Pierwsza myśl, gdy słyszycie słowo skarpetki? W moim przypadku, jeszcze do niedawna skarpety kojarzyły się z czymś prostym, mało skomplikowanym i w sumie niezbyt ważnym. Zmieniłem zdanie, gdy tylko zacząłem intensywniej chodzić po górach. 

W trakcie trekkingu skarpety są bardzo ważnym elementem bielizny, który wraz z dobrze dobranymi butami zapewni naszym stopom komfort. Zwykłe skarpetki, czyli te używane na co dzień, faktycznie są mało skomplikowane. Możemy się natomiast mocno zdziwić, gdy uświadomimy sobie jak wiele nowoczesnych technologii posiadają zaawansowane skarpety górskie. Właśnie jeden z takich modeli miałem okazję niedawno testować. W moje ręce, a w zasadzie na stopy trafiły Smartwool PHD Outdoor Medium Crew.

Skarpety Smartwool PHD Outdoor Medium Crew

Testowany model to skarpety o grubości medium i długości za kostkę. Najlepiej sprawdzają się w warunkach wiosennych oraz jesiennych, ale osobiście używałem ich także zimą w Tatrach oraz Sudetach. W większości sytuacji zapewniały mi wystarczające ciepło.

Model został wyposażony w bardzo ciekawe rozwiązania zwiększające komfort chodzenia. Są to:

  • dodatkowa amortyzacja w kluczowych miejscach,
  • czterostopniowy system dopasowania,
  • vezszwowe palce,
  • siatkowe strefy wentylacji,
  • tkanie z wełny merino.

Jak wykorzystanie wymienionych technologii wygląda w praktyce? Czy wszystkie działają i faktycznie są potrzebne?

Skarpety Smartwool ze zwiększoną amortyzacją

Test zacznę od dodatkowej amortyzacji w kluczowych miejscach. Smartwool produkuje kilka rodzajów skarpet. Najbardziej zaawansowane to modele z oznaczeniem PHD, czyli m.in. właśnie testowany PHD Outdoor Medium Crew. Budowa modeli z rodziny PHD dopasowywana jest do różnego typu aktywności. Skarpety PHD Outdoor Medium Crew przeznaczone są do turystyki pieszej.

Skarpety w góry. Test skarpet Smartwool PHD Outdoor Medium Crew

Czym dokładnie to przeznaczenie się objawia? Podczas projektowania skarpet, Smartwool bierze pod uwagę mapy nacisku. Wykorzystując tę metodę projektanci producenta wiedzą, które miejsca na stopie wymagają większej amortyzacji i gęstszego splotu. W trakcie trekkingu, stopa potrzebuje z reguły dodatkowej amortyzacji na pięcie i w przedniej części śródstopia. W przypadku modelu PHD Outdoor Medium Crew, to właśnie te kluczowe lokalizacje odpowiednio wzmocniono. I muszę przyznać, że porównując z moimi innymi skarpetami do trekkingu, nawet tymi droższymi, różnica w komforcie jest znaczna na korzyść modelu Smartwool.

Czterostopniowe dopasowanie i bezszwowe palce

Kolejna użyta przez producenta technologia to 4 Degree Fit System, czyli czterostopniowy system dopasowania. Jego zadaniem jest odpowiednie dopasowanie i utrzymanie skarpety na stopie. Ten system również działa. Skarpeta faktycznie bardzo dobrze leży i trzyma się stopy, zwiększając tym samym komfort wędrówki. Jeszcze inna technologia wykorzystana przez Smartwool to bezszwowe palce. Szycia poprowadzono w taki sposób, aby znajdowały się tylko w górnej części skarpety. Szwów nie ma na spodzie w okolicach palców, dzięki czemu unikamy ryzyka nieprzyjemnych obtarć w tych okolicach nogi.

Skarpety w góry. Test skarpet Smartwool PHD Outdoor Medium Crew
Przy palcach szew znajduje się tylko u góry skarpety

Skarpety Smartwool z wełny merino

Teraz przejdźmy do najważniejszego składnika skarpet, czyli wełny merino. Jakiś czas temu mogliście przeczytać na Górsko test koszulki i getrów Smartwool. Taka odzież ma kapitalne właściwości termoaktywne, ale jest także delikatna. A ponieważ skarpety z reguły pracują znacznie ciężej niż np. koszulka, dodano do nich materiały wzmacniające. Ryzyko rozciągania eliminuje dodatek elastanu, a wytrzymałość zwiększa zastosowanie nylonu.

Zobacz także:

Dzięki wełnie merino, PHD Outdoor Medium Crew świetnie oddychają i odprowadzają wilgoć. Mają także właściwości antybakteryjne. Wełna merynosów tworzy środowisko hamujące rozwój bakterii. Dzięki temu, skarpety nie wydzielają przykrego zapachu nawet po 2-3 dniach intensywnego używania. W przypadku syntetyków, z reguły już 1 dzień w górach sprawia, że skarpety zwyczajnie śmierdzą. Skarpety z wełny merino zachowują świeżość znacznie dłużej. A gdy już przejdą zapachem, nie trzeba ich od razu prać. Najpierw warto je przewietrzyć, bo w wielu przypadkach taka czynność wystarczy, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Siatkowe strefy wentylacji

Wróćmy jeszcze na chwilę do oddychalności. Środowisko panujące w butach jest na tyle wymagające, że producent zdecydował się wspomóc kapitalne właściwości termoaktywne wełny. W tym celu, w skarpetach dodano specjalne siatkowe strefy wentylacji. Wszystkie znajdują się w górnej części skarpety. Dwie po lewej i prawej stronie podbicia, jedna przy palcach i jedna przy kości skokowej (na zgięciu).

Skarpety w góry. Test skarpet Smartwool PHD Outdoor Medium Crew
Na zdjęciu strefy wentylacji. Widoczne jest także mechacenie powstałe po praniu.

Połączenie wełny merino z dodatkową wentylacją sprawia, że model PHD Outdoor Medium Crew naprawdę doskonale oddycha i odprowadza wilgoć. Oczywiście sama skarpeta nie zdziała cudów i aby zapewnić stopom optymalną suchość, konieczne jest użycie także dobrze oddychających butów.

Skarpety Smartwool PHD Outdoor Medium Crew – podsumowanie i opinia

Będąc już po kilku wyjazdach mogę śmiało powiedzieć, że Smartwool PHD Outdoor Medium Crew to najlepsze skarpety w góry, jakie aktualnie posiadam. Nie tylko pomagają moim stopom zachować suchość przez cały dzień wędrówki, ale także są wygodne. Jedyny mankament to mechacenie się materiału podczas prania, ale nie zauważyłem, aby wpływało to negatywnie na właściwości skarpety. Jeśli więc szukasz dobrych skarpet górskich na chłodniejsze dni roku, to z czystym sumieniem mogę polecić Ci ten model. W zależności od sklepu, koszt zakupu waha się od około 80 zł do 120 zł. 

Komentarze

Dodaj komentarz