Narty snowboard wakeboard zima lato

Z czym kojarzą się Wam narty i deska? Zapewne z zimową aurą i śniegiem. Miłośnicy tych sportów, nierzadko nie chcą jednak czekać do następnej zimy, aby znów poczuć adrenalinę i przyjemność płynącą z jazdy. Skoro za oknem lato, a do zimy jeszcze kilka dobrych miesięcy, może warto skorzystać z alternatywy? Letnim odpowiednikiem nart są narty wodne. „Letni snowboard” to natomiast wakeboard. Te rodzaje sportów są w Polsce zdecydowanie mniej popularne, od ich zimowych odmian. To natomiast nie oznacza, że nie warto ich spróbować!

Narty wodne i wakeboard

Letnim odpowiednikiem narciarstwa są narty wodne. Nawet jeśli nigdy nie próbowaliście tego sportu, zapewne kojarzycie na czym on polega. W dużym skrócie narciarz jest po prostu holowany po wodzie przez motorówkę lub wyciąg. Wakeboard to natomiast sport podobny do narciarstwa wodnego, ale zamiast nart zakładamy na nogi deskę. Fani tej rozrywki często nie zadowalają się samą jazdą, ale korzystając z ramp i skoczni, wykonują widowiskowe akrobacje.

Sprzęt

Oprócz odpowiednich nart lub deski, powinniśmy również posiadać piankę, kask i kamizelkę ratunkową. W dużej części parków – choć nie wszędzie – można na miejscu wypożyczyć potrzebny sprzęt. Aby nie jechać na darmo, najbezpieczniej będzie wcześniej sprawdzić czy w wybranym przez Was miejscu, znajduje się wypożyczalnia.

Gdzie

Tego typu sporty wodne zyskują w naszym kraju coraz większą popularność – w szczególności wakeboard – więc, rośnie również liczba specjalnych parków, w których możemy spróbować swoich sił. Miejscowości w których znajdziemy wake parki to m.in. Warszawa, Kraków, Grodzisk Mazowiecki, Olsztyn, Lublin, Augustów, Szczecinek (jeden z najdłuższych wyciągów w Europie), Wrocław i wiele innych. Szerszą listę wyciągów możecie znaleźć na stronie http://e-wakeboard.pl/miejscowki

Cena

Cena zależy od miejsca, dnia, czasu obowiązywania karnetu i konieczności (lub nie) wypożyczenia sprzętu. Kupując karnet godzinny i wypożyczając sprzęt powinniście się zmieścić w około 50 zł. Dokładny cennik znajdziecie na stronie internetowej większości wake parków.

Narciarstwo i snowboard

Narciarstwo zjazdowe i snowboard są najbardziej popularnymi sportami zimowymi. W Polsce cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co widać po często gigantycznych kolejkach do wyciągów w naszych rodzimych ośrodkach narciarskich. Jeśli nie przepadacie za zjazdami w postaci slalomu pomiędzy innymi użytkownikami stoku, warto spróbować freeridu lub skitouru.

Freeride to mówiąc krótko jazda poza wyznaczoną i przygotowaną trasą – często w puchu, co daje ogromną przyjemność. Skitouring to natomiast górskie wycieczki z nartami. W tym wypadku nie korzystamy z wyciągów, ale o własnych siłach pokonujemy podejścia, a następnie cieszymy się zjazdem. Freeride i skitour to sporty znacznie bardziej wymagające i niebezpieczne od zwykłego narciarstwa zjazdowego. Wspomniane niebezpieczeństwo to przede wszystkim lawiny. Aby więc jeździć poza trasą, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Ze względu na własne bezpieczeństwo należy wyposażyć się w tzw. „trójcę lawinową” czyli detektor lawinowy, sondę i składaną łopatkę. Warto także odbyć krótki kurs lawinowy i zakupić plecak ABS (wypełniany powietrzem). To wyposażenie zdecydowanie zwiększy Wasze bezpieczeństwo. Oczywiście trzeba również posiadać odpowiedni rodzaj nart.

A więc, narty i snowboard czy wakeboard i narty wodne? Co wybieracie? 😀

Komentarze

Dodaj komentarz