Moje stare okulary przestały już nadawać się do uprawniania w nich sportu. Zacząłem więc szukać nowych – wygodnych, uniwersalnych i oferujących szerokie pole widzenia. Wzrok skierowałem w stronę marki Arctica, bo moja żona korzysta z okularów tego producenta i jest bardzo zadowolona z wyboru. Zdecydowałem się na model S-333F ze szkłami fotochromowymi. W tym artykule chciałbym się z Tobą podzielić moją opinią na temat tych okularów.

S-333F to uniwersalne okulary sportowe zaprojektowane przez polską markę Arctica. Wyposażono je w szkła fotochromowe typu monolens, oferujące szerokie pole widzenia i dobrą ochronę oczu. Oprawki wykonano z lekkiego i elastycznego grilamidu TR90. Dzięki temu okulary nie ważą wiele, choć wyglądają na masywne. Okulary fotochromowe Arctica S-333F testowałem podczas jazdy na rowerze MTB, biegając oraz chodząc po górach. Jak sprawdziły się w terenie?

Sportowe okulary fotochromowe Arctica S-333F

Podstawowym zadaniem okularów sportowych jest ochrona przed słońcem i promieniowaniem UV. Podstawowym, ale nie jedynym. Okulary sportowe zabezpieczają także oczy przed wiatrem, śniegiem, owadami oraz urazami, których możemy się nabawić, np. jeżdżąc na rowerze czy biegając po lesie. Wybrałem więc model z szerokimi szkłami, aby nie ograniczały pola widzenia i jednocześnie dobrze chroniły moje oczy przed wiatrem, pyłem, owadami i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Okulary sportowe Arctica S333-F testy
Model S-333F chroni oczy nie tylko przed słońcem, ale też przed owadami czy gałęziami

Okulary zawsze zabieram w góry. Postawiłem zatem na model fotochromowy. Tego typu szkła automatycznie przyciemniają się i rozjaśniają w odpowiedzi na zmiany promieniowania UV. Oznacza to, że w warunkach słabego światła, szkła fotochromowe pozostają prawie przezroczyste, a w warunkach silnego światła przyciemniają się i chronią oczy przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okulary sportowe Arctica S333-F trekking
Arctica S333 w wersji F to model ze szkłami fotochromatycznymi

Jest to ważna zaleta, bo w górach okularów używamy nie tylko wtedy, gdy świeci słońce. Przykładowo, gdy sypie śnieg pogoda często jest pochmurna. Wówczas nasze oczy potrzebują ochrony przed śniegiem i wiatrem, a nie przed słońcem. Soczewki fotochromowe dopasowują się do warunków oświetleniowych, więc są znacznie bardziej uniwersalne od klasycznych szkieł.

Okulary sportowe Arctica S-333F – najważniejsze cechy:

Arctica S-333F mają wszystkie cechy dobrych okularów sportowych. Wśród najważniejszych warto wymienić:

  • wytrzymałe szkła,
  • szerokie pole widzenia,
  • soczewki o jasności dopasowującej się do warunków,
  • lekkie i wygodne oprawki,
  • pełna ochrona przed promieniowaniem UV.

Wytrzymałe szkła fotochromowe typu monolens

Dobre okulary sportowe powinny mieć szkła wykonane z wytrzymałego materiału np. poliwęglanu. Model S-333F został wyposażony w soczewki właśnie z tego tworzywa. Są to szkła typu monolens, czyli wycięte z jednego kawałka materiału. Dzięki temu oferują bardzo szerokie pole widzenia i wysoki poziom ochrony oczu.

Okulary sportowe Arctica S333-F przód
Szkła typu monolens zapewniają szerokie pole widzenia

W modelu Arctica S-333F zastosowano szybki fotochrom działający w zakresie od kat 1. do kat 3. Okulary przepuszczają od 8% do 80% światła, także zakres fotochromu jest bardzo szeroki. Podczas testów fotochrom działał świetnie. Szybko zmieniał intensywność przyciemniania. W okularach jeździłem, biegałem i chodziłem zarówno w pochmurne dni, używając ich tylko do ochrony oczu, jak i w pełnym słońcu. Nigdy nie miałem wrażenia, że przyciemnianie działa zbyt wolno, czy że jest zbyt słabe albo zbyt mocne. Szkła oczywiście mają filtr UV400, więc chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Okulary sportowe Arctica S333-F fotochrom 1
W zależności od warunków soczewki mogą być prawie przeźroczyste…
Okulary sportowe Arctica S333-F fotochrom 2
… lub mogą mocno przyciemniać (przepuszczalność światła słonecznego wynosi od 8 do 80%)

Lekkość i wygoda

Okulary sportowe powinny być lekkie, aby zapewniały maksymalny komfort podczas uprawiania aktywności fizycznej. Pomimo dużych szkieł model S-333F waży niewiele. Praktycznie nie czuć, że mamy okulary na twarzy. Duża zasługa w tym oprawek z grilamidu TR90, który jest materiałem bardzo lekkim. Grilamid TR90 jest także elastyczny i wytrzymały, więc świetnie nadaje się do produkcji oprawek okularów.

Okulary sportowe Arctica S333-F skos
Oprawkę wykonano z lekkiego grilamidu TR90, a soczewki z bardzo wytrzymałego poliwęglanu

Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas kupna okularów, jest dopasowanie do twarzy. Okulary sportowe muszą być wygodne. Nie mogą uciskać ani w inny sposób irytować. W modelu S-333F nosek oraz zauszniki są gumowane i elastyczne. Dzięki temu okulary dobrze trzymają się twarzy, gdy jesteśmy w ruchu. Jednocześnie okulary nie uciskają i nie irytują, a muszę wspomnieć, że jestem osobą, która jest wrażliwa na tym punkcie i mam duże wymagania względem oprawek.

Okulary sportowe Arctica S333-F nosek
Nosek jest elastyczny i wentylowany
Okulary sportowe Arctica S333-F bok
Zauszniki pokryto gumą, dzięki czemu okulary pewnie trzymają się twarzy

Odporność na parowanie

Okulary sportowe powinny oferować dobrą wentylację, bo parowanie szkieł bardzo przeszkadza w uprawianiu sportu. Model S-333F został zbudowany w taki sposób, że pomimo tego, że okulary zasłaniają i ochraniają bardzo dobrze całe oczy, to jednocześnie nie przylegają ściśle do twarzy. Dodatkowo w górnej części w okolicach nosa oraz na bokach dodano wycięcia, które wspomagają przepływ powietrza. W efekcie problem wentylacji jest rozwiązany dobrze, choć nieidealnie.

Okulary sportowe Arctica S333-F wentylacja
Delikatne wcięcia u góry i po bokach usprawniają wentylację

Parowanie jest niewielkie, ale występuje. Zdarzyło się, że gdy po intensywnym biegu przystanąłem na chwilę np. aby zawiązać but, na szkłach pojawiło się trochę pary. Na szczęście samoistnie zniknęła już po kilku sekundach, gdy tylko okulary złapały trochę powietrza. Podczas jazdy na rowerze parowania nie zaobserwowałem. Tak samo, gdy chodziłem po górach.

Okulary sportowe Arctica S333-F rower
Okulary sportowe Arctica S333-F to uniwersalny model, który można zabrać np. na rower, bieganie czy spokojny trekking

Muszę natomiast wspomnieć, że okulary do testów dostałem w kwietniu, więc jakość wentylacji sprawdzałem tylko w okresie wiosenno-letnim. Nie korzystałem jeszcze z okularów zimą, a to właśnie o tej porze roku problem z parowaniem okularów jest największy. Gdy tylko nadejdzie zima i wezmę okulary na pierwsze skitury albo zimowy trekking to zaktualizuje artykuł.

Stylowy wygląd

Wygląd okularów sportowych nie jest dla mnie szczególnie istotnym czynnikiem wyboru. Wiele osób może jednak zwracać na to większą uwagę. Okulary fotochromowe Arctica S-333F to model, który powinien się szczególnie spodobać miłośnikom dużych okularów. Na twarzy prezentują się według mnie bardzo dobrze. Oprawki wykonano w kolorze czarnym. Kolor szkieł zależy natomiast od ich rodzaju.

Okulary sportowe Arctica S333-F na twarzy
Okulary są lekkie i bardzo wygodne. Praktycznie nie czuć, że mamy je na nosie

W przypadku soczewek fotochromowych szkła mają kolor szary. Model S-333 jest także produkowany ze szkłami kat. 3 w dwóch wariantach kolorystycznych. Pierwszy na stronie wewnętrznej ma barwę bursztynowo-różową, a z zewnątrz pokryty jest powłoką lustrzaną revo w kolorze niebieskim. Drugi wariant z wewnątrz ma kolor niebieski, a od zewnątrz pokrywa go czerwona powłoka revo.

Okulary sportowe Arctica S333-F etui
W zestawie otrzymujemy woreczek i etui wyposażone w karabińczyk

Czy okulary sportowe Arctica S-333F to dobry wybór?

Podsumowując, sportowe okulary fotochromowe Arctica S-333F to wysokiej jakości model, który zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo i komfort podczas uprawiania aktywności fizycznej. Okulary cechuje uniwersalność, szerokie pole widzenia i dobra ochrona oczu, dzięki zastosowaniu szkieł fotochromowych typu monolens. Oprawki są lekkie, wygodne i stabilnie utrzymują okulary na twarzy. W sprzedaży znajdują się okulary S-333 i S-333A w wersji z lustrzanymi szkłami kat. 3 w cenie około 160 zł oraz wariant S-333F z soczewkami fotochromowymi kat. 1 – 3 w cenie około 300 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz