Znamy szczegóły i wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zbliżającego się 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. W tym roku po raz pierwszy festiwal wystartuje już w środę i będzie trwał przez 5 dni. Domem KFG, będzie tak jak dotychczas Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ale część wydarzeń odbędzie się także poza murami uczelni.

16. Krakowski Festiwal Górski

16. Krakowski Festiwal Górski plakat
fot. materiały prasowe KFG

16. Krakowski Festiwal Górski rozpocznie się w środę, 28 listopada i potrwa do niedzieli, 2 grudnia. Pierwsze 2 dni zarezerwowano na pokazy filmowe, które odbędą się w krakowskich kinach. KFG bez wątpienia startuje z wysokiego C, bowiem pierwszym festiwalowym filmem będzie „Free Solo” opowiadający o kulisach przejścia przez Alexa Honnolda drogi Freerider na El Capitanie. Film pokaże krakowskie Kino Kijów. 

 

Czwartek to kolejne filmy, które tym razem wyemituje Multikino. Natomiast od piątku festiwal tradycyjnie zagości w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym UEK przy ul. Rakowickiej 27.

Organizatorzy KFG dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić publiczności jak największą ilość prelekcji, filmów i warsztatów. Z programu szczególnie zadowoleni powinni być miłośnicy wspinaczki i alpinizmu, ale coś dla siebie znajdą także osoby zainteresowane trail runningiem, fotografią czy literaturą górską.

Tegoroczny KFG odwiedzą m.in. wspinacze, alpiniści i himalaiści, a także ratownicy TOPR, eksperci z TPN, biegacze górscy, skiturowcy i podróżnicy. Goście o których koniecznie trzeba wspomnieć to m.in. Jerry Moffatt, Dani Arnold, Fred Degoulet, Piotrek Schab, Andrzej Bargiel, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki, Aleksandra Rudzińska czy Piotr Hercog. To oczywiście tylko kilka przykładowych nazwisk.

Zobacz relację z ubiegłego roku:

Relacja z 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (KFG)

KFG 2017 zimowe K2
Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb i Janusz Majer o zimowej wyprawie na K2 podczas 15. KFG

Międzynarodowy Konkurs Filmowy

Tradycyjnie ważnym punktem festiwalu będzie Międzynarodowy Konkurs Filmowy. Wezmą w nim udział obrazy przedstawiające mistrzów wielu górskich światów m.in. wspinaczki skalnej, alpinizmu, himalaizmu, biegania czy alpinizmu jaskiniowego.

Wśród filmów o tematyce górskiej, alpinistycznej i himalaistycznej trzeba wymienić obrazy „Last Step” oraz „The Holy Mountain” w reż. Reinholda Messnera. Warto także wspomnieć o pokazach „Mountain”, „Queen Maud Land” czy „Notes from the Wall”.

Filmy konkursowe pochodzące wprost ze świata wspinaczki skalnej to m.in. „Age of Ondra” czy „Dawn Wall”. Miłośnicy freerideru koniecznie powinni obejrzeć „Zabardast”, a biegacze „Duality” oraz „Free Flow”. Z kolei dla osób, które wolą zejść pod powierzchnię wyemitowany zostanie „The Ario Dream”.

Więcej informacji, w tym trailery filmów konkursowych, znajdziecie na stronie festiwalu kfg.pl/16-kfg/filmy/miedzynarodowy-konkurs-filmowy.

Statuetka 15. KFG
Statuetka Gran Prix
15. Międzynarodowy Konkurs Filmowy
fot. Adam Kokot / materiały prasowe KFG

Konkursy i zawody

Złotym sponsorem festiwalu został Marmot, amerykański producent odzieży i sprzętu górskiego. Firma tradycyjnie zorganizuje zawody o wdzięcznej nazwie „Szmata za Szmatę”. Udział w zabawie może wziąć każdy, kto chciałby zmierzyć się z konkurentami w ilości podciągnięć na specjalnym drążku. 

Organizator przewidział dwie kategorie. Pierwsza to kultowe w środowisku wspinaczkowym „dawanie ze szmaty”, czyli podciąganie na jednej ręce. W drugiej kategorii śmiałkowie będą mogli użyć obu rąk, ale do ich ciał zostanie przymocowany balast o wadze 30 kg. Nagrodami w konkursie są vouchery na odzież i sprzęt Marmota. Więcej informacji znajdziecie w Regulaminie konkursu „Szmata za szmatę”.

Zawody-Szmata-za-szmatę-podczas-15.-KFG
Zawody „Szmata za szmatę” podczas 15. KFG
fot. Adam Kokot

W trakcie trwania festiwalu odbędą się także zawody biegowe Tradycyjna Piątka oraz zawody wspinaczkowe KFG Krak’em ALL.

Bilety i wydarzenia bezpłatne

16. Krakowski Festiwal Górski to zarówno wydarzenia bezpłatne, jak i biletowane. Te najciekawsze oczywiście będą płatne, ale darmowe również prezentują się interesująco.

Bilety i karnety na 16. Krakowski Festiwal Górski można nabyć za pośrednictwem systemu Ekobilet.pl lub już podczas festiwalu. Warto natomiast wiedzieć, że co roku KFG cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem widzów. Z doświadczenia wiem, że wybierając zakup biletu na miejscu, można się odbić od ściany ze względu na brak wolnych miejsc. Jeśli więc chcecie mieć pewność, że zobaczycie wydarzenia na których Wam najbardziej zależy, a należą one do tych biletowanych, warto kupić wejściówkę wcześniej.

W sprzedaży dostępne są karnety 5- i 3-dniowe oraz bilety na pojedyncze dni. Poniżej cennik:

  • Karnet Full na 5 dni – 173 zł.
  • Karnet UEK na 3 dni – 130 zł,
  • Środa (Kino Kijów) – 30 zł,
  • Czwartek (Multikino) – 32 zł,
  • Piątek (blok popołudniowo-wieczorny, główna sala festiwalowa UEK) – 45 zł,
  • Sobota (blok popołudniowo-wieczorny, główna sala festiwalowa UEK) – 55 zł,
  • Niedziela (blok południowo-popołudniowy, główna sala festiwalowa UEK) – 55 zł.

Pełen program wraz z informacją na temat warunków wstępu na poszczególne wydarzenia sprawdzicie na stronie kfg.pl/16-kfg/program-2.

Komentarze

Dodaj komentarz