Zdobywcy Mount Everest

Zdobywcy Mount Everest 2017?

Zdobywcy Mount Everest to ludzie silni, zdrowi i w kwiecie wieku? Tak, oczywiście ale nie tylko. Góra przyciąga jak magnez. Chcą ją zdobyć bardzo różne osoby. Tylko w zeszłym roku na szczyt Everestu weszło niespełna 600 wspinaczy. Główna przyczyna? Zapewne to, że po prostu jest najwyższy. Wejście na dach ziemi, to przecież marzenie nie jednego z nas. Kolejny powód to poziom trudności. Zdobycie szczytu jest stosunkowo łatwe – oczywiście jak na ośmiotysięcznik. Popularne trasy podejściowe są zaporęczowane, a na miejscu pracuje wielu przewodników wprowadzających swoich klientów na wierzchołek góry. Owszem, Everest zabrał wiele dusz, ale biorąc pod uwagę liczbę wspinaczy które co roku próbują go zdobyć, odsetek ten jest stosunkowo niewielki.

Popularność Everestu powoduje, że chcą się z nim zmierzyć również osoby, które teoretycznie tego robić nie powinny. Serwis wspinanie.pl nazywa te wejścia „dziwnymi”. Ja optowałbym za określeniem „nietypowe”. I tak w tym roku, autorami wspomnianych nietypowych wyjść chcą zostać:

1. Andy Holzer

Zdobywcy Mount Everest. Andy Holzer
Andy Holzer, fot. spiegel.de

Andy urodził się w 1966 roku w Austrii. Dlaczego jego próba wejścia jest nietypowa? Ponieważ od urodzenia Andy jest niewidomy. Nie przeszkodziło mu to jednak w zdobyciu aż 6 szczytów Korony Ziemi. Do upragnionego Seven Summits został mu tylko Everest. To będzie już jego trzecia próba wyjścia na najwyższą górę świata.

2. Ian Toothill

Zdobywcy Mount Everest. Ian Toothill
Ian Toothill, fot. bbc.com

Ian to doskonały przykład faceta „z jajami”. Pomimo tego, że wykryto u niego raka jelit i zostało my zaledwie kilka miesięcy życia, przed śmiercią chce zdobyć Everest. Jeśli mu się to uda, będzie pierwszym człowiekiem który zdoła zdobyć najwyższy szczyt świata, będąc chorym na raka.

3. Min Bahadur Sherchan

Zdobywcy Mount Everest. Min Bahadur Sherchan
Min Bahadur Sherchan, fot. thehimalayantimes.com

Min nie jest śmiertelnie chory, ani ślepy. Dlaczego więc trafił to tego zestawienia? Ponieważ jest po prosto bardzo stary. Mówi się, że masz tyle lat na ile się czujesz. Czy jednak faktycznie 85 latek jest w stanie zdobyć Everest? Na jego korzyść przemawia to, że jest himalaistą i już wcześniej wszedł na szczyt. Jeśli ponownie uda mu się go zdobyć, zostanie najstarszym człowiekiem który dokonał tego wyczynu. Aktualny rekord należy do Japończyka Yūichirō Miura, który wszedł na Everest w wieku 80 lat.

4. Dor Geta Popescu

Zdobywcy Mount Everest. Dor Geta Popesc
Dor Geta Popescu, fot. adevarul.ro

Dor Geta jest bardzo utalentowanym rumuńskim wspinaczem. Pomimo młodego wieku – ma zaledwie 13 lat – zdobyła już takie szczyty jak Aconcagua 6962 m czy Denali (Mount McKimley) 6190 m. W tym roku chce wejść na Everest, a jej główną ambicją jest zostanie najmłodszym zdobywcą Korony Ziemi. Aktualnie ten tytuł należy do Jordana Romero, który skompletował Seven Summits mając 15 lat. Dor Geta Popescu ma jednak problem. Po sukcesie Jordana Romero, władze Chin wprowadziły przepis mówiący, że zezwolenie na wejście na Everest, mogą otrzymać tylko osoby w wieku 18-60 lat. Z kolei od strony nepalskiej przedział wynosi 18-75 lat. Dor Geta Popescu nie mieści się niestety w obu. Istnieje jednak niewielka szansa. Dor Geta może wnioskować o specjalne zezwolenie, wydawane osobom spoza ww. przedziału wiekowego, pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia lekarskiego poświadczającego dobre przygotowanie, zdrowie i ogólny brak przeciwwskazań do wspinaczki. Do tej pory jednak, żadna tego typu zgoda nie trafiła do osoby młodszej niż 16 lat.

Aktualizacja: Dor Geta Popescu niestety nie będzie miała szansy na zdobycie Mount Everest. Jak informuje TVN24, młoda Dor Geta wraz z innym małoletnim wspinaczem, zginęła tragicznie pod lawiną w Rumunii, próbując zdobyć jeden ze swoich kolejnych szczytów 🙁

5. Tyler Armstrong

Tyler Armstrong, fot. Justin Bastien

Tyler to wspinacz mający na koncie takie zdobycze jak szczytu Elbrusa, Kilomandżaro czy Aconcagui. Jest również chodzącym przykładem, że zgoda o której wspominałem wyżej, nie jest tylko martwym przepisem. Młody wspinacz próbował otrzymać ją w tamtym roku. Gdyby mu się to udało i jednocześnie stanąłby na szczycie, zyskałby miano najmłodszego zdobywcy Mount Everest. Tylerowi nie pozwolono jednak na wejście. W tym roku chce ponownie wnioskować o zgodę.

6. Purba Tashi

Zdobywcy Mount Everest. Phurba Tashi
Phurba Tashi, fot. himalayanexperience.com

Purba Tashi jest nepalskim szerpą i bardzo doświadczonym himalaistą. Do tej pory wszedł 5 razy na Cho Oyu, 2 razy na Manaslu i po razie na Sziszapangmę oraz Lhotse. Największym natomiast jego osiągnięciem jest zdobycie szczytu Mount Everest aż 21 razy! Pierwszy raz stanął na dachu świata w 1999 roku, a ostatni w 2013. Nie powiedział jednak jeszcze ostatniego słowa i w 2017 chce zdobyć najwyższą górę świata po raz 22. Dzięki temu otrzyma tytuł człowieka z największa ilością wejść na Mount Everest.

7. Andriej Rodiczew

Zdobywcy Mount Everest. Andriej Rodiczew
Andriej Rodiczew, fot. vk.com

O ile zamiary poprzednich śmiałków nie określiłbym „dziwnymi”, tak plan Andrieja do tego słowa pasuje dość dobrze. Chce on bowiem zdobyć Mount Everest mając na barkach 75-kilogramową sztangę. Andriej ma już pewne doświadczenie we wspinaczce z tym nietypowym obciążeniem, gdyż wniósł je na Elbrus. Bardzo mało prawdopodobne, aby udało mu się to również w przypadku Everestu, ale już wyjście na wysokość wyższą niż 4 741 m (szczyt Elbrusa) będzie sporym wyczynem. W tym konkretnym wypadku pozostaje natomiast pytanie, po co?

Jeśli jesteście ciekawi które ośmiotysięczniki są najgroźniejsze, zapraszam do artykułu 10 najgroźniejszych gór świata.

Niniejszy wpis „Czy to kolejni zdobywcy Mount Everest? 8 nietypowych śmiałków i sztanga” powstał na podstawie informacji z artykułu „Cyrk Mount Everest. Zbliża się sezon 2017”, zamieszczonego w serwisie wspinanie.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz