On Running Cloudventure to buty do biegów górskich zapewniające świetną przyczepność w trudnym terenie. Zaprojektowano je w taki sposób, aby pozwalały użytkownikowi na szybkie oraz bezpieczne pokonywanie stromych podbiegów i zbiegów. Ile kosztują? Czy warto je kupić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Zapraszam do przeczytania testu.

Cloudventure to moje pierwsze buty szwajcarskiej marki On Running. Nie widziałem więc czy będą kompatybilne z moją stopą i jak podeszwa zachowa się w trudnym terenie. Czytałem wcześniej o amortyzacji CloudTec, ale nie posiadałem praktycznej wiedzy, jak system działa w praktyce. Czy w butach marki On Running faktycznie biega się jak po chmurach? Na odpowiedzi nie musiałem długo czekać. Otrzymałem je już podczas pierwszych wybiegań.

Buty do biegów górskich On Running Cloudventure

Testy butów do biegów górskich On Running zacząłem od przygód. I nie mam na myśli przygód biegowych. Najpierw źle dobrałem rozmiar, potem dość długo musiałem czekać, aż w sklepie pojawi się właściwy. A gdy już dotarł do mnie but w dobrym rozmiarze, złapałem COVID-19. Byłem szczepiony, więc chorobę przeszedłem dość lekko, ale moja wydajność i tak mocno spadła. Myślę, że o około 25% w porównaniu z kondycją sprzed choroby. Przed zabraniem butów na testy musiałem więc wrócić do „jako takiej” formy, żeby podczas biegu w górach nie zejść na zawał.

Gdy już doszedłem do siebie, zacząłem się zastanawiać, gdzie zabrać buty na pierwsze testy. Cloudventure marki On Running to model, którego atuty są najlepiej widoczne w stromym, górskim terenie. Tatry wydają się więc naturalnym wyborem. Naturalnym, ale nie jedynym. Warto wiedzieć, że stromizny znajdziemy także w innych polskich pasmach np. w Górach Stołowych, Karkonoszach czy nawet w Beskidach.

Buty do biegów górskich On Running Cloudventure na szczycie Pilska
On Running Cloudventure to buty stworzone do użytkowania w trudnym terenie górskim

Zwłaszcza Góry Stołowe, choć niewysokie, oferują mnóstwo trudnych technicznie zbiegów i podbiegów. To właśnie w Góry Stołowe zabrałem buty na pierwsze testy. Używałem ich także podczas wycieczki na Pilsko w Beskidzie Żywieckim oraz wielokrotnie w lesie niedaleko mojego domu trenując zbiegi i podbiegi.

Zobacz także:

CloudTec, Helion, Speedboard

CloudTec, Helion, Speedboard. Te trzy określenia zasługują na rozwinięcie, bo kryjące się pod nimi rozwiązania wyróżniają buty OnRunning na tle konkurencji. CloudTec to system amortyzacji, który wyglądem przypomina chmurki. Charakteryzują go otwory znajdujące się wewnątrz podeszwy. To właśnie wspomniane otwory zapewniają stopie miękkie lądowanie. Amortyzacja została wykonana ze specjalnej pianki Helion. W środku znajduje się Speedboard, czyli sprężysta płytka. Podczas zgięcia płytka pochłania część energii i oddaje ją przy wybiciu. W efekcie buty wspomagają dynamiczny bieg.

On Running Cloudventure amortyzacja CloudTec
Amortyzację CloudTec charakteryzują otwory znajdujące się wewnątrz podeszwy

W mocniej amortyzowanych butach np. On Running Cloudultra chmurki pokrywają prawie całą stopę. W przypadku modelu Cloudventure ilość chmurek została zmniejszona. Znajdują się one głównie w tylnej części podeszwy. Przód ma więc mniejszą amortyzację, co na twardych odcinkach może być odczuwalne dla stopy. Mniejsza amortyzacja pozwoliła jednak obniżyć profil podeszwy i zbliżyć stopę do podłoża. Dzięki temu buty do biegów górskich On Running Cloudventure oferują lepszą stabilność i czucie terenu, co znacznie zwiększa pewność i bezpieczeństwo pokonywania stromizn.

Buty do biegów górskich On Running Cloudventure
Przednia część podeszwy ma mniejszą amortyzację od tylnej

Amortyzacja w praktyce

W terenie amortyzacja CloudTec sprawdziła się bardzo dobrze. Czułem podłoże i nie miałem wrażenia, że but jest zbyt twardy. Bieg przez kamienie czy korzenie nie wiązał się z bólem. Miękkości brakowało mi tylko na asfalcie, ale ciężko się do tego przyczepić, bo przecież Cloudventure jest butem do biegów terenowych, a nie asfaltowych czy mieszanych.

Buty do biegów górskich marki On Running
Terenowy test butów

Drop, czyli różnica pomiędzy wysokością podeszwy pod piętą i przednią częścią śródstopia wynosi 6 mm. Buty z takim dropem będą najlepsze dla osób biegających regularnie i lądujących na przedniej części stopy.

Bieżnik Missiongrip

Podeszwa MissionGrip zbudowana jest z wypustek w postaci czworokątów. W tylnej części są one znacznie większe i głębsze niż w przedniej. Krawędzie czworokątów tylnych zostały skierowane do przodu, dzięki czemu buty wgryzają się w teren i zapewniają świetną przyczepność podczas zbiegów.

On Running Cloudventure bieżnik Missiongrip
Bieżnik Missiongrip zapewnia bardzo dobrą trakcję w trudnym terenie

Bieżnik bardzo dobrze spisuje się na kamieniach – zarówno suchych, jak i mokrych. Większych problemów z przyczepnością nie miałem także na błocie czy na mokrych liściach. Lekkie poślizgnięcia zaliczyłem tylko na mokrych korzeniach, ale szczerze mówiąc, nie spotkałem jeszcze butów biegowym, który nie ślizgałby się w takim terenie. Podeszwę sprawdziłem również na śniegu. I wówczas bieżnik spisywał się bardzo dobrze. Raczki musiałem założyć dopiero w momencie, gdy na szlaku pojawił się lód lub, gdy śnieg był mocno zmrożony.

Cholewka i wiązanie

Cholewka została wykonana z poliestru pochodzącego z recyclingu. Nie jest to klasyczna siateczka jak w innych butach biegowych. Tkanina została czymś pokryta. Buty w testowanej wersji nie są wodoodporne, więc zakładam, że jest to tworzywo, którego zadaniem jest zwiększyć wytrzymałość cholewki. Czy tak jest faktycznie? O tym przekonam się za jakiś czas, bo długodystansowy test jeszcze przede mną. Jeśli z obuwiem będzie się działo coś złego, zaktualizuje artykuł o tę informację.

On Running Cloudventure wiązanie
Szlufka trzyma sznurowadła i zmniejsza ryzyko rozwiązania butów

Cloudventure wyposażono w klasyczne wiązanie za pomocą sznurowadeł. W jednym z testów poprzedniej wersji buta przeczytałem, że sznurówki lubią się rozwiązywać. Ja nie miałem takiego problemu, więc zakładam, że nowa wersja została w tym zakresie poprawiona. Sądzę, że problem rozwiązała szlufka zlokalizowana w środkowej części języka. Możemy włożyć za nią sznurowadło, dzięki czemu jest ono zabezpieczone w trakcie biegu.

On Running Cloudventure Waterproof czy zwykłe?

Z membraną czy bez? Oto jest pytanie 😉 Buty On Running Cloudventure są dostępne w obu wersjach. Którą wybrać? Ja korzystam z butów bez membrany. W przypadku obuwia niskiego z reguły wybieram buty pozbawione wodoodporności, bo znacznie lepiej oddychają od modeli z membraną. Drugą kwestią jest to, że membrany z butów nie wyciągniemy. Możemy ją natomiast włożyć. Wystarczy, że na stopy założymy skarpety wodoodporne.

Zobacz także:

Jeśli wybieram się na wycieczkę zimą lub w jesienne, mokre dni to po prostu zabieram ze sobą skarpety wodoodporne. W suche dni biegam natomiast w normalnych skarpetach biegowych. Takie rozwiązanie polecam osobom, które szukają butów biegowych całorocznych. Jeśli natomiast potrzebujesz typowego modelu na jesień lub zimę, to lepszym wyborem wydaje się model z membraną np. On Running Cloudventure Waterproof.

On Running Cloudventure – opinie

W mojej opinii On Running Cloudventure to świetne buty do biegów górskich. Bardzo dobrze sprawdzają się na krótszych dystansach. Spokojnie przebiegniemy w nich np. półmaraton. Model mogę również polecić osobom, które szukają lekkiego i przyczepnego buta do górskich trekkingów latem. Cena butów jest zbliżona do innych modeli biegowych renomowanych producentów. Za zwykłą wersję zapłacimy 600-700 zł w zależności od aktualnie dostępnych promocji. On Running Cloudventure Waterproof, czyli wersja z membraną jest droższa o około 100 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz