Tatry to magiczne miejsce. Każda osoba planująca ślub i zakochana nie tylko w swojej drugiej połówce, ale również naszych najwyższych górach, na pytanie czy chciałaby wziąć ślub w Tatrach zapewne odpowie, że tak. Ale już po chwili, przyjdą pierwsze wątpliwości…

Ślub w Tatrach – kościelny czy cywilny?

Jak taki ślub miałby wyglądać? Ile by kosztował? I co z gośćmi? Nic dziwnego, że pojawia się wiele pytań, bo początkowo, organizacja ślubu w górach wydaje się kłopotliwa.  Jeśli jednak ktoś bardzo chce wziąć ślub w Tatrach, ma taką możliwość. Na początku jednak musimy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – ślub będzie kościelny, czy cywilny? To pytanie jest w zasadzie najważniejsze, bo od odpowiedzi zależy cała dalsza organizacja. W Tatrach możemy zawrzeć oba. Który więc wybieracie?

Ślub kościelny w Tatrach

Ślub kościelny w Tatrach można wziąć w Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr, czyli na Wiktorówkach. To oczywiście najniższe partie gór, ale do pięknych widoków jest już blisko. Z Wiktorówek do Rusinowej Polany, skąd rozciąga się cudowna panorama na Tatry Wysokie, mamy zaledwie 10 minut marszu. Na Rusinowej Polanie może urządzić od razu sesję ślubną.

Ślub w Tatrach. Wiktorówki
Wiktorówki

Oczywiście gości nie dowieziemy pod sam kościół, należy więc brać pod uwagę, że osoby starsze lub schorowane, na ślub niestety nie dotrą. Na Wiktorówki można dojść na dwa sposoby:

 1. Od parkingu na Palenicy Białczańskiej – około 3 km i 35 minut marszu
 2. Od parkingu przy Drodze Oswalda Balzera – około 2,2 km i 26 minut marszu (droga krótsza, ale bardziej męcząca)

Sakramentu małżeństwa zasadniczo udziela się w kościele parafialnym. Sanktuarium na Wiktorówkach takim nie jest, więc księża wymagają od młodych spełnienia dodatkowych warunków. Przede wszystkich trzeba być w jakiś sposób związany z kościołem na Wiktorówkach. Należy także zdobyć zgodę ks. Proboszcza z naszej parafii na zawarcie sakramentu małżeństwa na Wiktorówkach i otrzymać od niego licencję pozwalającą na ślub poza własną parafią. Oczywiście potrzebujemy również innych dokumentów, które są standardowo wymagane w przypadku ślubu. Ofiara składana przez młodych na rzecz Sanktuarium na Wiktorówkach, w związku z udzieleniem ślubu z reguły wynosi około 400 zł.

Ślub cywilny w Tatrach

Na terenie Tatr można wziąć ślub także z udziałem urzędnika Urzędu Stanu Cywilnego. TPN wydaje zgodę na organizację ceremonii tylko w wyznaczonych miejscach, a konkretnie:

 1. Dolina Chochołowska – Polana Chochołowska, przy ogródku IMGW, obok schroniska PTTK
 2. Dolina Kościeliska – Smreczyński Staw
 3. Dolina Strążyska – Polana Strążyska, przy ławostołach
 4. Dolina Bystrej – Polana Kalatówki, na morenie w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska
 5. Kasprowy Wierch – przy dzwonie, obok budynku IMGW
 6. Polana Rusinowa – polana, przy ławostołach
 7. Dolina Rybiego Potoku – nad Morskim Okiem, przy kapliczce Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów
Ślub w Tatrach. Rusinowa Polana
Rusinowa Polana

Ślub cywilny w Tatrach wiąże się niestety ze sporymi kosztami. Za udostępnienie miejsca do ceremonii ślubnej, TPN pobiera opłatę w wysokości 2000 zł. Do tego należy doliczyć koszty pokrywane na rzecz Urzędu Stanu Cywilnego, czyli 84 zł opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa oraz 1000 zł za ślub na życzenie poza urzędem.

Sesja ślubna w Tatrach

Podane wyżej koszty nie uwzględniają opłaty za sesję ślubną. A skoro bierzemy ślub w Tatrach, to zapewne chcielibyśmy mieć kilka pamiątkowych zdjęć z nami w pięknych strojach i z górami w tle. Opłata za fotografowanie uroczystości rodzinnych na szlaku turystycznym wynosi 150 zł za jeden dzień zdjęciowy. Chociaż teoretycznie tę opłatę zobowiązany jest uiścić fotograf, to najczęściej koszt będzie zapewne przerzucany na parę młodą.

P.S. Opłata za sesję ślubną na terenie Tatr nie jest pobierana na Słowacji. Może więc lepiej tam się wybrać na zdjęcia?

Przydatne linki

Komentarze

Ten post ma jeden komentarz

 1. Tatrafoto Zakopane

  Pawle bardzo fajny wpis. Rzeczowo i na temat. Szczerze przyznamy że o kilku miejscach jeżeli chodzi o ślub cywilny nie mieliśmy pojęcia. Choć w większości mieliśmy przyjemność fotografować! Co do sesji ślubnej w Tatrach i opłaty to faktycznie, zdarza się że fotografowie przerzucają ją na parę młodą. Jednak są fotografowie jak my – z racji tego że działamy tutaj na stałe posiadamy roczne zezwolenie, więc dla pary młodej nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami. Można więc spokojnie zostać na plener w Naszych Tatrach. Pozdrawiamy. Monika i Łukasz

Dodaj komentarz