W ostatnim czasie bardzo ożywiła się dyskusja na temat asekuracji na szlaku Orlej Perci. Wiele osób uważa, że skoro nie jest to typowa via ferrata, to asekuracja jest zbędna. Idąc Orlą Percią zdaje się, że zdecydowana większość turystów ma takie właśnie podejście. Niewiele z mijanych przez nas osób, będzie miało założony chociażby kask. Nie wspominając już o dodatkowej asekuracji w postaci lonży i uprzęży.

Czy powinniśmy korzystać z dodatkowej asekuracji?

Zalecenia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) są w tym zakresie jasne. Na Orlej Perci powinniśmy korzystać z dodatkowej asekuracji. Aby uzmysłowić Wam dlaczego, przytoczę garść statystyk. Od 1909 roku, kiedy to rozpoczęto gromadzenie danych na temat wypadków, na Orlej Perci i szlakach dojściowych (wraz z odcinkiem Zawrat–Świnica) życie straciło ponad 120 osób. Szacuje się, że około 14-15% wszystkich wypadków śmiertelnych w Tatrach Polskich miało miejsce właśnie na lub w okolicach Orlej Perci.

W Tatrach nie ma większych autorytetów w zakresie bezpieczeństwa niż ratownicy TOPR, a skoro oni zalecają dodatkową asekurację, to powinniśmy z niej korzystać. Dotyczy to głównie Orlej Perci, ale nie tylko. Kask powinniśmy ubrać nawet na łatwiejszych, ale nadal wymagających szlakach jak np. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Rysy, Świnica czy Kościelec oraz oczywiście wszystkich via ferratach poza Tatrami. Jeśli dodatkowo mamy problem z ekspozycją, nie wstydźmy się i śmiało bierzmy ze sobą uprząż i lonżę, tam gdzie tylko możemy z takiego sprzętu korzystać. Pamiętajcie, że Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Jaki sprzęt zabrać na Orlą Perć i inne wymagające szlaki?

Przejdźmy teraz do konkretów, czyli odpowiedzi na pytanie jaki sprzęt zabrać na Orlą Perć i inne wymagające szlaki? W większości wymieniłem go już wyżej, ale teraz postaram się to zrobić w bardziej uporządkowany sposób.

Kask wspinaczkowy

Absolutna podstawa. Powinien go posiadać każdy turysta wyruszający w wyższe partie gór i wszystkie via ferraty. Załóżmy go wszędzie tam, gdzie istnieje choćby niewielkie ryzyko upadku lub możliwość, że ktoś wędrujący przed nami, zrzuci na nas kamień. Oczywiście nie powinien to być byle jaki kask, tylko model wspinaczkowy. Podczas zakupów zwróćcie uwagę, czy wybrany model posiada certyfikat CE EN 12492 oraz atest UIAA. Pamiętajcie również o dobraniu odpowiedniego rozmiaru. W tym celu wystarczy zmierzyć obwód głowy i sprawdzić w opisie produktu, jaki rozmiar jest dla tej wartości odpowiedni.

Jaki sprzęt zabrać na Orlą Perć. Kask wspinaczkowy
Kask wspinaczkowy Petzl Elios

Dodatkowym plusem będzie, jeśli kask zapewni odpowiednią wentylację. Nie raz zapewne przyjdzie Wam wędrować w pełnym słońcu, warto więc zadbać, aby była to wędrówka nie tylko bezpieczna, ale i komfortowa. Średniej jakości kask, ale wystarczający do zapewnienia bezpieczeństwa naszej głowie kosztuje około 150-200 zł. Bardzo szeroką ofertę kasków wspinaczkowych oferuje np. Sklep Górski Skalnik.pl. Możecie się z nią zapoznać pod adresem skalnik.pl/wspinaczka-kaski.html.

Uprząż asekuracyjna

Uprząż asekuracyjna i lonża to typowy zestaw na via ferraty. Możemy go natomiast także użyć na innych szlakach, gdzie znajdują się np. łańcuchy. Oczywiście nie na każdym szlaku z łańcuchami taki zestaw jest nam potrzebny. Jeśli natomiast wiedzie przez miejsca z dużą ekspozycją, dla własnego bezpieczeństwa warto się przy-asekurować. W Tatrach Polskich, przykładem takiego szlaku jest właśnie Orla Perć, o czym wspominałem wyżej.

Jaki sprzęt zabrać na Orlą Perć. Uprząż
Sportowa uprząż Petzl Corax

Dla wspinacza uprząż asekuracyjna jest niezwykle ważna. Nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale dzięki tzw. szpejarkom pozwala również na wygodne przenoszenie sprzętu wspinaczkowego. W przypadku uprzęży wspinaczkowej, której będziemy używać na via ferratach oraz np. Orlej Perci, duża ilość szpejarek jest mniej istotna. Uprząż powinna natomiast na pewno być wygodna. Najlepiej wybrać więc model, pozwalający na regulację nie tylko w pasie, ale również w udach. Najczęściej wybierany rodzaj to uprząż biodrowa. Pamiętajcie również o odpowiednim dobraniu rozmiaru. Jeśli kupujecie w sklepie stacjonarnym, po prostu przymierzcie uprząż. Jeśli natomiast zamówienie składacie przez internet, wcześniej należy zmierzyć obwód pasa i obwód uda, a następnie dopasować rozmiar zgodnie z opisem na stronie produktu. Uprząż powinna mieć certyfikację CE EN 12277 typ C, a średni koszt zakupu to około 150-200 zł. Wiele dobrych uprzęży znajdziecie np. pod adresem skalnik.pl/wspinaczka-uprzeze.html.

Lonża na via ferraty

Kolejny element zestawu to lonża z absorberem energii. Budowa lonży na via ferraty przypomina literę Y. Z jednej strony mocujemy ją do uprzęży. Druga strona tj. ramiona zakończona jest natomiast służącymi do wpinania karabinkami. W przypadku dróg typu via ferrata, karabinki wpinamy najczęściej w stalowe liny. Na Orlej Perci będą to natomiast najczęściej łańcuchy. Karabinki są dwa, abyśmy podczas przepinania zawsze byli zaasekurowani chociaż jednym. Wybrana przez nas lonża koniecznie musi posiadać absorber energii, którego zadaniem jest pochłonięcie energii powstałej podczas ewentualnego odpadnięcia.

Jaki sprzęt zabrać na Orlą Perć. Lonża via ferrata
Lonża via ferrata Cable Kit 5.0 marki Edelrid

Absorber to najczęściej zszywana pętla jednorazowego użytku. Jednorazowego w tym wypadku oczywiście nie oznacza, że możemy ją zabrać w góry tylko raz. Lonżę najczęściej można używać do momentu rozerwania absorbera, co ma miejsce w przypadku odpadnięcia. Innymi słowy, jeśli absorber zostanie rozerwany, to lonżę możemy wyrzucić, bo już na nic nam się nie przyda. Lonża, tak jak pozostałe elementy zestawu powinna oczywiście posiadać atest. Cena zakupu nie jest najniższa. Koszt lonży, w zależności od modelu to od około 200 do nawet 500 zł. Jest to jeden z powodów, dla których nie warto odpadać, nawet jeśli korzystamy z dodatkowej asekuracji. Lonże i więcej sprzętu dedykowanego pod via ferraty, znajdziecie klikając w link skalnik.pl/inne-via-ferraty.html.

Rękawiczki

Na szlakach ze sztucznymi ubezpieczeniami, warto posiadać ze sobą rękawiczki – z palcami lub bez. Osobiście wolę rękawiczki bez palców, bo dzięki nim mam większą swobodę. Rękawiczki powinny być wykonane z wytrzymałych i odpornych na ścieranie materiałów. Najlepiej sprawdzi się skóra. Warto do tego, aby były elastyczne, dzięki czemu łatwiej będzie nam je ściągnąć i założyć na spocone dłonie. Za rękawiczki zapłacimy około 50-100 zł. Ofertę rękawiczek sprawdzicie np. pod adresem skalnik.pl/akcesoria-rekawiczki.html

Jaki sprzęt zabrać na Orlą Perć. Rękawiczki
Rękawiczki Start Fingerless marki Camp

Inne akcesoria

Pozostały sprzęt który należy zabrać ze sobą na Orlą Perć czy inne wymagające szlaki jest z reguły tożsamy z tym, co najczęściej zabieramy zwykle w góry tj. kurta przeciwdeszczowa, apteczka, jedzenie, napoje itd. Moja lonża z absorberem, nie pozwala na zawiśnięcie na niej aby odpocząć, więc do plecaka dorzucam także zszywaną pętlę (taśmę) wspinaczkową i karabinek zakręcany HMS. Z tych elementów można zrobić podstawową wersję lonży, która nadaje się właśnie do odpoczynku. Nie wolno natomiast korzystać z niej, gdy jesteśmy w ruchu, bo przy odpadnięciu może się po prostu rozerwać.

Jednocześnie pamiętajcie, że sprzęt asekuracyjny wymieniony w tym artykule „Jaki sprzęt zabrać na Orlą Perć i inne wymagające szlaki”, znacznie zwiększy Wasze bezpieczeństwo, ale nie zapewni go Wam w 100%. Nic bowiem nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Komentarze

Dodaj komentarz