Wielka Racza, Przełęcz Przegibek i Bendoszka Wielka to szlak, który warto przejść przede wszystkim ze względu na kapitalne widoki. Będąc na szczycie Wielkiej Raczy, góry otaczają nas z każdej strony. Szczególnie okazale prezentuje się Mała Fatra. Krajobraz robi naprawdę duże wrażenie.

Babia Góra i Pilsko to bez wątpienia najsłynniejsze szczyty Beskidu Żywieckiego. Warto jednak wiedzieć, że w żywieckiej części Beskidów znajduje się wiele innych, wartych zobaczenia miejsc. W tym tekście chciałbym Ci zaproponować przejście szlaku prowadzącego przez Wielką Raczę, Przełęcz Przegibek i Bendoszkę Wielką. Jeśli trafisz na dobrą pogodę to gwarantuję, że będziesz zachwycony widokami. Długość opisanej trasy to 20,5 km, a suma podejść wynosi około 1060 m.

Wielka Racza z Rycerki – szlak

 • Czas: ~2 h
 • Dystans: 4,3 km
 • Suma podejść: 521 m
 • Suma zejść: 24 m

Szlak na Wielką Raczę, Przełęcz Przegibek i Bendoszkę Wielką rozpoczynamy we wsi Pogwarka (zaraz za Rycerką), gdzie znajduje się dość duży i wygodny parking. Przed nami podejście żółtym szlakiem na szczyt Wielkiej Raczy. Do pokonania mamy 4,3 km i około 500 m przewyższenia. Choć suma podejść może wydawać się spora, to jednak trasa mija szybko. Droga jest wygodna, a nachylenie stałe i generalnie niewielkie. Przed samym grzbietem szlak skręca w prawo i z szerokiej drogi wprowadza nas w wąską leśną ścieżkę, którą po chwili docieramy do schroniska na Wielkiej Raczy.

Widok-na-Małą-Fatrę-z-podejścia-na-Wielką-Raczę
Mała Fatra widziana z podejścia na Wielką Raczę
Wielka-Racza-przed-schroniskiem
Przed schroniskiem na Wielkiej Raczy

Wielka Racza jest szczytem granicznym. Na wierzchołku znajduje się platforma widokowa wybudowana w 1997 roku wspólnie przez Polaków i Słowaków. Moją uwagę przykuło przede wszystkim to, że będąc na szczycie Wielkiej Raczy, góry otaczały mnie z każdej strony. Szczególnie okazale prezentowała się Mała Fatra z Wielkim Rozsutcem na czele. Oprócz tego patrząc na południe zobaczymy Tatry Niżne, a przy dobrej widoczności także Tatry. Z kolei patrząc na północ możemy podziwiać Beskid Śląski, Beskid Śląsko-Morawski oraz Beskid Mały. Spoglądając na wschód widzimy Beskid Żywiecki, łącznie z Babią Górą i Pilskiem. Przy dobrej pogodzie widoki są naprawdę kapitalne.

Zobacz także:

Szlak z Wielkiej Raczy na Przełęcz Przegibek

 • Czas: ~3 h
 • Dystans: 10,8 km
 • Suma podejść: 324 m
 • Suma zejść: 548 m

Wycieczkę można skończyć na Wielkej Raczy i po zdobyciu szczytu, skierować swoje kroki w dół wybierając tę samą trasę. Jeśli jednak masz czas i możliwości, to polecam rozszerzyć wycieczkę o Przełęcz Przegibek. Będąc pod schroniskiem na Wielkiej Raczy ruszamy czerwonym szlakiem i idziemy nim, aż do samej Przełęczy Przegibek. Piękny widok rozpościera się już chwilę po zejściu ze szczytu Wielkiej Raczy. Szlak przechodzi wówczas przez Halę na Małej Raczy, z której cudownie widać Małą Fatrę. Przez większość czasu idziemy grzbietem, więc trekking jest spokojny i niezbyt męczący. Bardziej forsujące podejście pokonujemy dopiero w okolicy szczytu Jaworzyna.

Wielka-Racza-zejście
Zejście z Wielkiej Raczy
Wielka-Racza-widziana-ze-szlaku-czerwonego-na-Przełęcz-Przegibek
Wielka Racza widziana ze szlaku czerwonego na Przełęcz Przegibek
Widok-na-Tatry-ze-szlaku-pomiędzy-Wielką-Raczą-i-Przełęczą-Przegibek
Widok na Tatry ze szlaku pomiędzy Wielką Raczą i Przełęczą Przegibek
Szlak-z-Wielkiej-Raczy-na-Przełęcz-Przegibek
Część trasy z Wielkiej Raczy na Przełęcz Przegibek prowadzi przyjemnym, niezbyt gęstym lasem
Wielka-Racza-Przełęcz-Przegibek-szlak-w-lesie
Dalsza część czerwonego szlaku
Szlak-Wielka-Racza-Przełęcz-Przegibek
Szlak jest szeroki i dobrze utrzymany
Widok-na-Tatry
Trasa oferuje przepiękne widoki

Na Przełęcz Przegibek docieramy po około 3 godzinach wędrówki. Jeśli masz bardzo dobre tempo lub przyjechałeś w Beskid Żywiecki na weekend, to warto rozważyć rozszerzenie trasy o Wielką Rycerzową. Jednak w przypadku klasycznej jednodniowej wycieczki, po dotarciu na Przełęcz Przgibek zmieniamy szlak na niebieski i schodzimy w dół w stronę dużej polany. Następnie podchodzimy kawałek do góry, by po chwili dotrzeć do schroniska na Przełęczy Przegibek. W tym miejscu warto zrobić przerwę, bo przy schronisku znajduje się ładna polanka na której można usiąść i odpocząć.

Przełęcz-Przegibek-widok-z-góry
Widać ją Przełęcz Przegibek
Przełęcz-Przegibek
Wchodzimy na Przełęcz Przegibek
Schroniska-na-Przełęczy-Przegibek
Schroniska na Przełęczy Przegibek

Wejście na Bendoszkę Wielką i powrót do samochodu

 • Czas: ~1 h 40 min
 • Dystans: 5,4 km
 • Suma podejść: 223 m
 • Suma zejść: 496 m

Aby dostać się na parking z którego dzisiaj wystartowaliśmy, należy iść w górę korzystając nadal z niebieskiego szlaku. Po chwili na lewo odbijać będzie szlak zielony. To nim planujemy wracać, ale w tym momencie warto go ominąć i niebieskim szlakiem wejść na szczyt Bendoszki Wielkiej. Z wierzchołka rozciąga się bardzo ładny widok na Małą Fatrę. Na szczycie Bendoszki znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej postawiony w tym miejscu w 2000 roku.

Bendoszka-Wielka-krzyż-na-szczycie
Krzyż na szczycie Bendoszki Wielkiej
Przełęcz-Przegibek-widziana-z-Bendoszki-Wielkiej
Przełęcz Przegibek widziana z Bendoszki Wielkiej

Po zdobyciu szczytu zawracamy i schodzimy w stronę przełęczy, ale nie docieramy do schroniska. Chwilę wcześniej musimy skręcić w prawo na zielony szlak, którym spokojnie zejdziemy do Roztoki. Po dojściu do drogi asfaltowej skręcamy w prawo, a potem w lewo na szlak znakowany na żółto. Nim docieramy do parkingu na którym rano zostawiliśmy samochód.

Wielka Racza, Przełęcz Przegibek i Bendoszka Wielka w jeden dzień – mapa trasy

Wielka Racza, Przełęcz Przegibek i Bendoszka Wielka to ciekawa, jednodniowa wycieczka oprowadzająca po pięknym Beskidzie Żywieckim. Na wędrówkę warto zarezerwować sobie cały dzień i zacząć go dość wcześnie. Dzięki temu będziesz miał czas, aby podziwiać widoki, a te są przednie. Jeśli lubisz piwo, to polecam także zatrzymać się na chwilę w schronisku na Wielkiej Raczy i w schronisku na Przełęczy Przegibek. W obu schroniskach serwują bardzo dobre piwo rzemieślnicze.

Komentarze

Dodaj komentarz