Akcja ratunkowa w Jaskini Salmopolskiej
fot. rafal slezak facebook.com/grupabeskidzkagopr

Akcja ratunkowa w Jaskini Salmopolskiej

Jak informuje GOPR Beskidy na swoim profilu w serwisie Facebook, z niedzieli na poniedziałek (16/17 kwietnia) ratownicy Grupy Beskidzkiej wzięli udział w trudnej akcji ratunkowej w Jaskini Salmopolskiej (Beskid Śląski).

Podczas zwiedzania jaskini, jeden z grotołazów zaklinował się w szczelinie. Nie był w stanie wydostać się z niej ani samodzielnie, ani z pomocą kolegów. Sytuację pogarszał fakt, że grotołaz znajdował się w pozycji z głową w dół i zaczynał tracić czucie w nogach. GOPR przyjął zgłoszenie o godzinie 20, a już około 21 pierwsza grupa ratowników znajdowała się przy poszkodowanym. Ratownikom, którym pomagali koledzy zaklinowanego grotołaza udało się najpierw poprawić jego pozycje, a potem stosując techniki linowe, uwolnić poszkodowanego ze szczeliny. Następnie wyprowadzono go na powierzchnie.

Grotołazi są członkami Speleoklub Bielsko-Biała i byli dobrze przygotowani do eksploracji jaskini.

Akcję zakończono około północy, a brało w niej udział 22 ratowników.

O jaskini

Jaskinia Salmopolska znajduje się w Beskidzie Śląskim, niedaleko Wisły. Ma długość 115 metrów i składa się z kilku sal poprzedzających wąskimi korytarzami. W trakcie opadów i roztopów w jaskini pojawia się strumień. Jaskinia jest dostępna, ale trudna do zwiedzania.

Inne akcje GOPR

Warto dodać, że to nie jedyna akcja Grupy Beskidzkiej GOPR w ostatnich dniach. Troje turystów (dwie osoby dorosłe i dziecko) podczas zadymki śnieżnej zgubiły szlak w rejonie Babiej Góry. W trudnych warunkach, podczas widoczności nie przekraczającej metra ratownicy odnaleźli zagubionych turytów, a następnie całych i zdrowych sprowadzili do schroniska w Markowych Szczawinach.

W ostatnich dniach głośno było również o akcji ratowników GOPR Beskidy w Tatrach słowackich. Przebywająca w tym regionie na wyjeździe skiturowym ratownicy Klubu Alpinistycznego GB GOPR zostali poproszeni o pomoc przez polskiego turystę, którego kolega został przed chwilą porwany przez lawinę. Poszkodowany został odnaleziony cały i zdrowy. Na szczęście był wyposażony w plecak lawinowy.

źródło: facebook.com/grupabeskidzkagopr, tygodnikpodhalanski.pl, wikipedia.org

Komentarze

Dodaj komentarz