Widok z Zawratu w stronę Doliny Gąsienicowej

Co powiecie na połączenie pięknych widoków ze sporą dawką emocji? Jeśli jesteście na tak, koniecznie czytajcie dalej! Dzisiejsza propozycja wyprawy to szlak na Zawrat od strony Doliny Gąsienicowej i zejście do przepięknej Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Szlak na Zawrat

Czytaliście mój poprzedni artykuł “Dolina Pięciu Stawów i Szpiglasowy Wierch”? Jeśli tak, to wiecie już, że spodobały mi się wyprawy z elementami wspinaczki. Generalnie im więcej łańcuchów, tym lepiej 🙂 Wybierając kolejną trasę, starałem się zatem znaleźć właśnie taką, która spełni ten wymóg. Droga musiała dodatkowo prowadzić przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich, ze względu na znajomą która wybrała się ze mną tego dnia w Tatry i chciała zobaczyć to miejsce. Szlak na Zawrat z podejściem od Doliny Gąsienicowej i z zejściem do “Piątki” idealnie spełniał te wymagania – zatem w drogę 🙂

Kuźnice 1025 m – Zawrat 2158 m

 • Długość trasy: ~8,8 km
 • Czas: ~4:45 h
 • Suma podejść: ~1284 m
 • Suma zejść: ~151 m

Dzisiejszy tatrzański trekking rozpoczynamy w Kuźnicach. Samochody osobowe nie mają tutaj wjazdu. Najdalej dojedziemy do ronda przy ulicy Czecha, gdzie znajduje się parking. Auto możemy również zostawić przy dworcu autobusowym. Z obu miejsc, turystów do Kuźnic dowożą taksówki i znacznie tańsze busy.

Nasz pierwszy przystanek dzisiejszego dnia to Schronisko PTTK „Murowaniec”. Z Kuźnic możemy dojść w to miejsce przez Boczań lub Jaworzynkę. Wybieramy drugą opcję, ponieważ przez Boczań wracaliśmy niedawno, przy okazji wycieczki “Tatry to nie tylko szczyty”. W Kuźnicach kierujemy się więc na lewo i przechodzimy przez mostek na potoku Bystra. Następnie mijamy kasę TPN (bilet normalny to opłata 5 zł) i idziemy na prawo. Aż do Przełęczy między Kopami prowadzić nas będzie żółty szlak.

Droga wiedzie wzdłuż polany Jaworzynki, która ma około 1 km długości. Jej urokami zachwycał się m.in. Stefan Żeromski pisząc “tego wąwozu Jaworzyny pod Magurą do śmierci nie zapomnę”. Kiedyś w okolicach Jaworzynki znajdowała się skocznia narciarska, ale w latach trzydziestych została niestety rozebrana. Praktycznie aż do samej Przełęczy między Kopami trasa będzie biegła pod górę kamienistą ścieżką. Trudy podejścia będą nam jednak rekompensować przepiękne widoki.

Szlak na Zawrat. Szlak do Doliny Gąsienicowej przez Dolinę Jaworzynki

W stronę Jaworzynki

Szlak na Zawrat. Dolina Jaworzynki

Dolina Jaworzynki

Szlak na Zawrat. Widok ze szlaku przez Jaworzynkę na Giewont i Tatry Zachodnie

Widok ze szlaku przez Jaworzynkę

Po około 2 godzinach dotrzemy do Przełęczy między Kopami (Karczmisko). Dalej trasa będzie prowadzić niebieskim szlakiem w kierunku “Murowańca”. Zejście do schroniska nie jest obligatoryjne. Zaraz przed “Murowańcem” niebieski szlak się rozdwaja. Możemy zatem skręcić w lewo i podejść na chwilę pod schronisko lub od razu iść w prawo w kierunku Hali Gąsienicowej. My zdecydowaliśmy się na chwilę zajrzeć do schroniska.

Szlak na Zawrat. Przełęcz między Kopami

Przełęcz między Kopami

Szlak na Zawrat. Hala Gąsienicowa

W stronę Murowańca

Szlak na Zawrat. Schronisko PTTK Murowaniec

Schronisko PTTK Murowaniec

Szlak na Zawrat znaczony jest w większości kolorem niebieskim

Z “Murowańca” niebieski szlak prowadzi najpierw na Halę Gąsienicową.Na najbliższym rozdrożu szlak na Zawrat skręca w lewo. W pewnym momencie zobaczymy po lewej stronie ścieżki, dużą ilość kamieni. Warto zatrzymać się tutaj na moment. Od 1909 roku stoi w tym miejscu głaz z napisem „Mieczysław Karłowicz tu zginął porwany lawiną śnieżną dn. 8. lutego 1909. Non omnis moriar.” Karłowicz był polskim kompozytorem, taternikiem i jednym z inicjatorów powołania TOPR. Na głazie zobaczymy znak swastyki. Warto wiedzieć, że w tym wypadku znak nie ma nic wspólnego z nazizmem. Dopiero od czasów III Rzeszy Niemieckiej, swastyka kojarzy się jednoznacznie negatywnie. Zanim została zawłaszczona przez nazistów była symbolem szczęścia i powodzenia. Karłowicz lubił ten znak i często oznaczał nim górskie szlaki.

Szlak na Zawrat. Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa

Szlak na Zawrat. Głaz Mieczysława Karłowicza

Głaz Mieczysława Karłowicza

Idąc dalej szlakiem dojdziemy do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Od “Murowańca” dotarcie w to miejsce zajmie nam około 30 minut. Staw ma 51 metrów głębokości, a jego wody są koloru zielonego. Został natomiast nazwany czarnym, ze względu na ocienienie toni i czarniawy nalot na kamienistych obrzeżach (powodują go sinice). Wiele osób odpoczywa w tym miejscu i nie ma w tym nic dziwnego, bo widoki są naprawdę piękne. My również usiądźmy na chwilę. Dalej droga biegnie lewym brzegiem stawu, a po drodze mijamy żółty szlak na Granaty.

Szlak na Zawrat. Szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy

W stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego

Szlak na Zawrat. Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy

Szlak na Zawrat. Czarny Staw Gąsienicowy

W stronę Zawratu

Szlak na Zawrat. Skręt na Granaty

Odejście na Granaty

My idziemy dalej, aż na drugą stronę jeziora. Po obejściu stawu, szlak na Zawrat zacznie piąć się w górę. Z każdą chwilą krajobraz będzie coraz bardziej surowy. Strzeliste wierzchołki i kamieniste zbocza, charakterystyczne dla Tatr Wysokich będą otaczać nas z prawie każdej strony. Po pewnym czasie, szlak zacznie się rozdzielać. Idąc na lewo żółtą trasą, można dotrzeć do Koziego Wierchu. My natomiast, kierujemy się na prawo i dalej niebieskim szlakiem idziemy w stronę Zawratu.

Po około 40 minutach od rygla Czarnego Stawu dotrzemy do znajdującego się na wysokości 1787 m Zmarzłego Stawu Gąsienicowego. Staw ma głębokość 3,7 m i do późnego lata jest pokryty lodem lub krą. Dlatego też, nazywany jest zmarzłym.

Szlak na Zawrat. Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy

Szlak na Zawrat

W stronę Zawratu

Szlak na Zawrat

W prawo

Szlak na Zawrat. Zmarzły Staw Gąsienicowy

Zmarzły Staw Gąsienicowy

Po chwili przerwy, ruszamy w górę. Do przełęczy zostało już naprawdę niewiele. Pomimo jednak tego, że jesteśmy bardzo blisko celu, zachowujemy czujność bo ten fragment będzie zdecydowanie najtrudniejszy. Czeka nas ostre podejście po kamiennej ścieżce, które pod koniec zrobi się naprawdę strome. Na tym fragmencie zamontowano zabezpieczenia w postaci łańcuchów i poręczy. W wielu miejscach, są one naprawdę przydatne. Najtrudniejszy fragment to kilkumetrowy komin znajdujący się na samym końcu. Gdy już natomiast wyjdziemy na górę, warto spojrzeć na prawo. W skale znajduje się figura Matki Boskiej. Ustawił ją w 1904 roku, ks. Walenty Gadkowski – jeden z budowniczych Orlej Perci.

Szlak na Zawrat. Przełęcz Zawrat widziana od strony Zmarzłego Stawu Gąsienicowego

Przełęcz Zawrat widziana od strony Zmarzłego Stawu Gąsienicowego

Szlak na Zawrat. Ubezpieczenia w drodze na Zawrat

Pierwsze ubezpieczenia w drodze na Zawrat

Szlak na Zawrat. Komin na końcu podejścia na Zawrat

Komin na końcu podejścia

Szlak na Zawrat. Figura Matki Boskiej na Przełęczy Zawrat

Figura Matki Boskiej

Z “Murowańca”, dojście na Zawrat zajmie nam około 2 h. Według serwisu natatry.pl, poziom trudności tego podejścia to 4 w skali od 1 do 5. Zmęczenie i chwilę strachu, z nawiązką wynagrodzi nam natomiast cudowny widok z przełęczy. Przy dobrej pogodzie zobaczymy m.in. takie szczyty jak Krywań (2494 m), Koprowy Wierch (2367 m), Mięguszowiecki Szczyt Wielki (2438 m), Wysoka (2560 m), Rysy (2500 m) czy Gierlach (2655 m).

Szlak na Zawrat. Widok z Zawratu na Tatry Wysokie

Widok z Zawratu

Zawrat 2158 m – Dolina Pięciu Stawów Polskich 1666 m

 • Długość trasy: ~3,2 km
 • Czas: ~1:25 h
 • Suma podejść: ~36 m
 • Suma zejść: ~527 m

Od tego momentu będzie – dosłownie, jak i w przenośni – już z górki. Ponieważ nasz kolejny dzisiejszy przystanek to Dolina Pięciu Stawów, kierujemy się w dół niebieskim szlakiem. Co prawda nie wybieramy się dzisiaj w te miejsca, ale warto dodać, że kierując się w prawo wejdziemy na Świnicę. Po naszej lewej zaczyna się natomiast jednokierunkowy szlak na Kozią Przełęcz (początek Orlej Perci). Obie trasy są bardzo trudne technicznie.

Schodzimy w dół wijącą się kamienną ścieżką, która sprawdza turystów szlakiem z Zawratu do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po prawej mijamy Zadni Staw (1890 m) – jest to najwyżej położone jezioro w Polsce.

Wygodna ścieżka sprowadza nas coraz niżej. Już po chwili mijamy Czarny Staw (1722 m), a zaraz za nim żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz (2110 m). Na początku lipca tego roku, skręcaliśmy tutaj przy okazji trekkingu “Dolina Pięciu Stawów i Szpiglasowy Wierch”. Dzisiaj idziemy natomiast prosto niebieskim szlakiem, obchodząc Wielki Staw Polski (1665 m) – największe, najdłuższe i najgłębsze jezioro w Tatrach.

Szlak na Zawrat. Droga do Doliny Pięciu Stawów z Zawratu

Do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Szlak na Zawrat. Zejście z Zawratu w stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich

Zejście z Zawratu

Szlak na Zawrat. Zadni Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Zadni Staw

Szlak na Zawrat. Szlak na Szpiglasową Przełęcz

Pomiędzy stawami znajduje się szlak na Szpiglasową Przełęcz

Szlak na Zawrat. Wielki Staw, Mały Staw i Przedni Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Po prawej Wielki Staw, w tyle Mały i Przedni Staw

Idąc brzegiem stawu, dotrzemy do mostku. Po jego przejściu możemy iść prosto niebieskim szlakiem, aż do Schroniska Pięciostawiańskiego. Obok mostku minęliśmy szlak prowadzący w dół do Wodogrzmotów Mickiewicza. Aby do niego wrócić, możemy spod schroniska kontynuować wycieczkę czarnym szlakiem. Ominiemy jednak wtedy Wodospad Siklawa. Jeżeli więc nigdy go nie widzieliście, koniecznie wróćcie tą samą drogę do wspomnianego mostku i skręćcie przed nim w prawo na zielony szlak.

Szlak na Zawrat. Mostek w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Mostek w Dolinie Pięciu Stawów

Szlak na Zawrat. Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko Pięciostawiańskie

Szlak na Zawrat. Dolina Pięciu Stawów Polskich

Przed mostkiem w prawo

Dolina Pięciu Stawów Polskich 1666 m – Palenica Białczańska 984 m

 • Długość trasy: ~7,8 km
 • Czas: ~2:40 h
 • Suma podejść: ~50 m
 • Suma zejść: ~732 m

Schodząc w dół już po chwili zobaczymy Siklawę – największy wodospad w Polsce. Zostańmy tutaj chwilę i nacieszmy oczy, bo naprawdę jest pięknie. Wszystko jednak co dobre, kiedyś się kończy. Pora więc na zejście do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej do parkingu na Palenicy Białczańskiej. Droga jest wygodna i początkowo widzie wśród kosodrzewiny.

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa

Zejście w stronę Wodogrzmotów Mickiewicza z Doliny Pięciu Stawów Polskich

Zejście w stronę Wodogrzmotów Mickiewicza

Patrząc na lewo zobaczymy Wołoszyn – masywny grzbiet górski rozdzielający Dolinę Waksmundzką od Doliny Roztoki. Kiedyś przez Wołoszyn prowadził szlak turystyczny. Zamknięto go jednak, a miejsce stało się rezerwatem przyrody. Wołoszyn jest bardzo cenny przyrodniczo, dlatego też został objęty ścisłą ochroną. Żyją na nim niedźwiedzie, świstaki tatrzańskie i kozice. Kierujemy się dalej w dół – po chwili ścieżka wchodzi w las, więc jeśli słońce dało Wam się we znaki, będzie szansa aby trochę odsapnąć.

Szlak będzie nas prowadził cały czas wzdłuż Potoku Roztoka, aż dotrzemy do Wodogrzmotów Mickiewicza, a co za tym idzie asfaltowej drogi. Zapewne wiecie, że kierując się w prawo dotrzecie do Morskiego Oka. My natomiast skręcamy w lewo i schodzimy do Palenicy Białczańskiej. Spod Wodogrzmotów zajmie nam to około godzinę. Parking na Palenicy Białczańskiej to ostatni punkt naszej dzisiejszej tatrzańskiej wycieczki. Wsiadamy w busa, który za 10 zł odwiezie nas do Zakopanego.

Wołoszyn

Wołoszyn

Las w drodze do Wodogrzmotów Mickiewicza

Las w drodze do Wodogrzmotów Mickiewicza

Droga z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka

Droga w kierunku Palenicy Białczańskiej

Podsumowanie

Kuźnice 1025 m – Zawrat 2158 m – Dolina Pięciu Stawów Polskich 1666 m – Palenica Białczańska 984 m

 • Długość trasy: ~20,9 km
 • Czas: ~9-10 h
 • Suma podejść: ~1391 m
 • Suma zejść: ~1432 m
Mapa trasy Zawrat

Mapa trasy; źródło: mapa-turystyczna.pl

Komentarze


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.