondę i składaną łopatkę. Warto także odbyć kurs lawinowy i zakupić plecak lawinowy. To wyposażenie zdecydowanie zwiększy Twoje bezpieczeństwo. Oczywiście trzeba również posiadać odpowiedni rodzaj nart.

A więc narty i snowboard czy wakeboard i narty wodne? Co wybierasz? 😀

Komentarze

Dodaj komentarz