Ciężki plecak potrafi odebrać całą radość z wędrowania. Wiem to z doświadczenia, bo nie raz plułem sobie w brodę, że zabrałem za dużo rzeczy. Od jakiegoś czasu staram się więc minimalizować wagę mojego ekwipunku. Robię to rezygnując z zabierania niektórych mniej istotnych rzeczy oraz wybierając sprzęt o niskiej wadze. Świetnym przykładem takiego sprzętu jest hamak ENO Sub6 i tarp ENO ProFly.

Hamak oraz tarp to sprzęt, który najczęściej kojarzy się z bushcraftem. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Dlaczego więc wziąłem na warsztat właśnie te rzeczy? Bo ze względu na niską wagę, zestaw biwakowy składający się z hamaka i tarpa świetnie sprawdza się w zalesionych górach. W tym tekście postaram się przekazać Ci kilka cennych rad dotyczących biwakowania w górach oraz pokażę Ci sprzęt, z którego sam podczas takich biwaków korzystam.

Ultralekki zestaw noclegowy ENO

W skład mojego zestawu noclegowego na wędrówki po zalesionych górach wchodzą:

  • hamak ENO Sub6 o wadze 150 g,
  • zawieszenie hamaka ENO Helios Suspension System o wadze 120 g,
  • tarp ENO ProFly z zawieszeniem i aluminiowymi szpilkami o wadze około 650 g.

Łączna masa ww. rzeczy to około 920 g. Znacie namiot o takiej wadze? Ja szczerze mówiąc nie. Większość namiotów ultralight, które można kupić za rozsądne pieniądze ważny co najmniej 1400 g.

Oczywiście zabieram ze sobą także śpiwór, ale jego waga jest taka sama, bez względu na to czy śpię w hamaku czy w namiocie. Nocując w hamaku, kilkaset gram możemy natomiast zaoszczędzić na macie. Aby wygodnie wyspać się na ziemi, potrzebujemy materaca lub maty samopompującej. Waga tego typu sprzętu to z reguły 400-500 g lub więcej. Tymczasem cienka karimata waży połowę z tego, czyli około 200-250 g. Jeśli jednak rozłożymy tak lekką, a zatem cienką karimatę na ziemi, to na wygodny sen raczej nie mamy co liczyć. Moje doświadczenia ze spaniem na zwykłej karimacie najczęściej kojarzą się z późniejszym bólem ciała.

Hamak-Eno-Sub6-tarp-Eno-ProFly-widok-od-przodu
Hamak ENO Sub6 i tarp ENO ProFly tworzą lekki i solidny zestaw biwakowy

Jeżeli planujesz spać w hamaku to materac, ani mata nie będą Ci potrzebne. Spokojnie możesz użyć lekkiej karimaty, bo jej zadaniem jest chronić Twoje plecy od wiatru i chłodu, a nie zapewniać komfort (ten zapewnia hamak). Sam śpiwór może nie wystarczyć do izolacji od zimna, bo pod wpływem nacisku naszego ciała ulega on znacznej kompresji. Polecam więc zabierać ze sobą lekką karimatę i układać ją pomiędzy śpiworem, a hamakiem. Istnieją także ociepliny na hamak, ale są one raczej dedykowane dla osób, które chcą spać w hamaku zimą.

Superlekki hamak ENO Sub6

Hamak ENO Sub6 został wykonany z niezwykle lekkiej i oddychającej tkaniny. W upalny dzień możemy więc spokojnie oddać się relaksowi bez obaw o zapocenie. W tym momencie nasuwa się jednak pytanie czy wraz z bardzo niską wagą obniżona została także wytrzymałość produktu? Jeśli chodzi o test długodystansowy, to ten jeszcze przede mną. Już teraz mogę natomiast powiedzieć, że hamak spokojnie jest w stanie utrzymać wielkiego, prawie dwumetrowego chłopa. Według danych producenta maksymalny udźwig hamaka ENO Sub6 to 130 kg. Wydaje się więc, że producentowi udało się maksymalnie obniżyć wagę hamaka bez strat na wytrzymałości konstrukcji.

Hamak-ENO-Sub6-rozwieszony
Hamak ENO Sub6 rozwieszony pomiędzy drzewami za pomocą zawieszenia ENO Helios

Warto w tym miejscu podkreślić, że nie wszystkie hamaki są tak lekkie jak model ENO Sub6. Większość jednoosobowych hamaków dostępnych w sprzedaży waży około 400-500 g. Różnica na korzyść ENO Sub6 jest więc bardzo duża. Sub6 jest najlżejszym hamakiem produkowanym przez ENO i jednocześnie jednym z najlżejszych na rynku. Jego ultraniska waga wynosząca 150 g robi naprawdę duże wrażenie.

Hamak-ENO-Sub6-ultralekki
Waga hamaka ENO Sub6 to zaledwie 150 g

Warto dodać, że hamak można zabrać w góry nie tylko wtedy, gdy planujemy nocleg w terenie. Posiadając bardzo lekki model np. ENO Sub6, hamak można wziąć na całodniową wycieczkę bez noclegu, co pozwoli Ci wygodnie odpocząć w trakcie wędrówki. Zamiast szukać wiaty albo ławki, które często są zatłoczone możesz po prostu zejść kawałek ze szlaku, znaleźć 2 drzewa, rozwiesić hamak i wygodnie się na nim rozłożyć, aby zregenerować siły.

Buty-biegowe-Columbia-Escape-Ascent-turystyka
Odpoczynek w trakcie wycieczki biegowej po Masywie Trójgarbu

Jak rozwiesić hamak ENO Sub6?

W dzisiejszych czasach, aby rozwiesić tarp czy hamak nie trzeba być ekspertem od bushcraftu. Ekspertami są producenci, którzy tak konstruują swoje produkty, że ich rozłożenie jest banalnie proste. Doskonałym tego przykładem jest opisywany przeze mnie hamak ENO Sub6, kompatybilny z bardzo lekkim zawieszeniem ENO Helios. Aby rozwiesić hamak Sub6 wraz z zawieszeniem Helios wystarczy znaleźć 2 drzewa oddalone od siebie o około 3-4 m. Mocujemy zawieszenie okalając drzewa taśmami na wysokości około 1,5 m. Następnie podpinamy hamak do zawieszenia i rozciągamy go. W zawieszeniu Helios zastosowano tzw. Whoopie Slings, czyli linki, których długość można regulować już po zawieszeniu hamaka.

Zawieszenie-ENO-Helios-mocowanie-drzewo
Zawieszenie nie uszkadza kory drzew i jest łatwe w montażu

W przypadku większości zawieszeń, łączenie z hamakiem odbywa się przy pomocy karabinków. System łączenia w zestawie składającym się z hamaka ENO Sub6 i zawieszenia Helios został natomiast skonstruowany w inny sposób. Do mocowania hamaka Sub6 służy lekka i bardzo wytrzymała linka dyneema, która została zakończona metalową końcówką w kształcie litery T. Końcówkę T należy przełożyć przez otwór w lince zawieszenia. Dzięki temu użycie karabinka nie jest konieczne, co pozwoliło zredukować wagę zawieszenia. Hamak Sub6 i zawieszenie Helios ważą łącznie zaledwie 260 g. To naprawdę bardzo mało porównując z innymi hamakami 1-osobowymi, które bez zawieszenia ważą z reguły około 400-500 g.

Zawieszenie-ENO-Helios-mocowanie-hamak
Aby przymocować hamak ENO Sub6 do zawieszenia Helios nie jest potrzebny karabinek

W tym miejscu warto wspomnieć, że hamak Sub6 jest kompatybilny z innymi zawieszeniami, bo w wychodzących z niego linkach dyneema znajdują się otwory, w które można wpiąć karabinki. Również zawieszenie ENO Helios może być użyte z innymi hamakami, pod warunkiem zakupienia karabinków.

Tarp ENO ProFly

Planujesz spać w górach w hamaku? Jeśli tak, to warto, abyś włączył do swojego ekwipunku tarp, czyli płachtę biwakową. Jak wiadomo w górach pogoda bywa kapryśna. Warto więc zadbać o zadaszenie, aby w nocy nie obudził Cię deszcz. Płachta biwakowa to rodzaj zadaszenia, które można łatwo rozwiesić nad hamakiem. Do hamaków ENO, w tym modelu Sub6 doskonale pasuje tarp ProFly tego samego producenta.

Tarp-Eno-ProFly-rozwieszanie-nad-hamakiem
Rozwieszanie hamaka ENO Sub6 oraz płachty ProFly jest szybkie i łatwe

Wymiary płachty to 3,2 x 1,9 m. Ilość odciągów ograniczono do 6, co pozwoliło zredukować wagę płachty do około 600 g. Dzięki niewielkiej liczbie odciągów, rozwieszenie tarpa nad hamakiem zajmuje zaledwie chwilę – 2 odciągi mocujemy do drzew nad hamakiem, a kolejne 4 przyczepiamy do ziemi np. przy pomocy szpilek lub patyków.

Hamak-Eno-Sub6-tarp-Eno-ProFly-widok-od-boku
Tarp ENO ProFly rozwieszony nad hamakiem ENO Sub6

Tarp ENO ProFly został wykonany z gęstego nylonu. Splot RipStop (charakterystyczna kratka), zwiększa odporność materiału i zmniejsza ryzyko rozerwania. Tkanina została dodatkowo pokryta warstwą PU, dzięki czemu jest wodoodporna na poziomie 1000 mm słupa wody. W efekcie tarp ENO ProFly bardzo skutecznie zabezpiecza zarówno przed deszczem, jak i wiatrem.

Jak rozłożyć tarp ENO ProFly?

Tarp ENO ProFly najlepiej sprawdza się w komplecie z hamakiem. Wówczas rozwieszamy płachtę w formie dachu dwuspadowego bezpośrednio nad hamakiem. Jeśli natomiast nie chcesz korzystać z hamaka i planujesz spać na macie rozłożonej bezpośrednio na ziemi, to także możesz użyć płachty modyfikując trochę sposób jej rozbicia.

Tarp-Eno-ProFly-daszek-dwuspadowy
Tarp ENO ProFly rozłożony jako schronienie typu dach dwuspadowy

Generalnie im większa jest ilość odciągów, tym na więcej sposobów można rozbić tarp. Model ENO ProFly stworzono do używania z hamakiem, więc ma tylko 6 odciągów, co trochę ogranicza ilość wersji rozbicia. Nadal jednak istnieje kilka sposobów, pozwalających łatwo rozłożyć tarp np.:

  • dach dwuspadowy to najbardziej klasyczny sposób rozbicia tarpa. Rozkładanie odbywa się w ten sam sposób, jak w przypadku rozwieszania płachty nad hamakiem z tą różnicą, że tarp rozbijamy zaraz nad ziemią. Do rozłożenia płachty w formie dachu dwuspadowego wykorzystujemy 2 drzewa oraz 4 szpilki lub patyki. Drzewa można w razie czego zastąpić np. kijami trekkingowymi.
  • dach jednospadowy to sposób rozwieszenia, dzięki któremu pod tarpem będziesz miał znacznie więcej przestrzeni. Ta forma chroni jednak tylko od góry, więc będziesz narażony na podmuchy wiatru i zacinający deszcz.
  • schron „Diament” to bardzo praktyczna i łatwa w przygotowaniu forma rozłożenia tarpa. Świetnie się sprawdza, gdy planujemy spać na ziemi na macie albo materacu. Ten typ schronu zapewnia dobrą ochronę przed niekorzystną pogodą, bo jest otwarty tylko z jednej strony.
Tarp-Eno-ProFly-schron-diament-przód
Tarp rozłożony jako schron „diament”
Tarp-Eno-ProFly-schron-diament-tył
Modyfikacja tylnej części schronu „diament” ze względu na nietypowy kształt płachty

W moim ekwipunku znajduje się trochę starsza wersja tarpa ENO ProFly, w której zawieszenie mocowane jest do drzew i szpilek za pomocą węzłów. Aby ułatwić sobie trochę życie, zmodyfikowałem zawieszenie i założyłem haczyk na końcu każdej linki. Kupując teraz ENO ProFly nie będziesz musiał tego robić, bo w nowszej wersji tarpa zawieszenie ma już haczyki, dzięki którym wiązanie węzłów nie jest konieczne. Różnica w starej i nowej wersji tarpa to także kwestia szpilek. W starszej wersji ich po prostu nie było, więc dokupiłem 4 zwykłe szpilki z aluminium. W nowszej wersji ENO ProFly otrzymujemy już 4 szpilki DAC z aluminium. Aktualnie wybierając tarp ENO ProFly nie musimy więc robić żadnych dodatkowych zakupów. Otrzymujemy cały sprzęt potrzebny do szybkiego i wygodnego rozwieszenia tarpa. Waga zestawu to około 640 g.

Tarp-Eno-ProFly-odciągi
W zestawie znajdują się linki z napinaczami
Tarp-Eno-ProFly-linki-odciągowe
Napinacze pozwalają rozciągnąć tarp bez potrzeby używania węzłów
Tarp-Eno-ProFly-przymocowany-bezpośrednio-do-ziemi
Tarp można rozciągnąć za pomocą linek lub przymocować bezpośrednio do ziemi używając szpilek

Hamak ENO Sub6 i tarp ENO ProFly – podsumowanie i opinie

Hamak ENO Sub6 i tarp ENO ProFly to w mojej opinii świetny, bardzo lekki zestaw noclegowy. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim hamak Sub6 z zawieszeniem Helios. Oba produkty są przemyślane, praktyczne i ultralekkie. A do tego wcale nie kosztują „miliony monet”. W zależności od sklepu, cena hamaka ENO Sub6 waha się od około 215 zł do 300 zł. Z kolei zakup zawieszenia ENO Helios wiąże się z wydatkiem około 130 zł. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na zakup tarpa, to w przypadku ENO ProFly wydasz około 265 zł. Cały opisany w tym artykule zestaw kosztuje zatem niewiele ponad 600 zł. W zamian otrzymujemy solidny, bardzo dobrej jakości sprzęt biwakowy o łącznej wadze wynoszącej około 900 g.

Komentarze

Dodaj komentarz