Szlak na Rysiankę i Romankę to jedno z najpopularniejszych miejsc Beskidu Żywieckiego. Nie oznacza to jednak, że w trakcie wycieczki będziemy musieli wędrować w tłumie. Aby móc cieszyć się ciszą i spokojem, wystarczy zdecydować się na wycieczkę w tygodniu. Podczas mojego ostatniego wypadu, na szlaku na Rysiankę i Romankę z Żabnicy spotkałem zaledwie kilkanaście osób. W weekend ruch turystyczny będzie oczywiście znacznie większy.

W rejonie Romanki i Rysianki znajduje się kilka szlaków turystycznych. Proponowana przez mnie trasa z Żabnicy pozwala zobaczyć oba miejsca i jednocześnie nie przekracza 20 km. Dlaczego wybrałem akurat taki dystans? Z moich doświadczeń wynika, że 20 km oraz suma podejść wynosząca około 1000 m to wycieczka, która nie powinna sprawić większych kłopotów żadnemu średnio sprawnemu turyście.

Szlak na Rysiankę i Romankę z Żabnicy

Rysianka i Romanka to świetny cel jednodniowej wycieczki. Do Żabnicy, gdzie zaczyna się szlak dojedziemy samochodem. Z Krakowa i okolic oraz ze Śląska podróż nie powinna zająć więcej niż 2 godziny. Szlak nie jest bardzo wymagający, co sprawia, że Rysianka i Romanka to świetne miejsce na krótki, turystyczny lub biegowy wypad. Wystarczy sprawdzić prognozę pogody, spakować kilka najpotrzebniejszych rzeczy do małego plecaka i już można ruszać w drogę.

Żabnica – Romanka

Szlak na Rysiankę i Romankę rozpoczynamy w Żabnicy. Samochodem dojeżdżamy do końca wsi. Miejsce, gdzie można zaparkować auto jest oznaczone na mapach jako Żabnica Skałka. Przechodzi tędy czarny szlak turystyczny, którym rozpoczynamy naszą dzisiejszą wędrówkę na Rysiankę i Romankę.

Etap 1: Żabnica 596 m – Stacja Turystyczna Słowianka 846 m

 • Szlak: czarny
 • Dystans: 3,1 km
 • Suma podejść / zejść: 268 m / 18 m
 • Czas marszu: około 1 h

Po wyjściu z samochodu skręcamy w lewo i idziemy wąską ścieżką, która po chwili wprowadza nas na asfaltową drogę. Na szczęście asfaltowy odcinek jest bardzo krótki. Już po chwili wchodzimy na szeroki, wygodny szlak turystyczny. Początkowy fragment trasy jest bardzo przyjemny. Wygodny szlak i minimalne nachylenie pozwalają się rozgrzać. Drogę dodatkowo umila szum strumyka.

Szlak-na-Rysiankę-i-Romankę-z-Żabnicy-poczatek
Początek szlaku na Rysiankę i Romankę z Żabnicy

Po przejściu około 2,5 km szlak na Rysiankę i Romankę z Żabnicy zaczyna mocniej piąć się w górę. Z wygodnej, szerokiej drogi zmienia się w klasyczną, leśną ścieżkę. Miejscami oznakowanie bywa niedokładne, więc cały czas trzeba pilnować szlaku. Polecam też mieć ze sobą mapę, a jeśli korzystasz z wersji elektronicznej, to ściągnij ją na telefon, bo na początkowym fragmencie trasy miejscami może nie być zasięgu.

Czarny-szlak-na-Rysiankę-i-Romankę-z-Żabnicy
Po płaskim fragmencie, trasa zaczyna mocniej piąć się w górę
Czarny-szlak-na-Rysiankę-i-Romankę-z-Żabnicy-widoki
W takim miejscu mógłbym mieszkać 🙂

Etap 2: Stacja Turystyczna Słowianka 846 m – Romanka 1366 m

 • Szlak: niebieski
 • Dystans: 4,1 km
 • Suma podejść / zejść: 553 m / 33 m
 • Czas marszu: około 2 h

Po dojściu do Stacji Turystycznej Słowianka skręcamy w prawo i zmieniamy szlak na niebieski. To właśnie nim dotrzemy na szczyt Romanki. Przez moment droga prowadzi w dół. Nie licz jednak na dłuższy odpoczynek, bo już po chwili trasa znów zaczyna piąć się w górę. Po drodze mijamy bardzo ładną polankę, na której można chwilę przysiąść i odpocząć, bo przed nami dość męczące podejście. Choć końcowa część trasy Żabnica – Romanka prowadzi lasem, to jednak nie jest on zbyt mocno zalesiony. Dzięki temu patrząc w prawo cały czas możemy cieszyć oczy przyjemnym widokiem na znajdujące się nieopodal wzgórza i góry.

Romanka-Żabnica-Przy Stacji-Turystycznej-Słowianka
Przy Stacji Turystycznej Słowianka trasa skręca w prawo
Romanka-Żabnica-widoki-ze-szlaku
Las nie jest zbyt gęsty, więc możemy nacieszyć oczy widokami
Romanka-Żabnica-strome-podejście
Podejście jest Romankę jest dość strome i może zmęczyć

Rysianka – trasa z Romanki

Etap 3: Romanka 1366 m – Rysianka (schronisko) 1254 m

 • Szlak: żółty
 • Dystans: 3 km
 • Suma podejść / zejść: 94 m / 206 m
 • Czas marszu: około 1 h

Na szczyt Romanka docieramy po około 2-3 godzinach marszu. Za nami najbardziej męczący fragment wycieczki. Na dystansie około 7,5 km pokonaliśmy około 850 m przewyższenia, czyli całkiem sporo. Teraz już jednak będzie znacznie łatwiej. Po wejściu na Romankę skręcamy w prawo i żółtym szlakiem kontynuujemy wędrówkę w stronę Rysianki.

Rysianka-szlak-z-Romanki
Na Romance skręcamy w prawo

Szlak na Rysiankę z Romanki to przyjemna wędrówka grzbietem. Przed nami nie ma już długich i męczących podejść, więc możemy się zrelaksować i cieszyć oczy widokami. A jest na co patrzeć. Szczególnie ciekawie prezentują się Tatry. Podejście pod górę czeka nas dopiero przed schroniskiem górskim „Rysianka”. Niestety na sam szczyt Rysianki nie prowadzi szlak turystyczny. Górę obchodzimy jej południowym zboczem.

Rysianka-szlak-z-Romanki-widok-na-Tatry
Ze szlaku pięknie widać Tatry
Polana-przed-Rysianką
Polana zaraz przed Rysianką
Rysianka-schronisko
Schronisko Górskie „Rysianka”
Szlak-na-Rysiankę-widok-ze-zbocza
Z Rysianki roztacza się piękny krajobraz

Rysianka – szlaki zejściowe

Etap 4: Rysianka (schronisko) 1254 m – Żabnica 596 m

 • Szlak: żółty, zielony, czarny
 • Dystans: 9 km
 • Suma podejść / zejść: 110 m / 768 m
 • Czas: około 2,5 h

Mijamy Schronisko PTTK „Rysianka” i kierujemy się w stronę Hali Lipowskiej. Krajobraz trochę się zmienia – oprócz Tatr, ze szlaku możemy podziwiać także Małą Fatrę. Widoki miejscami są podobne do tych, które można oglądać na trasie z Wielkiej Raczy na Przełęcz Przegibek. Na pierwszym rozdrożu za Halą Mirowską wybieramy zielony szlak i schodzimy nim na Halę Boracza. Istnieje też drugi wariant zejścia. Zamiast schodzić szlakiem zielonym, na rozdrożu można wybrać szlak żółty i przejść nim na Halę Redykalną. Stąd czarnym szlakiem zejdziemy na Halę Boracza. Wariant pierwszy jest krótszy, a drugi oferuje lepsze widoki.

Ja podczas wycieczki schodziłem szlakiem zielonym. Miejscami bywa on dość żmudny, więc widok Hali Boracza mnie ucieszył. Stąd do auta zostało już zaledwie kilka kilometrów wędrówki czarnym szlakiem. Schronisko na Hali Boracza znajduje się na górce. Jeśli nie masz takiej potrzeby, to nie musisz wchodzić do środka, bo szlak czarny skręca w prawo kawałek przed schroniskiem. Początkowo prowadzi on leśną ścieżką, a potem asfaltową drogą. Zejście z Hali Boracza na parking, gdzie rano zostawiliśmy samochód trwa około 30-40 minut.

Rysianka-szlak-Hala-Lipowska
Mijamy schronisko „Rysianka” i idziemy w stronę Hali Lipowskiej
Zejście-z-Rysianki-szlakiem-zielonym
Zejście na Halę Boracza
Rysianka-szlak-zielony-zejście
Zejście zielonym szlakiem bywa nużące, ale miejscami widoki są bardzo przyjemne
Rysianka-szlaki-Hala-Boracza
Przed nami Hala Boracza
Szlak-na-Rysiankę-Hala-Boracza
Szlak czarny skręca w prawo zaraz przed schroniskiem

Szlak na Rysiankę i Romankę – podsumowanie trasy

Opisana wycieczka, to bardzo przyjemna wędrówka pozwalająca odwiedzić Romankę i Rysiankę, czyli dwie bardzo popularne góry Beskidu Żywieckiego. Trasę możemy pokonać marszem, marszobiegiem lub biegiem. Klasyczny trekking zajmie nam około 6-7 h. Decydując się na marszobieg, czas spędzony na szlaku skrócimy do około 4-4,5 h. Bieg w zależności od tempa pozwoli pokonać trasę w około 2-2.5 h.

Komentarze

Dodaj komentarz