Zastanawiasz się na wyborem kurtki puchowej? Zakup z reguły wiąże się ze sporym kosztem. Warto więc wcześniej poznać plusy i minusy danego modelu. Bazując na własnych doświadczeniach przygotowałem test kurtki Cumulus Incredilite Endurance z puchem hydrofobowym. Zapraszam do recenzji.

Test kurtki puchowej Cumulus Incredilite Endurance

Test kurtki z puchu hydrofobowego Cumulus Incredilite Endurance

Kurtka Cumulus Incredilite Endurance wypełniona jest polskim puchem gęsim o sprężystości 850 cuin. Nie jest to najlepszy dostępny puch, ale 850 ciun to bardzo bardzo wysoka półka. W zasadzie ciężko znaleźć kurtkę z lepszym puchem. Do tego w modelu Incredilite Endurance wypełnienie jest hydrofobowe, więc dużo lepiej radzi sobie z wilgocią. Łączna masa puchu w rozmiarze M to 115 g, przy masie całkowitej 305 g. Kurtka Cumulus Incredilite Endurance jest więc lekka jak piórko, a do tego grzeje jak szalona 😉 Może to być problem przy podejściach, bo dość szybko się spocimy, ale oddychalność nie jest mocną stroną nie tylko tego modelu, ale generalnie kurtek puchowych.

Komfort termiczny i wrażliwość na wilgoć

Jeśli natomiast chodzi o wrażliwość na wilgoć, to od zawsze był to mankament odzieży z puchu. Po zamoknięciu tradycyjny puch traci większość ze swoich właściwości termicznych. Dlatego też, dużo osób woli stosować wypełnienia syntetyczne. Cumulus stara się problemowi wilgoci zaradzić najlepiej jak może. W modelu Incredilite Endurance zastosowano lekką tkaninę Pertex Endurance o wodoszczelności na poziomie 1000 mm i puch hydrofobowany, który wchłania znacznie mniej wody i przez to zachowuje większą sprężystość po zamoczeniu. Do tego szybciej schnie.

Mimo to kurtka nadal radzi sobie gorzej z wilgocią od syntetycznych odpowiedników. Już po delikatnym zamoczeniu, zaczynamy czuć typowy dla wilgotnego puchu nieprzyjemny zapach.

Nie mając innego wyjścia, możemy pozwolić aby kurtka trochę zmokła. W odróżnieniu od zwykłego puchu, nasza nadal będzie nieźle grzała. Jeśli jednak mamy przy sobie kurtkę nieprzemakalną z dobrze oddychającą membraną, warto założyć ją na wierzch. To jednak raczej rozwiązanie na bardzo zimne dni lub postoje. Przy wyższych temperaturach, gdy do tego idziemy pod górę, założenie jeszcze jednej warstwy spowoduje, że się po prostu zagotujemy. Wówczas najlepiej chyba po prostu zdjąć puchówkę, zastąpić ją np. polarem i kurtką nieprzemakalną, a puchową założyć suchą, gdy później zrobi nam się zimno.

Moja ocena komfortu termicznego to 10/10. W ocenie nie biorę pod uwagę wrażliwości na wilgoć, bo jest to problem wszystkich rzeczy z wypełnieniem z naturalnego puchu. W modelu Incredilite Endurance, Cumulus i tak radzi sobie z tym mankamentem bardzo dobrze.

Jakość wykonania

Kurtka wykonana jest bardzo dobrze. Widać, że Cumulus zna się na rzeczy. Przyczepić mogę się tylko do głównego zamka. Pomimo tego, że zastosowano zamki renomowanej marki YKK, to przedni się samoczynnie rozpina.

Test kurtki z puchu hydrofobowego Cumulus Incredilite Endurance

Wszystko przez to, że użyto zamka dwusuwakowego, który można rozpiąć również od dołu. Zapewne Cumulus założył, że dzięki temu korzystanie będzie wygodniejsze, i pewnie byłaby to prawda, gdyby nie to, że co pewien czas trzeba dopinać kurtkę u dołu. Część osób może na to nawet nie zwracać uwagi, ale mnie osobiście to po prostu denerwuje. Ze względu na zamek, odejmuje 1 punkt. 

Moja oceny jakości wykonania to zatem 9/10

Krój

Model Cumulus Incredilite Endurance jest szeroki i dzięki temu wygodny, ale krój jest dość krótki. Na szczęście tył kurtki jest wydłużony, więc nawet podnosząc ręce nie odsłaniamy nerek.

Test kurtki Cumulus Incredilite Endurance

Wyższe osoby mogą mieć problem z długością rękawów. Mówię to na własnym przykładzie, bo przy wzroście 193 cm, kurtka w rozmiarze XXL jest zbyt krótka. 

Moja oceny kroju to 7/10

Wygoda

Kurtka jest bardzo wygodna. Szeroka i nie ogranicza ruchów. Do tego jest niesamowicie lekka. Waga rozmiaru M to zaledwie 305 g. Jak przystało na puch, kurtka jest oczywiście bardzo pakowana. Można ją zmieścić do dołączonego pokrowca o rozmiarze 16 cm (wysokość) na 13 cm (średnica).

Test kurtki Cumulus Incredilite Endurance

Żeby założyć lub zdjąć kaptur, trzeba trochę rozpiąć kurtkę u góry, ale dzięki temu kaptur bardzo dobrze izoluje (również boki głowy). Dodatkowo kaptur jest regulowany stoperem, mieści kask i nie ogranicza widoczności, co jest bardzo dużym plusem.

Test kurtki Cumulus Incredilite Endurance

Odejmuje jednak 2 punkty za konieczność dopinania dołu zamka i ściągania za krótkich rękawów.

Moja ocena wygody to 8/10

Wygląd

Wygląd to bez wątpienia mocny punkt kurtki Cumulusa. Model Incredilite Endurance jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych – czarny z czerwonymi zamkami, zielony z niebieskimi zamkami i granatowy z jasnoniebieskimi zamkami.

Test kurtki Cumulus Incredilite Endurance

Sądzę, że granat prezentuje się najlepiej i ten model właśnie wybrałem. Do tego komory przeszywane są skośnie, co również sprawia, że wygląd jest atrakcyjniejszy. 

Moja ocena wyglądu to 10/10

Wynik

W mojej opinii kurtka jest warta swojej ceny. Zresztą dlatego ją kupiłem. Generalnie obecnie dość ciężko jest kupić kurtkę z naprawdę dobrego puchu hydrofobowego. Z reguły producenci stosują wypełnienie naturalne z opcjonalnie syntetycznymi dodatkami w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć jak np. pachy. Jeśli natomiast znajdziemy kurtkę z puchu hydrofobowego, to z reguły będzie on mniej sprężysty.

Mówiąc zatem wprost, kupując model Incredilite Endurance dopłacamy do lepszego puchu. Czy warto? Tę decyzję musicie podjąć sami, w zależności od tego gdzie i jak będziecie korzystać z kurtki. Jeśli będą to warunki, w których potrzebować będziecie odzieży świetnie izolującej, o bardzo dobrej sprężystości ale narażonej na wilgoć, to dołożenie do Cumulus Incredilite Endurance jest dobrą decyzją.

Podsumowując w naszym teście do zdobycia było łącznie 50 punktów. Wynik Cumulus Incredilite Endurance to 44 punkty.

Komentarze

Dodaj komentarz