Na polskim rynku outdoorowym jest wiele firm produkujących plecaki w góry. Jedna z nich to amerykańska marka Gregory, której produkty cechuje połączenie lekkości, solidności i funkcjonalności. Plecaki Gregory wykorzystywane są m.in. przez ratowników TOPR. W dzisiejszym teście omówię model Gregory Stout, który jest typowym plecakiem trekkingowym. Miałem go okazję testować przez około 2 miesiące w Tatrach i Sudetach. Zarówno podczas dłuższych wypadów z namiotem, jak i krótkich jednodniowych wycieczek.

Gregory Stout o pojemności 45 litrów

Plecaki Gregory z serii Stout oferowane są w pojemnościach 30, 35, 45, 65 i 75 litrów. W moje ręce trafił najbardziej wyśrodkowany model o wielkości 45 litrów. To uniwersalny rozmiar, który dobrze sprawdzi się jako pierwszy plecak. Głównie dlatego, że można go zabrać na różnego typu wyjazdy. Bez trudu zapakujemy do niego bagaż na kilkudniowy trekking z noclegiem w schroniskach lub weekend pod namiotem. Plecak o tej pojemności można zabrać także na jednodniowe wypady w góry. Wówczas z reguły nie zapakujemy go do pełna, ale większość modeli, w tym Stout 45 wyposażono w paski kompresyjne, które pozwalają zmniejszyć objętość plecaka.

Gregory Stout 45. W pełni załadowany plecak z przytroczonym namiotem i kijami
W pełni załadowany plecak z przytroczonym namiotem i kijami

Opinia po unboxingu

Pierwsze co zwróciło moją uwagę po rozpakowaniu paczki i wyciągnięciu z niej plecaka Gregory Stout to jego niska waga. Miło mnie to zaskoczyło, bo spodziewałem się, że przy rozmiarze 45 litrów, plecak będzie sporo cięższy. Dokładna waga modelu to 1,29 kg. Z reguły plecaki trekkingowe o takiej wielkości ważą kilkaset gram więcej. Przyglądnąłem mu się dokładniej, aby sprawdzić czego brakuje. Z czegoś w końcu ta różnica wagi musi wynikać. Szczerze mówiąc nie zauważyłem na czym producentowi udało się oszczędzić aż tyle gram. Materiał wydaje się mocny, w większości zastosowano charakterystyczny splot ripstop, który zapobiega rozrywaniu się tkaniny w razie jej uszkodzenia. Do dyspozycji mamy także wszystkie niezbędne kieszenie i troki.

Gregory Stout 45. Podczas testów w Górach Sowich
Podczas testów w Górach Sowich

System nośny

Model Gregory Stout 45 wyposażono w regulowany system nośny Trailflex. Plecak oferowany jest w jednym rozmiarze, który może zostać dopasowany do pleców o długości od 40,6 cm (16 in) do 55,9 cm (22 in). Na plecaku rozmiary oznaczone są literami S, M i L. Plus regulowanego systemu to, że podczas zakupu nie musimy się przejmować wyborem rozmiaru. Do kasy zabieramy rozmiar one size, a potem po prostu dopasowujemy go do wielkości naszych pleców.

Gregory Stout 45. Regulowany system nośny
Regulowany system nośny

Regulacja odbywa się poprzez podniesienie ramion. Za mocowanie odpowiadają rzepy, dzięki czemu zmiana rozmiaru jest bardzo prosta. Może się wydawać, że rzepy to nie najlepszy sposób mocowania, jednak nawet po maksymalnym dopakowaniu plecaka, nie miałem wrażenia aby system się w jakikolwiek sposób „rozłaził”. Rzepy trzymają mocno i solidnie. Muszę natomiast wspomnieć o jednej irytującej wadzie systemu nośnego. Gdy plecak jest ciężki system po prostu skrzypi. W mieście pewnie bym tego nawet nie zauważył, ale w górach z reguły jest cicho i spokojnie. Skrzypienie początkowo bardzo mnie więc irytowało i trochę trwało zanim się do niego przyzwyczaiłem.

Panel tylny jest oczywiście wentylowany. Wykonano go ze specjalnie ukształtowanej pianki, a za stabilność konstrukcji odpowiada pręt z elastycznej stali. Efekt to cyrkulacja powietrza na zadowalającym poziomie. Ramiona są miękkie i pokryte siatką. Tak samo jak szeroki pas biodrowy, na którym naszyto dwie przydatne kieszenie. Maksymalna waga ekwipunku, który możemy przenosić w modelu Stout 45 to 18 kg.

Gregory Stout 45. Wentylowany panel tylny
Wentylowany panel tylny
Gregory Stout 45. Szeroki pas biodrowy
Szeroki pas biodrowy
Gregory Stout 45. Pas piersiowy
Pas piersiowy

Komora główna

Gregory Stout 45 wyposażono w jedną komorę z dostępem od góry i od dołu. Dół zamykany jest na zamek błyskawiczny. Dodatkowy dostęp będzie szczególnie przydatny, gdy wyjeżdżamy na dłużej niż 1 dzień i zabieramy ze sobą np. śpiwór. Można go śmiało zapakować na sam spód i nie przejmować się koniecznością wypakowywania całego plecaka, gdy będziemy chcieli się do niego dostać. Oczywiście dostęp od dołu można wykorzystać także na inne sposoby. Generalnie będzie przydatny zawsze wtedy, gdy zabieramy ze sobą rzecz, która powinna się znaleźć na dnie plecaka, ale jednocześnie wiemy, że może być potrzebna w środku dnia. W moim przypadku są to często dodatkowe buty, które zabieram ze względu na problem ze stopami.

Gregory Stout 45. Dostęp do komory od dołu
Dostęp do komory od dołu

Z kolei u góry znajduje się komin, którego zamknięcie odbywa się poprzez zaciągnięcie ściągacza. Dodano ponadto taśmę z klamrą, która pełni rolę paska kompresyjnego.

Gregory Stout 45. Komin zamykany ściągaczem
Komin zamykany ściągaczem

Kieszenie

We wnętrzu komory znajduje się kieszeń na bukłak systemu nawadniającego wraz z wyjściem na rurkę. Komora zamykana jest na klapę, którą wyposażono w regulację. Miałem kiedyś plecak o podobnej pojemności bez regulacji klapy. Gdy był mocno dopakowany, nie dało się go zamknąć. Możliwość podniesienia klapy to więc bardzo duży plus.

Gregory Stout 45. Kieszeń na bukłak
Kieszeń na bukłak
Gregory Stout 45. Wyjście na rurkę systemu nawadniającego
Wyjście na rurkę systemu nawadniającego

W klapie umiejscowiono 2 kieszenie – zewnętrzną i wewnętrzną. W wewnętrznej mamy możliwość przypięcia kluczy, dzięki czemu nie musimy się przejmować ich zagubieniem w trakcie wędrówki.

Gregory Stout 45. Zewnętrzna kieszeń w klapie
Zewnętrzna kieszeń w klapie
Gregory Stout 45. Wewnętrzna kieszeń w klapie z haczykiem na klucze
Wewnętrzna kieszeń w klapie z haczykiem na klucze

Kolejne kieszenie znajdują się po bokach. Obie wykonano z siatki. Świetnie sprawdzają się do przenoszenia butelek z wodą. Kieszeń umieszczono także na froncie plecaka. Zrobiono ją z elastycznej siatki, wiec bez trudu zmieścimy do niej np. mokrą kurtkę przeciwdeszczową. Za tą kieszenią znajduje się kolejna – tym razem mniejsza i zamykana na zamek. W jej wnętrzu umieszczono pokrowiec przeciwdeszczowy. 

Gregory Stout 45. Boczna kieszeń na butelkę
Boczna kieszeń na butelkę
Gregory Stout 45. Elastyczna kieszeń przednia
Elastyczna kieszeń przednia
Gregory Stout 45. Pokrowiec przeciwdeszczowy
Pokrowiec przeciwdeszczowy

Uwaga! To nie koniec. Mamy także 2 praktyczne kieszonki na pasie biodrowym. Obie zamykane zamkiem. Można w nich przenosić np. chusteczki higieniczne albo batony. Widziałem gdzieś informację, że można do środka zmieścić także telefon, ale mi się to nie udało (długość mojego smartfona to 151 mm).

Trzeba szczerze przyznać, że jak na plecak o wadze 1,29 kg, ilość kieszeni naprawdę robi wrażenie!

Gregory Stout 45. Kieszeń na pasie biodrowym
Kieszeń na pasie biodrowym
Gregory Stout 45. Otwarta kieszeń na pasie biodrowym
Otwarta

Troczenie

Kolejny mocny punkt plecaka Gregory Stout to możliwość troczenia sprzętu. Wyposażono go w 2 mniejsze pętle w które można włożyć dolną część kijów oraz 2 większe, które można wykorzystać do troczenia czekana. Mniej więcej na środku plecaka zlokalizowano 2 elastyczne troki, którymi chwycimy górą część kijów lub czekana. Te troki mogły by być trochę wyżej. Ich stosunkowo niskie umiejscowienie sprawia, że kije nie trzymają się zbyt stabilnie.

Gregory Stout 45. Pętle na kije i czekan
Pętla na kij (zielona) i czekan (niebieska)
Gregory Stout 45. Troki stabilizujące kije lub czekan
Troki stabilizujące kije lub czekan

Po bokach dodano po 2 taśmy, które także można wykorzystać do troczenia np. karimaty. Taśmy te pełnią ponadto funkcję pasków kompresyjnych. Kolejne 2 taśmy znajdują się na spodzie plecaka. Za ich pośrednictwem można np. przytroczyć namiot.

Gregory Stout 45. Taśmy boczne
Taśmy boczne – do troczenia i kompresji
Gregory Stout 45. Dolne taśmy
Dolne taśmy pozwalają przytroczyć np. namiot

Cena

Wybór plecaka w góry nie należy do grona tych łatwych. Zwłaszcza w przypadku osób z ograniczonym budżetem, którym plecak ma służyć przez kilka następnych lat. Jednak nawet posiadając ograniczone możliwości finansowe, na plecaku w góry nie warto oszczędzać. Wykonany z niskiej jakości materiałów lub wyposażony w kiepski system nośny, może nam bowiem łatwo popsuć wędrówkę rozpadając się po krótkim czasie lub przyprawiając nas o solidny ból pleców. 

Pamiętam jak kupowałem mój pierwszy plecak w góry. Kosztował mnie wówczas około 200 zł i zaliczał się do grona tych tańszych. Wówczas nie wyobrażałem sobie jeszcze jak za plecak można zapłacić 500 zł lub więcej. Dość szybko zacząłem zauważać mankamenty wynikające z konstrukcji plecaka, a niewiele później pojawiły się pierwsze uszkodzenia wynikające ze słabej jakości materiałów.

Ucząc się na błędach, za kolejny plecak zapłaciłem dużo więcej i do tej pory bardzo dobrze mi służy. Oczywiście nie mogę powiedzieć, że jest to reguła, bo nie sprawdzałem wszystkich tańszych modeli, ale moje doświadczenia dotyczące tego rodzaju sprzętu są jednoznaczne. Jeśli często chcemy wędrować po górach i intensywnie korzystać z plecaka, nie warto kupować taniego modelu.

Stout 45 można zakupić w cenie około 500 zł. Jest to optymalna cena, jak za plecak tej jakości. Produkty marki Gregory, w tym model Stout można nabyć m.in. w sklepie górskim Skalnik.

Test i opinia. Plecak trekkingowy Gregory Stout 45

Plusy i minusy

Podczas testów Gregory Stout pokazał bardzo dużo plusów i kilka minusów. Wspomnę tylko o tych, które wyróżniają plecak. To znaczy, że w zestawieniu nie będzie np. kieszeni na bukłak, bo choć jej obecność jest plusem, to jednak obecnie także standardem. Zobaczcie podsumowanie w formie tabeli:

Plusy
Minusy
- Niska waga- Skrzypiący system nośny
- Regulowana klapa- Kieszenie przy pasie biodrowym mogłyby być trochę szersze
- Wytrzymałe materiały
- Liczne kieszenie, w tym przy pasie biodrowym
- Możliwość troczenia dużych przedmiotów np. namiotu

Dane techniczne

Pojemność:45 l
Zakres regulacji systemu nośnego:40,6-55,9 cm (S-L)
Dostęp:Od góry i od dołu
Ilość kieszeni:9
Ilość komór:1
Materiał główny:200D x 900D high-strength dobby poliester, 210D poliester ripstop
Materiał dna:630D ballistic poliester, 135 HD poliester
Materiał stelaża:sprężysta stal
Wymiary:16 x 62 x 36 cm
Waga plecaka:1,29 kg
Waga pokrowca przeciwdeszczowego:74 g
Maksymalna ładowność:18 kg

Komentarze

Dodaj komentarz