Pytając o najwybitniejszego polskiego himalaistę, większość zapewne odpowie, że był to Jerzy Kukuczka. Większość, ale nie wszyscy. Dla niektórych takie miano nosi Wojtek Kurtyka, a dla jeszcze innych Krzysztof Wielicki. A co jeśli zapytamy o najwybitniejszą polską himalaistkę? Sądzę, że wówczas 99% odpowiedzi będzie taka sama. Zapraszam do recenzji książki „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”.

Historia Wandy Rutkiewicz. Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci

Historia Wandy Rutkiewicz

Choć Wanda Rutkiewicz zyskała sławę z powodu swoich górskich dokonań, to opowieść przedstawiona w tytule „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” nie jest tak naprawdę książką o górach. W tej historii pełnią one tylko rolę tła, a cała uwaga skupia się na osobie Wandy. Jej życiu i relacjach z otaczającymi ją ludźmi.

To pierwsza taka biografia w mojej biblioteczce. Większość książek opisujących życie ludzi gór, główny nacisk kładzie na ich górskie dokonania. Historia Wandy Rutkiewicz spod pióra Anny Kamińskiej jest pod tym kątem zupełnie inna.

Litwa, Polska, Himalaje

Historia Wandy Rutkiewicz Sokoliki
Wanda Rutkiewicz na Krzywej Turni w Sokolikach fot. Seweryn Bidziński

Opowieść przedstawiona w książce, tak jak życie Wandy Rutkiewicz, zaczyna się na Litwie. To właśnie z tego kraju pochodzi jej matka. Tam również Wanda się urodziła i spędziła pierwsze lata swojego życia. Potem przychodzi kolej na przeprowadzkę do Polski i próbę ułożenia sobie życia w powojennym Wrocławiu. Nie przez samą Wandę, ale całą rodzinę Błaszkiewiczów (panieńskie nazwisko Wandy Rutkiewicz – przyp. red.). Rodzinę Wandy poznamy bardzo dokładnie. Dowiemy się jaka była jej matka, ojciec, rodzeństwo. Poznamy także mroczne chwile z jej życia, jak śmierć brata czy ojca.

Potem przyszła pora na góry, które jednak nadal nie będą głównym bohaterem książki. Biografia będzie się skupiać na Wandzie i jej relacjach z kolejnymi nowo poznanymi ludźmi. Ze środowiska wspinaczkowego, ale nie tylko. 

Różne twarze

To właśnie opisy relacji z ludźmi, pokażą jak złożony charakter miała Wanda. Dla jednych była chłodną i zamkniętą w sobie kobietą, która za wszelką cenę zmierzała do obranego celu. Z kolei dla innych, najczęściej znajomych spoza górskiego świata, ciepłą i zawsze chętną do pomocy przyjaciółką. Na pewno w jej życiu brakowało miłości. I oczywiście nie mowa w tym miejscu o miłości do gór, tylko do drugiego człowieka.

Te wszystkie wnioski można wysunąć na podstawie licznych wywiadów cytowanych w książce przez Annę Kamińską (autorka – przyp. red.). Solidny research to bez wątpienia duża zaleta tytułu, bo dzięki temu historia Wandy Rutkiewicz przedstawiona została z wielu różnych perspektyw. 

O autorce

Na koniec kilka słów o autorce tytułu. Nie jest alpinistką, wspinaczem czy generalnie osobą na stałe związaną z górami. Anna Kamińska jest pisarką. To pozwoliło jej obiektywnie spojrzeć na życie Wandy Rutkiewicz. Widać także, że autorka włożyła w książkę wiele czasu, sił i energii. Chwilami miałem wrażenie, że zbierając materiały była jak detektyw podążający po śladach, które swoim życiem zostawiała Wanda. Tych śladów zebrała mnóstwo, a następnie połączyła je w całość i przedstawiła na ponad 400 stronach książki.

Na koniec

Jeśli szukacie książki o górach, obfitującej w piękne zdjęcia i emocjonujące opisu górskich wypraw, to zdecydowanie nie mogę polecić Wam tego tytułu. Jeśli natomiast chcecie poznać pełną historię Wandy Rutkiewicz, to jest to pozycja wręcz obowiązkowa. Gwarantuję, że lektura dostarczy Wam mnóstwo wiedzy o życiu naszej najsłynniejszej himalaistki.

Książkę możecie nabyć w większości księgarń stacjonarnych i internetowych. Tytuł oferowany jest zarówno w wersji papierowej, jak i w formie ebooka (EPUB i MOBI). A jeśli wolicie słuchać, to dostępny jest także audiobook. 

Polecam

Jeśli dotrwaliście do tego miejsca, to pozostaje mi podziękować za przeczytanie całego artykułu 🙂 Przy okazji polecam także inne recenzje książek:

Komentarze

Dodaj komentarz