Jaka lina do asekuracji w górach? Jaka lina w Tatry? Odpowiedź będzie zależeć od aktywności, którą chcesz uprawiać. Lina kojarzy się głównie ze wspinaczką. Warto jednak wiedzieć, że asekuracja z jej użyciem może być przydatna także w zaawansowanej turystyce górskiej np. na wymagających szlakach, słabo ubezpieczonych via ferratach czy w trakcie wycieczek poza szlakowych. To tylko kilka przykładów zastosowania liny asekuracyjnej w turystyce zimowej i letniej. Jest ich znacznie więcej.

Wiele osób uważa, że w przypadku turystyki najlepszym wyborem są liny cienkie. Wraz ze zmniejszaniem się średnicy maleje bowiem waga liny. Trzeba jednak wiedzieć, że linami o niewielkiej średnicy trudniej się asekuruje. Modele cienkie są także z reguły mniej trwałe od swoich grubszych kuzynów. Co więcej, grubsza lina producenta A, wcale nie musi ważyć więcej od cieńszej producenta B. Przy wyborze liny polecam więc skupić się nie na szukaniu jak najcieńszej liny, tylko na poszukiwaniu modelu o najbardziej korzystnym stosunku wagi do grubości.

Jaka lina do turystyki zimowej i letniej?

Jaka lina do turystyki zimowej i letniej np. w Tatrach? Do tego typu aktywności często polecane są modele cienkie o średnicy około 8 mm. Jak jednak pisałem, cienka lina nie zawsze będzie optymalnym wyborem. Modele o grubości około 8 mm najczęściej spełniają tylko kryteria dla liny podwójnej i/lub bliźniaczej.

Jaka-lina-do-turystyki-zimowej-i-letniej-w-górach
Jaka lina do turystyki zimowej i letniej w górach?

Mając ze sobą linę podwójną lub bliźniaczą, do asekuracji „z dołem” konieczne będzie jej złożenie na pół, aby uzyskać dwie żyły. A takiego sposobu użytkowania liny nie uczą na kursach turystyki czy nawet na kursie skałkowym. Dlaczego? Bo jest to zwyczajnie trudniejsze od asekuracji liną pojedynczą. A kursanci uczestniczący w tego typu zajęciach to najczęściej osoby początkujące. Temat asekuracji liną podwójną pojawia się z reguły dopiero na kursie taternickim.

Pojedyncza, podwójna czy bliźniacza? A może z multiatestem?

Turyści to nie taternicy. Istotne jest więc, aby lina asekuracyjna z której korzystają w górach, była możliwe łatwa w użytkowaniu. A pod tym względem liny pojedyncze przewyższają modele bliźniacze i podwójne. Z tego względu jestem zdania, że odpowiedź na pytanie jaka lina do turystyki zimowej i letniej w Tatrach oraz innych górach powinna brzmieć – pojedyncza, ale z potrójną certyfikacją. Modele z multiatestem są z reguły lżejsze od klasycznych lin pojedynczych. Potrójna certyfikacja oznacza, że w razie potrzeby, lina może być użytkowana zarówno jako pojedyncza, jak i jako podwójna czy bliźniacza.

Beal-Joker-lekka-lina-w-tatry
Beal Joker 9,1 mm to lekka lina z potrójną certyfikacją

W Wielkiej Brytanii popularny jest tzw. scrambling. Tą nazwą Brytyjczycy określają rodzaj aktywności będący czymś pomiędzy hikingiem a wspinaczką. W Polsce odpowiednikiem scramblingu może być wchodzenie na tatrzańskie szczyty łatwymi drogami bez szlaku (trudności 0+, I, II). Do scramblingu polecane są liny pojedyncze o długości 35-40 m i średnicy ok. 9 mm. Marka Beal stworzyła kiedyś model dedykowany specjalnie do tej aktywności. Był to Beal Joker 9,1 mm o długości 35 m. Aktualnie trudno nabyć Jokera w tej konkretnej długości, ale możemy go kupić w innych wariantach.

Jaka lina do asekuracji w górach? Wybór modelu do turystyki

Jeśli ktoś zapytałby mnie jaką konkretnie linę polecam do asekuracji w górach np. podczas wyjść poza szlakowych w Tatrach, to od razu odpowiedziałbym, że Beal Joker 9,1 mm. Według mnie jest to najbardziej uniwersalny wybór dla turysty wysokogórskiego. Lina oferuje bardzo dobry kompromis pomiędzy wagą, średnicą i wygodą użytkowania. Zgodnie z danymi producenta, 1 metr liny Beal Joker 9,1 mm waży 52 g. W rzeczywistości jest to trochę więcej. Korzystam z odcinka o długości 40 m i waży on dokładnie 2,3 kg.

Jeśli nabierzesz już więcej doświadczenia w asekuracji partnera i będziesz chciał obniżyć wagę sprzętu, to ciekawą opcją jest także Beal Opera 8,5 mm. Można powiedzieć, że jest to mój drugi wybór. Model ten to kompromis pomiędzy Beal Joker 9,1 mm, a cienkimi linami podwójnymi/bliźniaczymi. Opera, tak jak Joker, także ma potrójną certyfikację, więc możemy jej używać jako liny pojedynczej. Do tego jest lżejsza od modelu Joker o około 4 g na metr, co w przypadku odcinka 40 m daje oszczędność rzędu około 160 g.

Beal-Joker-vs.-Beal-Opera
Beal Joker 9,1 mm vs. Beal Opera 8,5 mm

Warto jednak pamiętać, że liny asekuracyjne w góry o mniejszej średnicy są bardziej wymagające podczas asekuracji partnera i z reguły mniej żywotne od swoich grubszych odpowiedników. Ważną kwestią jest także kompatybilność z przyrządami asekuracyjno-zjazdowymi. Beal Joker 9,1 mm współpracuje bez problemu z większością dostępnych na rynku przyrządów. Beal Opera 8,5 mm nie powinna być natomiast używana jako lina pojedyncza z niektórymi modelami np. z przyrządem DMM Pivot, który dedykowany jest dla lin pojedynczych o średnicy od 8,7 mm.

Użycie-liny-wspinaczkowej-na-szlaku-turystycznym
Asekuracja partnera

Długość liny asekuracyjnej do turystyki wysokogórskiej np. w Tatrach

Jaką długość powinna mieć lina asekuracyjna do turystyki zimowej i letniej w górach? W mojej opinii optymalnym wyborem będzie model 35 lub 40 m. Warianty tej długości są po prostu lżejsze od popularnych w sprzedaży lin 50 i 60 m. Jednocześnie lina 35-40 m będzie w pełni wystarczająca do asekuracji lotnej, czy do pokonania na zwykłej asekuracji trudniejszych miejsc, które na drogach normalnych są raczej krótkie i rzadkie, ale mogą wystąpić np. wtedy, gdy zapchamy się w trudny teren.

Problem może pojawić się w przypadku długich zjazdów. W Tatrach takich nie brakuje, ale występują raczej na drogach wspinaczkowych, a nie normalnych. To oczywiście nie oznacza, że możemy zabrać linę 40 m na dowolną drogę normalną i bez obaw zrobić każdy zjazd. Przed wybraniem się na jakiś szczyt trzeba koniecznie sprawdzić topo lub zasięgnąć opinii innych, aby ustalić czy na danej drodze lina 40 m będzie wystarczająca. Odcinek o tej długości pozwoli jednorazowo zjechać 20 m. Czasami może to być za mało. Przykładowo, aby nie schodzić drogą podejścia z Cubryny możemy skorzystać ze stanowiska zjazdowego i zjechać na Przełączkę pod Zadnim Mnichem. Zjazd ten ma 30 m, więc potrzebujemy na niego 60 m liny.

Beal-Joker-podczas-zejścia-żlebem-z-asekuracją
Zejście stromym żlebem z asekuracją z użyciem liny

Decydując zatem jaką długość powinna mieć Twoja lina do asekuracji w górach powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejsze jest dla Ciebie bycie maksymalnie zabezpieczonym i przygotowanym na ryzyko wystąpienia dłuższego zjazdu, czy jednak jesteś zwolennikiem kompromisu. Ja wybieram drogę numer dwa. Z doświadczenia wiem, że aby wycieczka była przyjemnością, a nie męczarnią, trzeba ograniczać wagę bagażu. Zabranie ze sobą odcinka 40 m zamiast 60 m będzie wystarczające w zdecydowanej większości sytuacji i pozwoli zmniejszyć wagę liny o 1/3.

Lina z impregnacją czy bez?

Kolejną istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję jaka lina do asekuracji w górach jest impregnacja. Polecam modele w pełni zabezpieczone przed wilgocią. Dzięki impregnacji, zamoczenie liny nie spowoduje znacznego wzrostu jej masy. To bardzo istotne jest chcesz używać liny także w turystyce zimowej.

Jaka-lina-do-asekuracji-w-górach
Liny impregnowane są nie tylko lżejsze po zamoczeniu, ale także bardziej trwałe

Inne zalety impregnacji to ochrona przed brudem i zwiększona trwałość liny. Modele Beal Joker 9,1 mm i Beal Opera 8,5 mm są dostępne w wersjach z impregnacją Dry Cover i Golden Dry. W pierwszym wariancie zaimpregnowano tylko oplot, a w drugim zarówno oplot, jak i rdzeń. Jeśli szukasz liny do turystyki zimowej lub na lodowiec to polecam wybór wariantu Golden Dry. Jeśli szukasz liny tylko na lato, to wystarczająca powinna być wersja Dry Cover.

Technologie Beal

Beal to renomowany francuski producent sprzętu wspinaczkowego. W swoich produktach stosuje często autorskie technologie. Dobrym przykładem są właśnie liny wspinaczkowe, w których znajdziemy takie innowacyjne rozwiązania jak Unicore, Thermo Fluid czy wspominany już Golden Dry.

Unicore

Beal Joker 9,1 mm i Beal Opera 8,5 mm zostały wykonane w technologii Unicore, dzięki której linę cechuje wysoka odporność na rozerwanie wynikające z przecięcia liny. Proces Unicore polega na łączeniu ze sobą rdzenia i oplotu liny bez jej usztywniania. Dzięki temu ślizganie się oplotu po rdzeniu jest maksymalnie zredukowane.

W zwykłych linach, gdy dochodzi do przecięcia oplotu, to skutkiem jest oderwanie się oplotu od rdzenia i jego rozsunięcie. W efekcie powstaje obszar, którego pokonanie jest niemożliwe – zarówno w górę, jak i w dół. Co gorsza, jeśli do rozerwania dojdzie przy końcu liny, to oplot może całkowicie wysunąć się z rdzenia, czego efektem może być nawet upadek wspinacza na ziemię. W modelach wykonanych w technologii Unicore oplot nie zsuwa się, co oznacza, że uszkodzona lina nadal może być użyta do ewakuacji odpowiednią techniką.

Thermo Fluid

Na kilka słów zasługuje także Thermo Fluid. Jest to proces podczas którego Beal stabilizuje oplot liny przy użyciu promieni podczerwonych. Lina poddana temu procesowi jest wygodniejsza w obsłudze podczas wiązania węzłów, asekuracji czy zwijania.

Lina-do-turystyki-Beal-Joker-9.1 mm
Lina poddana procesowi Thermo Fluid jest wygodniejsza w obsłudze podczas wiązania węzłów, asekuracji i zwijania

Golden Dry

Golden Dry to zaawansowany proces polegający na impregnacji każdego włókna oplotu oraz rdzenia. W efekcie lina jest bardziej odporna na ścieranie oraz wnikanie wody i brudu do jej wnętrza. Liny z impregnacją Golden Dry mają certyfikat UIAA Water Repellent. Poziom absorbcji wilgoci wynosi zaledwie 3%.

Największe zalety impregnacji Golden Dry to:

  • zabezpieczenie liny przed nasiąkaniem, wnikanie brudu i zwiększaniem jej średnicy,
  • niewielki wzrost masy liny podczas użytkowania w wilgotnych warunkach,
  • łatwiejsza asekuracja i mniejsze opory w trakcie przechodzenia liny przez karabinki,
  • zwiększona żywotność liny poprzez większą odporność oplotu i rdzenia na ścieranie.

Jaka lina do turystyki zimowej i letniej? Mój wybór to Beal Joker 9,1 mm

Lina Beal Joker 9,1 mm w odcinku o długości 40 m to mój wybór na turystyczne wypady w góry. Często zabieram ją ze sobą na wyjścia poza szlakowe w Tatrach. Nie waży wiele, a daje mi poczucie bezpieczeństwo. Wiem, że w razie przypadkowego znalezienia się w zbyt trudnym dla mnie terenie, będą mógł użyć liny do asekuracji.

Na koniec wspomnę, że lina Beal Joker 9,1 mm jest produkowana w wariancie 40 m, ale dość trudno ją w tej długości kupić. Rozwiązaniem może być umówienie się na wspólny zakup z drugą osobą i wybór modelu o długości 70 m lub 80 m. Otrzymaną linę tniemy na pół i dzięki temu uzyskujemy dwa odcinki o długości 35 m lub 40 m każdy.

Uwaga! Artykuł przedstawia opinię autora. Wynika ona z mojego wieloletniego doświadczenia, ale nie mam uprawnień instruktorskich, ani przewodnickich. Czytając ten tekst pamiętaj także, że sam fakt związania się z partnerem nie sprawi, że w górach będziesz bardziej bezpieczny. Aby tak było, lina asekuracyjna w góry musi zostać użyta w sposób prawidłowy. Jeśli zatem nie miałeś do tej pory do czynienia z liną wspinaczkową, to samo kupienie jej nie wystarczy. Musisz także nabyć trochę innego szpeju pozwalającego m.in. na założenie przelotów w miejscach, gdzie nie ma stałych punktów asekuracyjnych. Będziesz także potrzebował wiedzy na temat korzystanie z liny w terenie wysokogórskim. W celu nabycia potrzebnych umiejętności, wybierz się kilka razy w góry z doświadczonym kolegą lub weź udział np. w kursie skałkowym czy kursie zaawansowanej turystyki.

Komentarze

Dodaj komentarz