Łabski Szczyt i Szrenica na nartach to jedna z najpopularniejszych tras skiturowych w Karkonoszach. Tura prowadząca przez te szczyty często bywa określana karkonoskim klasykiem. Dlaczego wycieczka jest tak popularna? Gdzie się zaczyna i gdzie kończy? Czy w okolicy można wypożyczyć sprzęt? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Dlaczego Łabski Szczyt i Szrenica na nartach skiturowych to trasa ciesząca się dużą popularnością? Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze wycieczka jest łatwa pod względem orientacji. Po drugie po drodze mijamy 2 schroniska, w których możemy odpocząć lub schronić się w razie niepogody – pierwsze schronisko znajduje się pod Łabskim Szczytem, a drugie na Szrenicy. Trzecim powodem popularności trasy jest dostępność wypożyczalni. Przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, gdzie rozpoczyna się i kończy ta tura znajdują się 2 wypożyczalnie ze sprzętem skiturowym. Po czwarte, turę można zakończyć zjazdem ze Szrenicy po przygotowanych trasach ośrodka narciarskiego. Osoby, które nie mają doświadczenia w jeździe poza trasą nie muszą więc obawiać się trudnego zjazdu.

Łabski Szczyt na nartach skiturowych

Wycieczkę rozpoczynamy przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Naszym pierwszym celem jest wejście na Łabski Szczyt na nartach skiturowych. Zakładamy foki i idziemy w górę nartostradą Puchatek. Jeżeli będziesz podchodził w godzinach pracy wyciągu, to koniecznie pamiętaj, aby trzymać się boku nartostrady i nie przeszkadzać zjeżdżającym narciarzom. Docieramy do rozwidlenia, gdzie w okresie letnim nartostradę przecina zielony szlak. W tym miejscu skręcamy w lewo i po płaskim terenie suniemy przed siebie. Mijamy po drodze stację końcową pierwszego etapu wyciągu na Szrenicę i stację początkową drugiego etapu. Po naszej prawej znajduje się teraz końcowy fragment czarnej nartostrady, którą można zjechać z samego szczytu Szrenicy. Niestety z reguły trasa ta jest nieczynna ze względu na niedostateczne warunki śniegowe. My natomiast cały czas idziemy przed siebie. Jesteśmy już na szlaku turystycznym, więc nie musimy przejmować się mknącymi w dół narciarzami.

Łabski-szczyt-Szrenica-narty-skiturowe-zakładanie-fok-pod-dolną-stacją-wyciągu
Foki z reguły możemy założyć już przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę
Łabski-szczyt-Szrenica-narty-skiturowe-podejście-nartostradą-puchatek
Podejście nartostradą puchatek

W pewnym momencie szlak zielony, którym szliśmy dotychczas łączy się z żółtym. W tym miejscu czeka nas krótki, ale dość stromy zjazd zakończony delikatnym skrętem w prawo. Zjazd pokonujemy bez ściągania fok. Następnie szlakiem żółtym podchodzimy do schroniska pod Łabskim Szczytem. Przy schronisku meldujemy się po około 1,5 godziny od startu. Warto wejść do środka, aby się rozgrzać i odpocząć przed dalszą podróżą. Przed nami bowiem strome podejście na Łabski Szczyt.

Łabski-szczyt-Szrenica-narty-skiturowe-żółty-szlak
Podejście żółtym szlakiem w stronę Łabskiego Szczytu
Łabski-szczyt-Szrenica-narty-skiturowe-w-stronę-Łabskiego
Zbliżamy się do schroniska
Łabski-szczyt-Szrenica-narty-skiturowe-schronisko-pod-łabskim-szczytem
Schronisko pod Łabskim Szczytem

Po opuszczeniu schroniska podchodzimy zimową wersja szlaku zwaną Czeską Ścieżką. Trasa biegnie wprost na główny grzbiet Karkonoszy. Łabski Szczyt znajduje się po naszej lewej. Droga jest dobrze widoczna bo wyznaczają ją tyczki. Podejście miejscami jest dość strome, a pod koniec często występują oblodzenia, więc warto mieć ze sobą harszle. Po dotarciu na grzbiet mamy 2 wyjścia. Możemy od razu ruszyć na Szrenicę lub najpierw zaliczyć zjazd na nartach z Łabskiego Szczytu. Jeśli czujesz się na siłach to polecam wariant drugi.

Łabski Szczyt – zjazd na nartach

Aby zjazd na nartach z Łabskiego Szczytu był legalny powinniśmy się trzymać jak najbliżej znakowanego, zimowego szlaku. Wiele osób decyduje się natomiast na freeride poza trasą. Optymalne miejsce z którego można rozpocząć taki zjazd znajduje się po lewej stronie Czeskiej Ścieżki. Zjazd na nartach z Łabskiego Szczytu jest z reguły przyjemny, choć jakość śniegu zależy oczywiście od pogody. W górnej części śnieg często jest co prawda wywiany do lodu, ale im niżej, tym lepiej. Teren jest średnio stromy.

Podejście-na-Łabski-szczyt
Podejście zimowym szlakiem na Łabski Szczyt
Łabski-szczyt-zjazd-na-nartach
Zjazd na nartach z Łabskiego Szczytu

Mniej więcej w połowie zjazdu najbezpieczniej jest skręcić w lewo w stronę szlaku. W ten sposób ominiemy bardzo stromy Łabski Kocioł. W tym miejscu muszę natomiast wspomnieć, że decydując się na narciarski zjazd poza trasą z Łabskiego Szczytu, będziemy poruszać się w terenie zagrożonym lawinami. Zjazd powinniśmy więc poprzedzić oceną warunków stosując np. metodę redukcyjną Muntera. Trzeba też wiedzieć, że zgodnie z przepisami, zjazdy poza trasą są na terenie KPN zabronione.

Zobacz także:

Szrenica na skiturach

Po zjeździe do schroniska pod Łabskim Szczytem odblokowujemy buty, ponownie zakładamy foki i ustawiamy wiązania w tryb podejścia. Mamy do wyboru 2 trasy prowadzące na Szrenicę. Pierwsza to ponowne dotarcie na grzbiet i skręt w prawo. Następnie idziemy głównym grzbietem Karkonoszy w stronę Szrenicy. Odcinek nie jest długi ale ze względu na silny wiatr, który często wieje w Karkonoszach trasa z reguły jest mocno pofalowana, co wydłuża czas przejścia. Drugą możliwością jest dojście na Szrenicę tzw. Mokrą Ścieżką, czyli zielonym szlakiem turystycznym. Ta trasa jest krótsza i zajmie nam trochę mniej czasu. Po dotarciu na Szrenicę warto podejść do schroniska, aby odpocząć przed zjazdem i się rozgrzać.

Łabski-szczyt-Szrenica-narty-skiturowe-na grzbiecie Karkonoszy
Na grzbiecie Karkonoszy

Szrenica – zjazd na nartach

Przed nami ostatni etap wycieczki, czyli zjazd na nartach ze Szrenicy. Gdybyśmy robili tę trasę pieszo to zejście do Szklarskiej Poręby zajęłoby nam zapewne około 1,5-2 godziny. Dzięki temu, że mamy ze sobą narty skiturowe na dole będziemy za około 10-15 minut. Po wyjściu ze schroniska idziemy w dół do miejsca, gdzie zaczyna się czarny szlak. Możemy schować foki do plecaka, bo nie będą już nam dzisiaj potrzebne. Przezbrajamy się do zjazdu i wzdłuż czarnego szlaku zjeżdżamy do Szrenickiej Skały, gdzie znajduje się górna stacja wyciągu na Szrenicę. Dalsze warianty zjazdu zależeć będą od Twoich umiejętności oraz panujących warunków.

Zjazd-ze-schroniska-w-stronę-Szrenickiej-Skały
Zjazd ze schroniska na Szrenicy w stronę Szrenickiej Skały
Szrenica-zjazd-narty
Zjazd ze Szrenicy nartostradą Lolobrygida

Przy Szrenickiej Skale możesz skręcić w lewo i zjechać do Szklarskiej Poręby korzystając z nartostrad Lolobrygida (czerwona) lub Lolobrygida, Śnieżynka (czerwona) i Puchatek (niebieska). Jeśli natomiast dobrze jeździsz na nartach, spod Szrenickiem Skały możesz jechać od razu w dół korzystając z nartostrady Ściana (czarna). Nachylenie na tej trasie sięga nawet 50%. Warto wspomnieć, że czarna trasa bardzo często jest zamknięta ze względu na niedostateczne warunki śniegowe. To nie oznacza, że zjazd jest wówczas niemożliwy, ale warunki faktycznie bywają trudne. Wiele osób traktuje zresztą zamkniętą czarną trasę jako poligon doświadczalny i ćwiczy na niej zjazdy na nartach po nieprzygotowanym terenie. Czarna trasa kończy się mniej więcej w połowie góry, a dalszy zjazd odbywa się nartostradą Puchatek. Karkonoski klasyk kończymy przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, czyli dokładnie tam gdzie go zaczynaliśmy.

Karkonoski klasyk – mapa trasy i podsumowanie

Łabski Szczyt i Szrenica na nartach skiturowych to dobra propozycja dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze skiturami. Trasa jest stosunkowo krótka, a zjazd po stoku narciarskim sprawia, że na wycieczkę mogą się wybrać osoby bez doświadczenia w jeździe poza trasą. Wymagana jest średnia kondycja i umiejętności zjazdowe na poziomie czerwonej trasy. Kiedy najlepiej wybrać się na tę turę? Warunki skiturowe na Łabskim Szczycie i Szrenicy zaczynają się dość wcześnie i utrzymują do początku wiosny. To oczywiście nie reguła, bo wszystko zależy od tego jak śnieżna w danym roku jest zima. Generalnie jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że tura będzie możliwa do zrobienia (w przyzwoitych warunkach) już w styczniu.

Łabski-szczyt-Szrenica-narty-skiturowe-mapa-trasy
Przykładowa trasa tury
źródło: mapy.cz + gorsko.eu

Na skiturach w Karkonoszach byłem wielokrotnie. Zdarzały się tury przy pięknej pogodzie, jak i takie w totalnej „dupówie”. Widać to po zamieszczonych w tekście zdjęciach. Pochodzą one z różnych wycieczek i bardzo różnią się warunkami. Wybierając się na turę na Łabski Szczyt i Szrenicę trzeba zatem brać pod uwagę, że pogoda może nas danego dnia nie rozpieszczać. Polecam więc zabrać ze sobą dobrą kurtkę przeciwdeszczową lub narciarską, spodnie zabezpieczające przed wiatrem oraz kask i gogle narciarskie. W Karkonoszach często wieje silny wiatr, więc zwykłe okulary mogą nie wystarczyć. Koniecznie pamiętaj też o lawinowym ABC, czyli detektorze, sondzie i łopacie. Cały sprzęt skiturowy możesz wypożyczyć w Szklarskiej Porębie. Przy dolnej stacji wyciągu działają 2 wypożyczalnie – Karkonosz i Paulo Sport.

Komentarze

Dodaj komentarz