Duża torba podróżna o wodoodpornej budowie to produkt, który bardzo ułatwia życie. Zwłaszcza wtedy, gdy dużo podróżujesz bez względu na pogodę i porę roku. W tym artykule chciałbym Ci pokazać torbę transportową z której korzystam – jest to Columbia OutDry Ex 80l Duffel Bag. Jak jest zbudowana? Czy dobrze zabezpiecza rzeczy? I wreszcie czy jest warta zakupu? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz poniżej.

Od kilku miesięcy testuję dużą torbę podróżną Columbia OutDry Ex Duffle. Używam wariantu o pojemności 80l, ale model jest także produkowany w wersjach 40l i 60l. Torba ma pojemną komorę główną, w której bezpiecznie przetransportujemy swoje rzeczy. U góry znajduje się długi zamek, dzięki któremu pakowanie oraz rozpakowywanie bagażu jest szybkie i łatwe.

Duża torba podróżna 80l marki Columbia

Torba transportowa Columbia OutDry Ex Duffle ma prostą, ale przemyślaną konstrukcję. Jedną z największych zalet testowanego modelu jest wodoodporny i łatwy w czyszczeniu materiał pokryty z zewnątrz TPU. Do jego produkcji producent wykorzystał skuteczną membranę OutDry Extreme, stosowaną także w butach czy kurtkach przeciwdeszczowych. Torba ma ponadto klejone zamki i szwy, więc bardzo skutecznie zabezpiecza przenoszony w środku bagaż przed wodą.

Duża torba podróżna Outdry Ex Duffle 80l spakowana
W górnej części torby znajduje się zamek, uchwyty, odpinane pasy naramienne oraz przeszywana taśma do której można mocować dodatkowy ekwipunek
Duża torba podróżna Outdry Ex Duffle 80l spakowana 2
Materiał z membraną Outdry Extreme jest w pełni wodoodporny i łatwy w czyszczeniu

Torba podróżna 80l Columbia OutDry Ex Duffle ma przestronną komorę główną, do której pakujemy wszystkie transportowane rzeczy. W razie potrzeby torbę można doposażyć w jedną kieszeń wewnętrzną. Co ciekawe, tworzymy ją z dołączonego do zestawu pokrowca transportowego. Pokrowiec ma dwie pętle, które należy dopiąć do uchwytów znajdujących się we wnętrzu komory głównej. W ten sposób zyskujemy dodatkową, zamykaną za zamek kieszeń. Gdy wracamy z wyprawy, pokrowiec można odpiąć i włożyć do niego całą torbę.

Duża torba podróżna Outdry Ex Duffle 80l pakowanie
Torba jest bardzo pojemna. Ma długi zamek pozwalający na szerokie otwarcie komory głównej
Torba transportowa Columbia pokrowiec
Pokrowiec pełni także rolę kieszeni wewnętrznej

W ręce, na ramieniu lub na plecach

Dużo uwagi producent poświęcił systemowi nośnemu. Model Columbia OutDry Ex Duffle wyposażono w aż cztery uchwyty zlokalizowane w górnej części torby: dwa na środku i dwa przy zewnętrznych krawędziach. Torbę można więc nosić samemu lub w dwie osoby. Bardzo dużą zaletą są dwa pasy naramienne, które można ze sobą złączyć. Dzięki temu torba podróżna 80l marki Columbia może być przenoszona na ramieniu lub na plecach (tak jak plecak). Warto wspomnieć, że pasy są odpinane. Pomiędzy uchwytami środkowymi i zewnętrznymi znajduje się przeszywana taśma do której można dopiąć dodatkowy ekwipunek.

Torba podróżna 80l Columbia Outdry Ex Duffle w ręce
Torba może być noszona w ręce
Torba podróżna 80l Columbia Outdry Ex Duffle na ramieniu
na ramieniu
Torba podróżna 80l Columbia Outdry Ex Duffle na plecach
albo na plecach

Torba podróżna Columbia – czy przydatna w górach?

Duża torba podróżna to sprzęt, który nie kojarzy się jednoznacznie z górami. Istnieją jednak sytuacje, w których torba transportowa może być świetną alternatywą dla plecaka. Mam na myśli dłuższe wyprawy w czasie których potrzebujemy przenieść duże ilości sprzętu i jednocześnie wiemy, że do transportu nie będziemy używać własnych pleców lub będziemy to robić rzadko. Dobrym przykładem takiej sytuacji może być wyprawa na Kazbek. Górę tę zdobyłem w 2019 roku. I choć miałem ze sobą duży plecak, to żałowałem, że zamiast niego, nie zabrałem zwykłej ale wodoodpornej torby transportowej.

Zobacz także:

Bagaże osób planujących zdobyć Kazbek są bardzo często transportowane przez konie. Oczywiście nie na sam szczyt. Konie wnoszą go do Stacji Meteo, gdzie znajduje się główna baza. O tym jak dokładnie wygląda transport bagażu na Kazbeku, możesz przeczytać w tym artykule. Oczywiście transportowanie sprzętu konno nie jest obligatoryjne. Cały bagaż możemy wnieść sami, ale musimy się wówczas liczyć z tym, że plecak będzie ważył nawet około 30 kg. Korzystając z transportu konnego, ograniczamy tę wagę o połowę. Wówczas część bagażu wysyłamy konno do Stacji Meteo w plecaku lub w torbie transportowej, a drugą część niesiemy sami w mniejszym plecaku, którego następnie używamy podczas wyjść aklimatyzacyjnych i w trakcie ataku szczytowego.

Konie na Kazbeku
Konie na Kazbeku mogą nieść maksymalnie 60 kg

Dlaczego w przypadku transportu konnego na Kazbeku torba jest w mojej opinii lepsza od plecaka? Droga do Stacji Meteo prowadzi przez lodowiec z którego spływają strumienie. Podczas opadów, mogą się z nich tworzyć błotne potoki. Bagaż przytroczony do koni jest więc narażony na mocne zabrudzenie i przemoknięcie. Aby go zabezpieczyć należy np. spakować wszystkie rzeczy do worków na śmieci. Jest to jednak kłopotliwe i niezbyt skuteczne ze względu na niewielką wytrzymałość tego typu worków. Użycie dużej torby podróżnej z wodoodpornego i łatwego w czyszczeniu materiału, wydaje się więc znacznie lepszym rozwiązaniem.

Torba transportowa Columbia OutDry Ex 80L Duffel Bag – opinie

Torba podróżna 80l marki Columbia to produkt, który z miejsca stał się moim ulubionym. Z torby korzystam zawsze, gdy na dłużej wyjeżdżam z domu. Duża komora główna i szeroki zamek sprawiają, że pakowanie jest szybkie i proste. Wiem także, że po dotarciu do celu, moje rzeczy będą na pewno czyste i suche. Nawet wtedy, gdy niosłem torbę w deszczu czy kładłem ją na mokrej ziemi albo śniegu. Cenię także możliwość przenoszenia torby na różne sposoby – w ręce, na ramieniu lub na plecach. Cena modelu Columbia OutDry Ex Duffle waha się od 250 zł za wariant o pojemności 40l do 400 zł za wersję 80l. Czy torba jest warta zakupu? W mojej opinii zdecydowanie tak.

Komentarze

Dodaj komentarz