Kościelec to popularny tatrzański szczyt o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Przez wielu nazywany jest polskim Matterhornem. Robi największe wrażenie, gdy patrzymy na niego od strony północnej. To właśnie na północnym zboczu znajduje się szlak turystyczny, który wprowadza turystów na szczyt Kościelca.

Kościelec znajduje się w środku Doliny Gąsienicowej w Tatrach Wysokich. Można powiedzieć, że dzieli dolinę na dwie części — czarną i zieloną. Nazwy pochodzą od stawów, które się tutaj znajdują. W dzisiejszym artykule chciałbym Ci zaproponować wejście na Kościelec od strony Zielonego Stawu Gąsienicowego i zejście na stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego. Wycieczkę rozpoczniemy i zakończymy w Kuźnicach.

Kościelec – szlak na szczyt

  • Trasa: Kuźnice 1025 m – Hala Gąsienicowa 1546 m – Karb 1853 m – Kościelec 2155 m
  • Dystans: ~8,7 km
  • Czas: ~4-5 h
  • Suma podejść: ~1243 m

Szlak na Kościelec rozpoczynamy w Kuźnicach. Nasz pierwszy przystanek dzisiejszego dnia to Schronisko PTTK „Murowaniec”. Z Kuźnic można się tu dostać szlakiem przez Jaworzynkę lub przez Boczań. Obie drogi zajmują tyle samo czasu. Szlak przez Jaworzynkę ma więcej płaskich fragmentów, co jednak przekłada się na bardziej strome podejścia. Z kolei droga przez Boczań ma podobne nachylenie przez większą część trasy. Obie ścieżki łączą się ze sobą na Przełęczy między Kopami i dalej wiodą w stronę Doliny Gąsienicowej. Do „Murowańca” dochodzimy po około 2 godzinach od wyjścia z Kuźnic.

2-Dolina-Jaworzynki
Dolina Jaworzynki
Przełęcz między Kopami
Przełęcz między Kopami
Hala Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa
Schronisko PTTK Murowaniec
Schronisko PTTK Murowaniec

Szlak na Kościelec przez Zieloną Dolinę Gąsienicową

Po krótkiej przerwie opuszczamy „Murowaniec” i kierujemy się w stronę Kasprowego Wierchu. Już po chwili mijamy rozdroże, gdzie odchodzi szlak do Doliny Czarnej Gąsienicowej. Można nim dojść np. na Zawrat. My natomiast idziemy cały czas prosto i wchodzimy coraz głębiej w dolinę.

Zobacz także:

W Zielonej Dolinie Gąsienicowej znajduje się aż 19 jezior. Większość z nich jest jednak bardzo mała. Największe stawy doliny to Długi Staw, Kurtkowiec oraz Zielony Staw Gąsienicowy. Obok tego ostatniego znajduje się rozdroże, na którym skręcamy w lewo i szlakiem znakowanym na niebiesko wchodzimy na Karb. Po lewej będziemy mijać wspomniany wcześniej Kurtkowiec. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że znajdująca się na nim wysepka ma powierzchnie 670 m kw. i jest najwyżej położoną wyspą w Polsce. Na Karb od Zielonego Stawu Gąsienicowego dojdziemy w około 25 minut.

Hala Gąsienicowa
Pierwsze rozdroże za „Murowańcem”
Szlak na Karb
Na Karb w lewo
Kurtkowiec i Zielony Staw w Dolinie Gąsienicowej
Zielony Staw Gąsienicowy i Kurtkowiec. Widok z podejścia na Świnicką Przełęcz

Szlak z Karbu na Kościelec

Po dotarciu na Karb skręcamy w prawo i czarnym szlakiem rozpoczynamy wspinaczkę na szczyt tatrzańskiego Kościelca. Należy wiedzieć, że szlak na Kościelec jest stosunkowo trudny. Według serwisu natatry.pl poziom trudności to 4 w skali od 1 do 5. Na podejściu nie ma żadnych sztucznych zabezpieczeń, chociaż w kilku miejscach by się przydały. Pierwszy trudny fragment to próg skalny, który pokonujemy rynną.

Kłopot może również sprawić – zwłaszcza jeśli będzie ślisko – gładka ściana, którą przechodzimy wąskim załamaniem. Następnie trawersujemy chodnikiem od lewej do prawej i z powrotem. Zaraz przed szczytem Kościelca znajduje się kolejna skalna ściana, na którą będziemy musieli się wspiąć. Całość podejścia z Karbu zajmie nam około 40 minut. Warto dodać, że szczyt Kościelca jest jedynym miejscem, z którego widać wszystkie stawy w Dolinie Gąsienicowej.

Kościelec
Kościelec widziany z Karbu
Szlak na Kościelec
Pierwszy próg skalny
Szlak na Kościelec
Kolejne utrudnienia
Trawers na szlaku na szczyt Kościelca
Trawers
Kościelec widok ze szczytu
Widok ze szczytu Kościelca

Kościelec – zejście obok Czarnego Stawu Gąsienicowego

  • Długość trasy: ~7,9 km
  • Czas: ~3-4 h
  • Suma podejść: ~148 m
  • Suma zejść: ~1278 m

Żegnamy się z widokami na szczycie i rozpoczynamy powrót. Zejście z Kościelca na Karb będzie nieco trudniejsze niż wejście na szczyt. Należy więc zachować ostrożność. Z Karbu podążamy czarnym szlakiem w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego przez grań Małego Kościelca. Szlak skręca w prawo i stromo schodzi w dół, aż do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Zejście nie powinno zająć więcej niż 25 – 30 minut. Po dotarciu na brzeg stawu skręcamy w lewo i podążamy niebieskim szlakiem w kierunku “Murowańca”.

Mały Kościelec
Mały Kościelec
Zejście z Karbu do Czarnego Stawu Gąsienicowego
Zejście do Czarnego Stawu Gąsienicowego
Kozica
Niespodzianka przy zejściu 🙂
Czarny Staw Gąsienicowy
Przy Czarnym Stawie Gąsienicowym skręcamy w lewo

Szlak prowadzi u stóp Małego Kościelca. Po kilkunastu minutach marszu powinieneś zobaczyć duże ilości kamieni na zboczu. Poniżej jednego z takich miejsc, znajduje się kamień Mieczysława Karłowicza. Karłowicz był polskim kompozytorem, taternikiem i jednym z inicjatorów powstania TOPR. Kamień postawiono w tym miejscu w 1909 roku po jego śmierci pod lawiną śnieżną.

Po około 25 minutach od Czarnego Stawu Gąsienicowego dochodzimy do “Murowańca”. Wizyta w schronisku nie jest konieczna. Szlak niebieski pozwala je ominąć i skrócić trochę drogę, idąc od razu na Przełęcz między Kopami. Na przełęczy znów musimy podjąć decyzję, którym szlakiem schodzimy. Tak jak rano do wyboru jest droga przez Boczań lub przez Jaworzynkę. Decyzja należy do Ciebie 🙂

Głaz Mieczysława Karłowicza
Głaz Mieczysława Karłowicza
Przełęcz między Kopami
Przełęcz między Kopami
Zejście przez Boczań do Kuźnic
Zejście przez Boczań
Zejście do Kuźnic
Zejście przez Boczań

Kościelec – mapa trasy i podsumowanie

Wejście na tatrzański Kościelec to ciekawa, całodniowa wyprawa. Widoki ze szczytu nie są może tak spektakularne, jak np. ze Świnicy czy z Rysów, ale gwarantuje, że i tak nie będziesz zawiedziony. Dolina Gąsienicowa to bardzo urokliwe miejsce, a wejście na szczyt Kościelca dostarczy Ci mnóstwa wrażeń. Polecam!

Komentarze

Dodaj komentarz