Najwyższa góra świata. Everest

Najwyższa góra świata

Czy Mount Everest to faktycznie najwyższa góra świata? Pytanie może wydawać się głupie, bo przecież wszyscy wiemy, że tak. Everest to przecież dach świata. Żaden inny szczyt nie wznowi się na wysokość większą niż 8848 m n.p.m. Jak to jednak mówią, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Mount Everest vs. Mount Chimborazo

Jeśli liczymy metry nad poziomem morza, to faktycznie nie ma wyższej góry, niż Everest. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę odległość od słońca, to w ten sposób „najwyższa” jest Mount Chimborazo w Ekwadorze. Dlaczego? Mount Chimborazo znajduje się bliżej równika niż Everest, więc jego wierzchołek jest bardziej oddalony od środka Ziemi. To z kolei powoduje, że pomimo wysokości 6263,47 m n.p.m., wychodząc na szczyt jesteśmy w praktyce bliżej słońca, niż będąc na Evereście.

najwyższa góra świata. Chimborazo
Mount Chimborazo

Mount Everest vs. Mauna Kea

Z kolei jeśli mierzymy wysokość góry od jej postawy, to miano „najwyższej” otrzymuje Mauna Kea na Hawajach. Choć jej wysokość nad poziomem morza wynosi „zaledwie” 4205 m, to już mierząc od samej podstawy na dnie Oceanu Spokojnego, wysokość góry wzrasta do 10 203 m i spokojnie bije Everest.

najwyższa góra świata. Mauna Kea
Mauna Kea

Jak więc widać, wszystko zależy od tego z jakiej strony ugryziemy ten temat. Osobiście powyższe uznaje jednak jedynie jako fajną ciekawostkę. Dla mnie, nadal i bezsprzecznie najwyższą górą świata pozostaje Mount Everest, choć nie najgroźniejszą. O tym możecie przeczytać w innym wpisie 10 najgroźniejszych gór świata.

Komentarze

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Klara

    Bardzo lubię takie góry bo są takie duże robi wrażenie

  2. w-a

    Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂

Dodaj komentarz