Tatry Słowackie to region, który zdecydowanie warto odwiedzić. Należy jednak pamiętać, że jest kilka różnic pomiędzy zasadami panującymi w górach w Polsce i na Słowacji. O czym warto wiedzieć?

W Polsce znajduje się tylko niewielka część Tatr. Zdecydowana większość pasma, w tym całe Tatry Bielskie mieści się na terenie Słowacji. To u naszych południowych sąsiadów wznoszą się najwyższe tatrzańskie szczyty np. Gerlach 2655 m, Łomnica 2634 m czy Lodowy Szczyt 2627 m.

Tatry Słowackie

Słowackie Tatry Wysokie są znacznie rozleglejsze i pod wieloma względami od nich atrakcyjniejsze. Tu wznoszą się wszystkie najwyższe wierzchołki, tu skupiają się najdziksze i najodludniejsze doliny, tu wreszcie bytuje większość wysokogórskiej zwierzyny.

Józefa Nyka – autor doskonałych przewodników tatrzańskich i były redaktor naczelny „Taternika”

Polscy turyści kochający nasze najwyższe góry nie powinni mieć więc wątpliwości. Tatry Słowackie zdecydowanie warto odwiedzić. Jest jednak kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać. Poniższe informacje zostały przygotowane głównie z myślą o zwykłych turystach. Taterników czy skiturowców mogą obowiązywać inne zasady.

Hoka One One Speedgoat 3 nad Zielonym Stawem Kieżmarskim
Zielony Staw Kieżmarski

Tatry Słowackie zimą

W odróżnieniu od strony polskiej, w Tatrach Słowackich szlaki powyżej schronisk są zamykane zimą. Nie można po nich wędrować od 1 listopada do 15 czerwca włącznie. Oficjalna przyczyna to kwestie ochrony przyrody i bezpieczeństwa turystów. Po otwarciu szlaków, zasady wędrówki przez Tatry Słowackie są bardzo podobne do obowiązujących po polskiej stronie.

Czy szlaki nie są tak zatłoczone jak w Polsce?

Szlaki w Tatrach Słowackich są mniej zatłoczone, niż w Polsce. Oczywiście są miejsca, gdzie górołazów jest całkiem sporo. Biorąc jednak pod uwagę ogół tatrzańskich szlaków na Słowacji, faktycznie turystów jest zdecydowanie mniej, niż po stronie polskiej.

Wycieczki poza szlakowe

W Tatrach Słowackich turyści mogą wędrować poza szlakami tylko pod opieką przewodnika. Niestety na te najbardziej pożądane szczyty jak Gerlach, Łomnica, Lodowy Szczyt, Durny Szczyt, Wysoka czy Baranie Rogi nie prowadzi żaden szlak. To znaczy, że jeśli nie wspinamy się i nie należymy do żadnego klubu wysokogórskiego, możemy zdobyć te szczyty tylko z przewodnikiem. Koszt jest niestety duży.

Jaworowy Szczyt. Szlak prowadzi ze Zbójnickiej Chaty, przez Czerwoną Ławkę do Schroniska Téryego
Jaworowy Szczyt

Chcąc skorzystać z usług polskiego Międzynarodowego Przewodnika Wysokogórskiego IVBV/UIAGM trzeba się liczyć z wydatkiem od 400-500 zł na osobę (przy założeniu, że przewodnik prowadzi 3 turystów). Z przewodnikiem w Tatrach Słowackich możemy wędrować również zimą, gdy szlaki są oficjalnie zamknięte.

Ratownictwo górskie

Akcje ratunkowe na Słowacji są płatne. Nie mówimy tu o kwotach kilkuset, ale raczej kilku tysięcy złotych. Jeśli więc nie mamy ubezpieczenia, a konieczne będzie użycie helikoptera, przez bardzo długo będziemy musieli spłacać długi. Sporym rachunkiem może się skończyć nawet skręcenie kostki. Wybierając się w słowackie góry koniecznie należy więc pamiętać o ubezpieczeniu.

Jeśli często gościsz w górach za granicą, warto rozważyć zakup ubezpieczenia całorocznego jak PZU Bezpieczny Powrót lub dołączyć do Alpenverein. Jeśli natomiast nie potrzebujesz tak szerokiej ochrony, to możesz skorzystać z usług innych firm, oferujących ubezpieczenia krótkoterminowe. Koszt takiego ubezpieczenia to zaledwie kilka złotych na dzień. Górskie działania ratownicze na terenie Słowacji realizuje Horská záchranná služba. Przed wyjściem w góry, koniecznie wpiszcie sobie w telefon ich numer alarmowy 18 300.

Gdzie nocować?

Biwakowanie na terenie TANAP (słowacki odpowiednik TPN) jest zabronione. Nocować możemy tylko w schroniskach. Jest ich natomiast naprawdę sporo. Najwyżej położone schronisko w Tatrach znajduje się właśnie na Słowacji i jest nim Chata pod Rysmi, zlokalizowana na wysokości 2250 m. Schronisko jest czynne w sezonie letnim, czyli wówczas gdy otwarte są szlaki. Tak jak w Polsce, większość słowackich schronisk udziela noclegu zastępczego na tzw. glebie.

Tatry Słowackie Schronisko pod Wagą (słow. Chata pod Rysmi)
Schronisko pod Wagą (słow. Chata pod Rysmi)

Opłaty

W odróżnieniu od polskiego TPN, słowacki TANAP nie pobiera opłaty za wstęp. Generalnie jednak, ze względu na walutę obowiązującą na Słowacji, musimy liczyć się z większymi wydatkami niż w Polsce. Abstrahując od kwestii kosztów ewentualnego przewodnika, droższy jest także nocleg w schroniskach (z reguły około 20 Euro) oraz zakup jedzenia czy picia.

Tatry Słowackie z psem

W odróżnieniu od Tatr Polskich, w Tatry Słowackie możemy wybrać się z psem. Należy tylko pamiętać, aby założyć mu smycz i kaganiec. Nie polecam chodzenia z psem na trudniejsze szlaki Tatr Słowackich Wysokich, bo może to być dla niego zbyt duże wyzwanie. Twój pies powinien Ci natomiast chętnie towarzyszyć na łatwiejszych szlakach słowackich Tatr Zachodnich lub na dojściach do schronisk.

Szczyty i atrakcje w Tatrach Słowackich. Co warto zobaczyć?

Ten temat zasługuje na obszerny, oddzielny artykuł. Miejsc wartych odwiedzenia w Tatrach Słowackich jest bowiem całe mnóstwo. Dla zainteresowanych rzucę tu tylko kilka szczytów i atrakcji. Na pewno warto wejść na dostępną szlakiem narodową górę Słowaków, czyli Krywań. Piękne jest także wejście na szczyt Koprowy Wierch czy cały rejon Doliny Pięciu Stawów Spiskich.

Zobacz także:

Ciężko nazwać to miejsce atrakcją, ale będąc u naszych południowych sąsiadów, warto zobaczyć Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą (niedaleko Szczyrbskiego Jeziora), na którym tablice pamiątkowe mają również Polacy. Z kolei jadąc w słowackie Tatry Zachodnie, zdecydowanie polecam wejść na ich najwyższy szczyt, czyli Bystrą 2248 m.

Jeśli lubisz adrenalinę powinny Ci się spodobać atrakcje w postaci szlaków z dużą ekspozycją i sztucznymi ubezpieczeniami np. Czerwona Ławka, grań Banówki czy Rohacze.

Widok z Rohacza Płaczliwego na Smutną Przełęcz
Widok z Rohacza Płaczliwego na Smutną Przełęcz

Dojazd

Najłatwiej dojechać własnym samochodem. Tak jak w zasadzie prawie wszędzie. Należy jednak wiedzieć, że przepisy określające wymagane wyposażenie są bardziej restrykcyjne niż w Polsce. Trzeba także mieć winietę, aby korzystać z autostrad i dróg ekspresowych. Jeśli nie masz własnego samochodu lub z jakiegoś powodu nie chcesz go brać na Słowację, to możesz skorzystać z komunikacji zbiorowej. W okresie letnim, z Zakopanego kursuje autobus firmy Strama, który dojeżdża do Starego Smokowca. Jeśli szczyt będący celem Twojej podróży jest bardziej na zachód, w Starym Smokowcu należy przesiąść się na tzw. Elektriczke, czyli Tatrzańską Kolej Elektryczną kursującą do Szczyrbskiego Jeziora.

Komentarze

Dodaj komentarz