Hala Kondratowa

Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to atrakcyjna widokowo trasa w Tatrach Zachodnich. Pomimo wysokości powyżej 2000m n.p.m., szlak nie jest trudny technicznie. Idealny kierunek na jednodniowy wypad w góry.

Większość z nas wychodząc w góry zapewne chciałaby, aby w trakcie wycieczki świeciło słońce, niebo było bezchmurne, a temperatura przyjemna. Pracując na co dzień, wolnego czasu często mamy jednak jak na lekarstwo. Nie raz zatem idziemy w góry, nawet gdy prognozy nie są zbyt łaskawe. Warto wtedy wybrać trasę, gdzie wyjątkowo piękne widoki, zrekompensują nie najlepszą pogodową aurę. Jednym z takich szlaków są właśnie Czerwone Wierchy.

Zachowajcie natomiast szczególną ostrożność, jeśli na grzbiecie występują mgły. Łatwo wtedy zabłądzić, co przy stromych zboczach wierchów, może być niebezpieczne. Jeżeli znajdziecie się w takiej sytuacji, trzymajcie się ogólnego kierunku wschód – zachód i znaków wyznaczających trasę. Przydatne w znalezieniu drogi będą również słupki graniczne.

Kuźnice 1010m – Schronisko PTTK na Hali Kondratowej 1333m

 • Długość trasy: ~3,5 km
 • Czas: ~1h
 • Suma podejść: ~325m

Pierwszym punktem trasy są Kuźnice. Ze względu na zamkniętą ulicę Przewodników Tatrzańskich, niestety nie przyjedziemy w to miejsce samochodem. Auto możemy natomiast zaparkować na ulicy Bronisława Czecha, skąd do Kuźnic dostaniemy się pieszo (około 2 km), taksówką lub busem. Zarówno taksówki, jak i busy czekają na klientów przy rondzie – zaraz obok parkingu.

Szlak niebieski, który doprowadzi nas na Halę Kondratową rozpoczyna się po lewej stronie kolejki na Kasprowy. Początkowo biegnie kamienistą drogą w górę. Po kilku zakrętach i rozruszaniu mięśni, czeka nas pierwszy wybór. Kawałek za klasztorem Albertynek, można iść prosto w górę lub odbić delikatnie w lewo. Obie drogi po chwili znów łączą się ze sobą. Również obie są oznaczone kolorem niebieskim. Drugi wariant jest krótszy. Pierwszy, biegnie natomiast obok Hotelu Górskiego PTTK Kalatówki. Zapasy zrobiliśmy wcześniej, więc w naszym przypadku wybór padł na krótszą opcję i już po chwili byliśmy na Polanie Kalatówki.

Czerwone Wierchy. Polana Kalatówki

Polana Kalatówki

Po kilku zdjęciach, ruszyliśmy dalej. Najpierw lasem…

Czerwone Wierchy. Lasem w stronę Hali Kondratowej

Lasem w stronę Hali Kondratowej

… a później znów polaną aż do Schroniska PTTK na Hali Kondratowej. Schronisko znajduje się na Polanie Kondratowej na wysokości 1333m n.p.m. Biorąc po uwagę ilość kilometrów i przewyższenie, fragment który pokonaliśmy nie jest zbyt wymagający. Samo schronisko jest najmniejsze w polskich Tatrach. Dysponuje zaledwie 20 miejscami noclegowymi w 3 pokojach. Cena noclegu to 35 zł za osobę (+ opcjonalnie 10 zł za pościel). W schronisku znajduje się kuchnia, zatem w razie potrzeby możecie zrobić sobie tutaj chwilę przerwy i zjeść coś ciepłego.

Czerwone Wierchy. Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej 1333m – Przełęcz pod Kopą Kondracką 1863m

 • Długość trasy: ~2,3 km
 • Czas: ~1:30h
 • Suma podejść: ~531m

Przed nami najbardziej wymagający kondycyjnie fragment trasy. Szlak niebieski, którym szliśmy dotychczas, skręca w prawo i prowadzi na Giewont. Nie jest to cel naszej podróży, więc wybieramy szlak zielony i kierujemy się w lewo, podziwiając piękną Polanę Kondratową.

Czerwone Wierchy. Hala Kondratowa

Hala Kondratowa

Następnie będziemy zakosami wdrapywać się na grań, oddzielająca Polskę od Słowacji. Trasa nie jest trudna technicznie, ale można złapać lekką zadyszkę.

Czerwone Wierchy. Zakosami wchodzimy na grań

Zakosami wchodzimy na grań

Po wyjściu na Przełęcz pod Kopą Kondracką, można iść w lewo na Kasprowy Wierch lub w prawo na Czerwone Wierchy.

Czerwone Wierchy. Przełęcz pod Kopą Kondracką

Przełęcz pod Kopą Kondracką

Przełęcz pod Kopą Kondracką 1863m – Czerwone Wierchy (Kopa Kondracka 2005m, Małołączniak 2096m, Krzesanica 2122m, Ciemniak 2096m)

 • Długość trasy: ~3,5 km
 • Czas: ~1:30h
 • Suma podejść: ~472m
 • Suma zejść: ~245km

Decyzję podjęliśmy wcześniej planując dzisiejszą wycieczkę, więc skręcamy w prawo i kierujemy się na Czerwone Wierchy. Trasa prowadzi cały czas granią, która jednocześnie stanowi granice pomiędzy Polską, a Słowacją. Co ciekawe w żadnym miejscu nie możemy zejść na słowacką stronę Tatr. Najpierw wchodzimy na Kopę Kondracką – zajmie nam to około 15 min. Krótko, ponieważ do pokonania jest zaledwie 600m i 142m przewyższenia.

Czerwone Wierch. Kopa Kondracka

Kopa Kondracka

Z Kopy Kondrackiej podążamy dalej granią, najpierw w dół na potem w górę na Małołączniak – kolejny szczyt wierchów.

Czerwone Wierchy. Małołączniak

Małołączniak

Następnym dzisiejszym celem jest Krzesanica. Znajdujący się na wysokości 2122m szczyt, to najwyższej położone miejsce Czerwonych Wierchów. Warto dodać, że Krzesanica jest również najwyższym w Polsce szczytem wapiennym. Nazwa wierzchołka pochodzi od jego północnej ściany, zwanej krzesaną. Ściana ta, jest bardzo stroma – w zasadzie pionowa i ma około 200m wysokości.

Na Krzesanicy zobaczycie ułożone z kamieni kopczyki. Ich bardzo duża ilość zapewne przykuje Waszą uwagę i możecie zastanawiać się, co one oznaczają. Nie zadziwię Was – najprawdopodobniej to po prostu pozostałość po licznych turystach. Coś w rodzaju „tu byłem”. Pierwotnie natomiast kopczyki miały wyznaczać drogę na nieoznakowanych trasach. Jeśli chcecie przeczytać więcej na ten temat, zerknijcie na portaltatrzanski.com do artykułu “Tajemnicze kamienne kopczyki”.

Czerwone Wierchy. Krzesanica

Krzesanica

Z Krzesanicy podążamy dalej szlakiem na ostatni szczyt Czerwonych Wierchów, czyli Ciemniak. Zejście z Krzesanicy to w zasadzie jedyne trudniejsze technicznie miejsce dzisiejszej trasy. Szlak prowadzi w dół po skałach, które w przypadku opadów deszczu mogą być śliskie. Należy więc zachować ostrożność.

Czerwone Wierchy. Ciemniak

Ciemniak

Przejście wszystkich wierzchołków Czerwonych Wierchów zajmie około 1:30h.

Ciemniak 2096m – Kiry 927m

 • Długość trasy: ~6,4 km
 • Czas: ~3:30h
 • Suma podejść: ~27m
 • Suma zejść: ~1196km

Ostatni fragment dzisiejszej wyprawy to dość monotonne zejście, aż do osiedla Kiry w podhalańskim Kościelisku. Z Ciemniaka schodzimy czerwonym szlakiem na Chudą Przełączkę, skąd odchodzi zielony szlak prowadzący na Halę Ornak.

Czerwone Wierchy. Zejście w dół na Chudą Przełączkę

Zejście w dół na Chudą Przełączkę

Czerwone Wierchy. Widok z Chudej Przełączki

Widok z Chudej Przełączki

My, natomiast dalej podążamy czerwoną trasą, przez Upłaz – malowniczą polanę stokową, aż do wylotu Doliny Miętusiej, gdzie kończy się czerwony szlak.

Czerwone Wierchy. Zejście do Doliny Kościeliskiej

Zejście do Doliny Kościeliskiej

Następnie skręcamy w prawo i podążamy szlakiem zielonym przez Dolinę Kościeliską. Na jej końcu znajduje się parking, z którego odjeżdżają busy do Zakopanego.

Czerwone Wierchy. Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Tutaj kończy się nasza dzisiejsza wycieczka. Zmęczeni, acz zadowoleni już planujemy następną wyprawę 🙂

Poniżej znajduje się mapa trasy. Po jej kliknięciu zostaniecie przeniesieni do interaktywnej wersji w serwisie Traseo.

Pozdrawiam!

Czerwone Wierchuy. Mapa trasy, źródło: traseo.pl

Mapa trasy, źródło: traseo.pl

Komentarze


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.