Otwarto Kocioł Łomniczki
zdjęcie archiwalne, fot. Mycroyance, flickr.com

W Karkonoszach otwarto kolejne szlaki turystyczne niedostępne zimą. Można już wędrować nie tylko przez Biały Jar, ale także czerwonym szlakiem przez Kocioł Łomniczki oraz Drogą Jubileuszową na Śnieżkę.

Kocioł Łomniczki i Droga Jubileuszowa na Śnieżkę

Napływają do nas koleje dobre wieści z Karkonoszy. Na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Facebooku, pojawiła się informacja, że otwarto czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki i Drogę Jubileuszową na Śnieżkę.

Biały Jar

Od wczoraj tj. od 17 maja dostępny jest także żółty szlak przez Biały Jar, czyli można już wędrować Drogą Letnią ze Śląskiej Drogi do Strzechy Akademickiej. Szlak został zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe. 

Przypomnijmy, że Biały Jar to miejsce, które były świadkiem największej tragedii lawinowej w Polsce. Dokładnie 20 marca 1968 roku, pod lawiną życie straciło 19 osób. Lawina miała ponad 700 metrów długości oraz około 80 metrów szerokości. Jej czoło było wysokie na 20-25 metrów. 

Ochrona cietrzewi

Nadal, do końca maja niedostępne pozostają szlaki turystyczne zamknięte ze względu na ochronę cietrzewi:

  • szlak niebieski od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu. Obejście z Okraju do Sowiej Przełęczy zostało poprowadzone szlakiem czerwonym przez teren Republiki Czeskiej.
  • odcinek szlaku zielonego z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego. Obejście jest poprowadzone szlakiem żółtym przez Pielgrzymy do Słonecznika.
  • odcinek szlaku zielonego (Ścieżka nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem.

Wieści z Tatr i Beskidów

Nie tylko w Karkonoszach otwierane są kolejne szlaki turystyczne. Jak wspominałem we wpisie „Otwarcie szlaków niedostępnych w ziemie”, w ostatnich dniach dla turystów udostępniono także:

  • „Perć Akademików” ze Schroniska PTTK Markowe Szczawiny na Babią Górę

oraz tatrzańskie szlaki:

  • Morskie Oko – Świstówka Roztocka – Dolina Pięciu Stawów Polskich
  • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
  • Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka

Komentarze

Dodaj komentarz