Jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce i zdecydowany lider na Dolnym Śląsku. Tak często określany jest bohater dzisiejszego artykułu, czyli… Zieleniec SKI Arena. A jak wizyta wygląda w praktyce?

Warunki narciarskie w Zielenic SKI Arena

Położony przy granicy z Czechami, niedaleko miasta Duszniki – Zdrój ośrodek, słynie ze specyficznego mikroklimatu zbliżonego do alpejskiego oraz warunków narciarskich utrzymujących się przez około 150 dni w roku. W porównaniu z okolicą, różnicę klimatu najlepiej widać, gdy zima nie rozpieszcza, czyli np. teraz. Jadąc ostatnio do Zieleńca, zaledwie 10 – 15 minut od celu, nigdzie nie dostrzegałem choćby śladu śniegu. Do czasu, gdy autobus zjechał z trasy krajowej na jedną z lokalnych dróg dojazdowych.

Już po chwili krajobraz zmienił się z jesiennego na zimowy. Ilość śniegu nadal nie była powalająca, ale w zupełności wystarczyła, aby wspomagając się sztucznym naśnieżaniem, Zieleniec SKI Arena przygotował i otworzył większość swoich tras narciarskich. Aktualnie pokrywa śnieżna waha się od około 40 do 80 cm. Otwartych jest 40 z 43 tras zjazdowych oraz 27 z 29 kolejek i wyciągów (stan na dzień 13 stycznia 2018 roku). 

Trasy narciarskie

Trasy i wyciągi zrzeszone w ramach Zieleniec SKI Arena, należą tak naprawdę do siedmiu ośrodków tj. Nartorama, Diament, MCM, Gryglówka, Bartuś, Winterpol oraz Mieszko. Oczywiście z kolejek każdej z tych stacji, można korzystać w ramach jednego karnetu Zieleniec SKI Arena.

Najdłuższa trasa w Zieleniec SKI Arena
Trasa zjazdowa 2 „Spacerowa” to najdłuższa trasa w Zieleniec SKI Arena. W znacznej części prowadzi przez las fot. autor

Najdłuższe trasy oferuje Nartorama, a najpopularniejsze (oceniając na oko po ilości turystów) Winterpol oraz Gryglówka. Osobiście bardzo spodobały mi się krótkie, ale ciekawe trasy położone wzdłuż wyciągów Mieszko, chociaż infrastruktura w tym miejscu, prosi się o modernizację. W szczególności wyciąg orczykowy oznaczony na mapie jako M3, warto byłoby zamienić na kanapę. Właśnie przy wyciągach Mieszko, znajduje się urokliwy Kościół św. Anny, będący najważniejszym obiektem zabytkowym w Zieleńcu. Początkowo kościół, którego historia sięga XVIII wieku był zbudowany z drewna. Obecnie budynek jest już murowany, a opiekują się nim Bracia Franciszkanie.

Kościół św. Anny
Kościół św. Anny fot. materiały Zieleniec SKI Arena

Pomyślano także o Snow Parku, który w ubiegłych latach zlokalizowany był obok kolei W4. W tym roku nie udało się go jeszcze otworzyć, ze względu na dość słabą zimą. Właściciele ośrodka zadecydowali, że w pierwszej kolejności chcą zadbać o odpowiednie przygotowanie wszystkich tras, a dopiero potem (jeśli warunki pozwolą) otwarty zostanie Snow Park.

Stopień trudności tras

W Zieleniec SKI Arena najlepiej będą się bawić narciarze początkujący i średnio – zaawansowani. Większość tras oznaczono kolorem niebieskim, co oznacza, że ich poziom trudności jest stosunkowo niewielki. Dla osób które narciarsko (lub snowboardowo) dopiero stawiają pierwsze kroki, udostępniono ponadto tzw. wyciągi dydaktyczne w formie taśm. Zlokalizowano przy nich bardzo proste trasy dla początkujących. Oczywiście na terenie ośrodka działają liczne szkoły narciarsko – snowboardowe.

W Zieleniec SKI Arena działają liczne szkoły narciarskie
W Zieleniec SKI Arena działają liczne szkoły narciarskie fot. materiały Zieleniec SKI Arena
Taśmowy wyciąg dydaktyczny w Zieleniec Ski Arena dla początkujących
Taśmowy wyciąg dydaktyczny fot. materiały Zieleniec SKI Arena

Zdecydowana większość wyciągów działających w Zieleńcu to kanapy i talerzyki, z naciskiem na te pierwsze. Przy nich z reguły znajdują się łatwe trasy niebieskie, często jednak zawierające fragmenty bardziej strome, pozwalające szlifować swoje umiejętności. Na terenie ośrodka znajdzie się również kilka tras czerwonych. Warto zjeżdżać z nich rano, bo popołudniu robi się dużo muld, po których jazda nie należy do najprzyjemniejszych. Do dyspozycji narciarzy oddano także jedną trasę czarną o wdzięcznej nazwie „Na krechę”. Nie radzę zjeżdżać z niej na krechę 😉

Trasy ułożone są w sposób ciekawy. Z reguły mają dobre wyprofilowanie, co przekłada się na przyjemne zjazdy. Jedyny fragment do którego mam zastrzeżenia, to mostek znajdujący przy końcu trasy zjazdowej zlokalizowanej przy wyciągu Nartorama. Mostek pozwala przejechać narciarzom na drugą stronę jezdni, więc jest bardzo przydatny. Unikamy w ten sposób konieczności odpinania nart i przechodzenia przez drogę. Zjazd z niego jest natomiast dość stromy, a używają go w zasadzie wszyscy narciarze korzystający z Nartoramy. Również Ci, którzy ze stromizną nie radzą sobie najlepiej. W efekcie przy zjeździe wiele osób hamuje na potęgę. Rezultatem są duże muldy, które jeszcze bardziej utrudniają przejazd. Widziałem na mostku kilka wywrotek i słyszałem narzekania narciarzy. Warto byłoby więc pomyśleć nad zmianę profilu wiaduktu i zmniejszeniu stromizny zjazdu. Zwłaszcza, że jest on wąski i znajduje się wzdłuż trasy niebieskiej. Jeśli chcielibyście jeszcze lepiej poznać trasy narciarskie Zieleńca, polecam ten przewodnik (pobierz pdf).

Mostek na jezdnią wzdłuż wyciągu Nartorama
Mostek na jezdnią wzdłuż wyciągu Nartorama fot. autor

Kolejki do wyciągów

Kolejki do wyciągów to bolączka większości naszych rodzimych stacji narciarskich. Zieleniec radzi sobie z tym problemem urodzaju całkiem nieźle. W minioną sobotę, nigdzie nie stałem w kolejce więcej niż 5 – 10 minut, a w godzinach porannych łapałem kanapy praktycznie bez czekania. Również wieczorem, podczas nocnych jazd ruch jest stosunkowo niewielki. Skoro tak było w weekend, to w tygodniu kolejki zapewne są jeszcze mniejsze. Pomimo więc znacznej ilości turystów – w sezonie zimowym 2016/2017 Zieleniec SKI Arena odwiedziło około 338 tysięcy narciarzy – czas oczekiwania przed bramkami jest akceptowalny, choć oczywiście zawsze można go poprawić. I tak się stanie, bo w sezonie 2018/2019, na terenach ośrodka Gryglówka powstanie kolejna kanapa.

Zieleniec Ski Arena mapa tras i wyciagow
Mapa tras i wyciągów źródło: materiały Zieleniec SKI Arena

Zieleniec SKI Arena na tle innych ośrodków narciarskich

Zieleniec SKI Arena wyróżnia przede wszystkim specyficzny mikroklimat. Nietypowy w skali regionu układ ciśnienia mas powietrza sprawia, że organizm człowieka produkuje więcej czerwonych krwinek. To z kolei poprawia nam samopoczucie i pozwala na efektywniejszy wypoczynek. Zieleniec wyróżnia się także rozbudowanym systemem tras i wyciągów. Po tym kątem, stacja z Dolnego Śląska ustępuje tylko Kotelnicy Białczańskiej, czyli popularnemu ośrodkowi zlokalizowanemu w Białce Tatrzańskiej. W ubiegłym roku, w tworzonym przez Onet rankingu najlepszych stacji narciarskich w Polsce, Zieleniec zajął drugie miejsce w kategorii „Duże stacje narciarskie”. Pierwsza była wspomniana wyżej stacja z Podhala, a ostatnie miejsce na podium przypadło ośrodkowi Czarna Góra Resort, czyli lokalnemu konkurentowi Zieleńca.

W poruszaniu się po trasach Zieleniec Ski Arena na grzbiecie góry pomagają wyciągi
W poruszaniu się po grzbiecie góry pomagają wyciągi fot. autor

Jeśli jesteśmy w temacie wyciągów, to warto wspomnieć o dość ciekawym, choć nietypowym w Polsce rozwiązaniu, które zastosowano w Zieleńcu. A mianowicie o kolei kanapowo – gondolowej Skyway Express Nartorama. Wyciąg posiada głównie 6 osobowe kanapy, ale nie tylko. Wśród nich kursują także dwie 8 osobowe gondole. Jeśli więc nie lubicie wjeżdżać do góry popularnymi kanapami, zawsze możecie poczekać chwilę na gondolę, choć oczywiście wydłuży to łączny czas wjazdu. W Polsce to jedyna taka kolej. Innym ciekawym i rzadko spotykanym w Polsce rozwiązaniem jest skrzyżowanie dwóch wyciągów kanapowych.

Kolej kanapowo-gondolowa Nartorama Skyway Express
Kolej kanapowo-gondolowa fot. materiały Zieleniec SKI Arena
Skrzyżowanie wyciągów kanapowych Gryglówka i Winterpol
Skrzyżowanie wyciągów kanapowych Gryglówka i Winterpol fot. materiały Zieleniec SKI Arena

Karnety i wypożyczalnie

Ceny są zbliżone do innych ośrodków. Pod tym kątem Zieleniec SKI Arena nie wyróżnia się ani na plus, ani na minus. W sezonie wysokim, który trwa od 24 grudnia 2017 r. do 4 marca 2018 r. oraz od 30 marca 2018 r. do 2 kwietnia 2018 r., koszt karnetu całodziennego to 105 zł. Można także nabyć karnety godzinowe, z których najdłuższy kosztuje 90 zł i uprawnia do jazdy przez 7 godzin.

Duża część tras posiada sztuczne oświetlenie, więc w sprzedaży dostępne są także karnety wieczorne. Koszt to 55 zł za możliwość korzystania z wyciągów w godzinach od 16 do 22 lub 40 zł za jazdę od 19 do 22.

W Zieleniec SKI Arena oświetlenie tras umożliwia jazdę nocną
Duża część tras jest oświetlona, co pozwala na nocne jazdy fot. materiały Zieleniec SKI Arena

W ofercie nie zabrało również karnetów ulgowych i punktowych na pojedyncze przejazdy. Pełen cennik obowiązujący w Zieleniec SKI Arena sprawdzicie na stronie zieleniec.pl w zakładce Cennik.

Wypożyczalnie znajdują się najczęściej przy parkingach i kasach. Jeśli więc nie dysponujemy własnym sprzętem, bez trudu wypożyczymy dobrej jakości narty czy deskę. Sprawdzony sprzęt oferują wypożyczalnie Vip-Ski, których w Zieleńcu znajduje się aż siedem.

Noclegi i gastronomia

Miejsc noclegowych jest dużo, ale trzeba brać pod uwagę, że w głównym sezonie koszt pobytu nie będzie niski. Pod tym kątem Zieleniec SKI Arena także nie wyróżnia się od innych miejscowości, w których zlokalizowano większe ośrodki narciarskie. Również tutaj zasada popyt – podaż obowiązuje i ma się dobrze. Jeśli dysponujecie solidniejszym budżetem, warto szukać noclegu w Zieleńcu i cieszyć się możliwością wyjścia wprost z pokoju hotelowego na stok. Miejscem w którym zarezerwujecie pobyt z wyższej półki jest np. Vital & SPA Resort Szarotka. W tym samym budynku co hotel, mieści się SPA, restauracja, sklep sportowy i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego. Szarotka znajduje się tuż przy stoku Winterpol, gdzie na narciarzy czeka 4 osobowa kanapa W5.

Vital SPA Resort Szarotka
Vital & SPA Resort Szarotka fot. materiały Zieleniec SKI Arena

Jeżeli natomiast Wasz budżet jest ograniczony, najlepiej poszukać kwatery trochę dalej np. w Dusznikach – Zdroju i dojeżdżać na stok autem lub skibusem. Osoby lubiące schroniskowy klimat, mogą pytać o nocleg w Schronisku PTTK Orlica lub w czeskim schronisku górskim Masarykova chata, znajdującym się przy górnej stacji kolejki Nartorama.

Gastronomia to mocny punkt ośrodka. W Zieleńcu znajdziemy mnóstwo mniejszych, czy większych knajp i restauracji.

Czeskie schronisko górskie Masarykova chata
Czeskie schronisko górskie Masarykova chata fot. autor

Dojazd

Najłatwiejszy i najwygoniejszy sposób dojazdu to oczywiście samochód. Wystarczy zapakować sprzęt, siebie i ruszyć w drogę. Na miejsce bez problemu zaprowadzi nas nawigacja. Dojazd komunikacją zbiorową może być trochę bardziej problematyczny, ale wykonalny. A w weekend nawet całkiem prosty. Od początku stycznia do końca lutego, bezpośrednio z Wrocławia kursuje skibus. Bilet można kupić u kierowcy. Przejazd w jedną stronę kosztuje 24 zł. Autobus startuje o godzinie 6:35 z nowego Dworca Autobusowego we Wrocławiu. W drogę powrotną z Zieleńca odjeżdża natomiast o 16:20. Warto wiedzieć, że okazując bilet na skibusa, w kasie ośrodka Gryglówka można nabyć 7 godzinny karnet z 15 procentowym rabatem, czyli za 76,50 zł. 

W tygodniu do Zieleńca dotrzecie z przesiadką. Najpierw trzeba złapać autobus lub pociąg kursujący do Dusznik – Zdroju. Stamtąd do Zieleńca dojedziecie skibusem, który kursuje mniej więcej co godzinę. Niestety bezpośredni autobus i pociąg z Wrocławia do Dusznik odjeżdża dość późno, więc w przypadku braku auta, jednodniowy wypad na narty w tygodniu ze stolicy Dolnego Śląska, wydaje mi się trudny do realizacji. W przypadku natomiast dłuższego pobytu, gdy nie musicie być na stoku z samego rana, zaplanowanie dojazdu komunikacją zbiorową, nie powinno być bardzo kłopotliwe.

Polecam

Polecam także inne zimowe artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz