Radziejowa 1266 m znajduje się w Beskidzie Sądeckim. Pod względem wysokości jest siódmym szczytem Korony Gór Polski. Praktycznie w całości porośnięta jest lasem. Dlatego na Radziejowej wybudowano wieżę widokową. Dzięki wieży, odwiedzający to miejsce turyści mogą nacieszyć oczy rozległą panoramą. Jak zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego? Jaki szlak na Radziejową wybrać?
Pewien czas temu wspominałem o pomyśle zdobycia wszystkich szczytów Korony Gór Polski. Niestety ze względu na ograniczony czas, realizacja planu idzie wolniej, niż początkowo zakładałem. Nie mniej jednak, udało mi się zbliżyć trochę do celu wchodząc na Radziejową szlakiem z Piwnicznej Zdrój.
Spis treści
Szlak na Radziejową – mapa trasy
Droga, którą wybrałem to nie najkrótszy szlak na Radziejową. Dzięki temu trasa obejmuje nie tylko najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, ale także inne bardzo ciekawe miejsca. Wybierając opisany niżej szlak na Radziejową odpoczniesz przy Chatce Niemcowa, wejdziesz na szczyt Wielkiego Rogacza i zdobędziesz Eliaszówkę. Łączny dystans wynosi około 26 km, więc trasa jest dość długa, ale gwarantuje, że będziesz zadowolony z wycieczki.
Dzień rozpoczynamy w Piwnicznej. Po przyjeździe na miejsce, samochód możemy zostawić na parkingu w centrum. Ponieważ wycieczka jest dość długa, warto zaplanować dzień tak, aby wyjść na szlak wcześnie – w lecie najlepiej wystartować z Piwnicznej koło 8 rano.
Radziejowa – szlak z Piwnicznej Zdrój
Piwniczna Zdrój 562 m – Radziejowa 1262 m
- Długość odcinka: ~10,5 km
- Czas: ~4:20 h
- Suma podejść: ~983 m
- Suma zejść: ~108 m
Szlak na Radziejową rozpoczynamy idąc około 100 metrów wzdłuż głównej drogi. Po chwili skręcamy w prawo w ulice Partyzantów, gdzie zaczyna się szlak żółty. Już po chwili wychodzimy z miasta i naszym oczom, ukazują się rozległe tereny zielone. Trasa będzie na zmianę prowadzić lasem i otwartymi przestrzeniami. Znajdą się więc miejsca w których, zarówno będziemy mogli nacieszyć oczy widokami, jak i na chwilę schować się przed słońcem. Nasz pierwszy dzisiejszy przystanek to znajdująca się na wysokości 1001m Polana Niemcowa.
Kiedyś na Niemcowej działała szkoła dla dzieci z okolicznych wiosek. Znajdowała się obok lasu w górnej części polany. Obecnie po szkole nie wiele już pozostało, ale obok ruin możecie znaleźć tablicę pamiątkową z nazwiskami nauczycieli. Innym ciekawym miejscem znajdującym się w okolicach polany jest Chatka pod Niemcową. Możecie do niej dotrzeć schodząc ze szlaku przed Niemcową (skręt będzie oznakowany) lub za wierzchołkiem polany. Do chatki prowadzi wówczas żółty szlak. Chatka Niemcowa to sezonowe schronisko, które dysponuje około 50 miejscami noclegowymi w zbiorowych izbach. Brak tutaj prądu, czy bieżącej wody. Różni się więc znacząco od typowych schronisk PTTK.
Radziejowa przez szczyt Wielkiego Rogacza
Z Niemcowej podążamy czerwonym szlakiem w kierunku Wielkiego Rogacza (1172 m). Po dotarciu na miejsce mamy dwie możliwości. Pierwsza to skręt w lewo w kierunku Obidzy i zmiana szlaku na niebieski. Druga to natomiast skręt w prawo i kontynuowanie drogi ścieżką oznaczoną na czerwono w kierunku Radziejowej. Nasz dzisiejszy główny cel to przede wszystkim właśnie najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, więc kierujemy się na prawo. Idziemy kamienistą drogą, aż po chwili naszym oczom ukaże się w całości zalesiona Radziejowa.
Aby wyjść na szczyt, idziemy cały czas przed siebie po kamienistej ubitej drodze aż do Przełęczy Żłobki, gdzie znajduje się niewielkie skrzyżowanie. Nie zmieniamy na nim kierunku i idziemy cały czas prosto, ale z wygodnej szerokiej drogi schodzimy na wąską ścieżką. Już po chwili trasa zacznie prowadzić lasem. Z każdym momentem będzie coraz bardziej stromo. Warto jednak zacisnąć zęby i iść do przodu, bo do celu już niedaleko. Gdy znów zacznie się robić płasko będziemy prawie u celu. Jeszcze tylko kilka kroków i naszym oczom ukaże się wieża widokowa na szczycie Radziejowej. Wchodząc na górę stawiajcie kroki ostrożnie, bo schody są wąskie i strome. Ze szczytu roztacza się piękna panorama na m.in. Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy czy Beskid Niski.
Szlak z Radziejowej na Eliaszówkę
Radziejowa 1262 m – Eliaszówka 1021 m
- Długość odcinka: ~7,4 km
- Czas: ~2:10 h
- Suma podejść: ~212 m
- Suma zejść: ~453 m
Z Radziejowej możemy wrócić do Piwnicznej trzema różnymi drogami. Najkrótsza trasa ma 10,5 km i prowadzi tą samą drogą, czyli przez Niemcową. Druga opcja powrotu ma długość 13,9 km i zakłada powrót przez Obidzę i dalej czerwonym szlakiem do Piwnicznej. Najdłuższa trasa ma natomiast 15,3 km i prowadzi przez Obidzę, a potem Eliaszówkę. Wybraliśmy ze znajomymi opcję numer trzy, ponieważ od niedawna na Eliaszówce znajduje się wieża widokowa.
Z Radziejowej wracamy do Wielkiego Rogacza i dalej podążamy niebieskim szlakiem w kierunku Obidzy. Na Obidzy możemy zatrzymać się na chwilę, gdyż znajduje się tutaj bacówka w której można uzupełnić zapasy. Zaraz za Obidzą zmieniamy szlak na zielony i idziemy w stronę Eliaszówki. Drogę umilać będą nam sielskie krajobrazy. Praktycznie cały szlak z Radziejowej na Eliaszówkę prowadzi po stosunkowo płaskim terenie. Tylko pod koniec – przed samą Eliaszówką – czekać nas będzie ostrzejsze podejście.
Powrót do Piwnicznej
Eliaszówka 1021 m – Piwniczna Zdrój 562 m
- Długość trasy: ~8 km
- Czas: ~2:05 h
- Suma podejść: ~58 m
- Suma zejść: ~692 m
Pora na ostatni fragment dzisiejszej wyprawy, czyli powrót do Piwnicznej. Przy wieży widokowej szlak skręca w lewo i w większości biegnie wzdłuż granicy ze Słowacją. Jeżeli kończy Wam się woda lub chcecie coś zjeść, po drodze będziemy mijać Chatę Magóry. Aby do niej dotrzeć, należy odbić ze szlaku na lewo. Droga będzie oznakowana. Dalej w kierunku Piwnicznej trasa prowadzi w dużej części lasem. Gdy z niego wyjdziemy, naszym oczom ukażą się rozległe łąki, a po chwili również pierwsze zabudowania.
W pewnym momencie droga zmieni się z typowo polnej na ułożoną z płyt. Możemy nią podążać aż do samej Piwnicznej lub skorzystać ze skrótów, którymi prowadzić będzie szlak. Łatwo je jednak przegapić, więc obserwujcie drogę i szukajcie zielonych oznaczeń. Szlak doprowadzi nas do ulicy Szczawnickiej, gdzie należy skręcić w prawo, a następnie w lewo w ulicę Daszyńskiego. Po chwili zobaczymy rzekę Poprad, która przepływa przez środek Piwnicznej. Z Daszyńskiego skręcamy w lewo i podążamy wzdłuż głównej drogi biegnącej do Nowego Sącza. Jeszcze tylko kilka kroków przez miasto i jesteśmy u celu. Jeżeli macie ochotę na ciepły posiłek, zaraz przy rynku znajduje się restauracja.