Jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce i zdecydowany lider na Dolnym Śląsku. Tak często określany jest bohater dzisiejszego artykułu, czyli… Zieleniec SKI Arena. A jak wizyta wygląda w praktyce?

Położony przy granicy z Czechami, niedaleko miasta Duszniki-Zdrój ośrodek, słynie ze specyficznego mikroklimatu zbliżonego do alpejskiego oraz warunków narciarskich utrzymujących się przez około 150 dni w roku.

Warunki narciarskie w Zielenic SKI Arena

W porównaniu z okolicą, różnicę klimatu najlepiej widać, gdy zima nie rozpieszcza. Jadąc ostatnio do Zieleńca, zaledwie 10 minut od celu, nigdzie nie dostrzegałem choćby śladu śniegu. Do czasu, gdy autobus zjechał z trasy krajowej na jedną z lokalnych dróg dojazdowych. Już po chwili krajobraz zmienił się z jesiennego na zimowy.

Ilość śniegu nadal nie była powalająca, ale w zupełności wystarczyła, aby wspomagając się sztucznym naśnieżaniem, Zieleniec SKI Arena przygotował i otworzył większość swoich tras narciarskich. Aktualnie pokrywa śnieżna waha się od około 25 do 65 cm. Otwartych jest 33 z 48 tras zjazdowych oraz 22 z 31 kolejek i wyciągów (stan na dzień 23 stycznia 2023). 

Trasy narciarskie

Trasy i wyciągi zrzeszone w ramach Zieleniec SKI Arena, należą tak naprawdę do siedmiu ośrodków tj. Nartorama, Diament, MCM, Gryglówka, Bartuś, Winterpol oraz Mieszko. Oczywiście z kolejek każdej z tych stacji, można korzystać w ramach jednego karnetu Zieleniec SKI Arena.

Najdłuższa trasa w Zieleniec SKI Arena
Trasa zjazdowa 2 „Spacerowa” to najdłuższa trasa w Zieleniec SKI Arena. W znacznej części prowadzi przez las fot. autor

Najdłuższe trasy oferuje Nartorama, a najpopularniejsze (oceniając na oko po ilości turystów) Winterpol oraz Gryglówka. Osobiście bardzo spodobały mi się krótkie, ale ciekawe trasy położone wzdłuż wyciągów Mieszko, chociaż infrastruktura w tym miejscu, prosi się o modernizację. W szczególności wyciąg orczykowy oznaczony na mapie jako M3, warto byłoby zamienić na kanapę. Właśnie przy wyciągach Mieszko, znajduje się urokliwy Kościół św. Anny, będący najważniejszym obiektem zabytkowym w Zieleńcu. Początkowo kościół, którego historia sięga XVIII wieku był zbudowany z drewna. Obecnie budynek jest już murowany, a opiekują się nim Bracia Franciszkanie.

Kościół św. Anny
Kościół św. Anny fot. materiały Zieleniec SKI Arena

Stopień trudności tras

W Zieleniec SKI Arena najlepiej będą się bawić narciarze początkujący i średnio-zaawansowani. Większość tras oznaczono kolorem niebieskim, co oznacza, że ich poziom trudności jest stosunkowo niewielki. Dla osób które narciarsko (lub snowboardowo) dopiero stawiają pierwsze kroki, udostępniono ponadto tzw. wyciągi dydaktyczne w formie taśm. Zlokalizowano przy nich bardzo proste trasy dla początkujących. Oczywiście na terenie ośrodka działają liczne szkoły narciarsko-snowboardowe.

W Zieleniec SKI Arena działają liczne szkoły narciarskie
W Zieleniec SKI Arena działają liczne szkoły narciarskie fot. materiały Zieleniec SKI Arena

Zdecydowana większość wyciągów działających w Zieleńcu to kanapy i talerzyki, z naciskiem na te pierwsze. Przy nich z reguły znajdują się łatwe trasy niebieskie, często jednak zawierające fragmenty bardziej strome, pozwalające szlifować swoje umiejętności. Na terenie ośrodka znajdzie się również kilka tras czerwonych. Warto zjeżdżać z nich rano, bo popołudniu robi się dużo muld, po których jazda nie należy do najprzyjemniejszych. Do dyspozycji narciarzy oddano także jedną trasę czarną o wdzięcznej nazwie „Na krechę”, ale często jest ona nieczynna.

Taśmowy wyciąg dydaktyczny w Zieleniec Ski Arena dla początkujących
Taśmowy wyciąg dydaktyczny fot. materiały Zieleniec SKI Arena

Trasy ułożone są w sposób ciekawy. Z reguły mają dobre wyprofilowanie, co przekłada się na przyjemne zjazdy. Jedyny fragment do którego mam zastrzeżenia, to mostek znajdujący przy końcu trasy zjazdowej zlokalizowanej przy wyciągu Nartorama. Mostek pozwala przejechać narciarzom na drugą stronę jezdni, więc jest bardzo przydatny. Unikamy w ten sposób konieczności odpinania nart i przechodzenia przez drogę. Zjazd z niego jest natomiast dość stromy, a używają go w zasadzie wszyscy narciarze korzystający z Nartoramy. Również Ci, którzy ze stromizną nie radzą sobie najlepiej.

W efekcie przy zjeździe wiele osób hamuje na potęgę. Rezultatem są duże muldy, które jeszcze bardziej utrudniają przejazd. Widziałem na mostku kilka wywrotek i słyszałem narzekania narciarzy. Warto byłoby więc pomyśleć nad zmianę profilu wiaduktu i zmniejszeniu stromizny zjazdu. Zwłaszcza, że jest on wąski i znajduje się wzdłuż trasy niebieskiej.

Mostek na jezdnią wzdłuż wyciągu Nartorama
Mostek na jezdnią wzdłuż wyciągu Nartorama fot. autor

Kolejki do wyciągów to bolączka większości naszych rodzimych stacji narciarskich. Zieleniec radzi sobie z tym problemem urodzaju całkiem nieźle. Czas oczekiwania w kolejce wynosi z reguły nie więcej niż 10 minut. Osobiście często jeżdżę do Zieleńca na jazdy wieczorne, bo wówczas kanapy łapię praktycznie bez czekania.

Zieleniec SKI Arena na tle innych ośrodków narciarskich

Zieleniec SKI Arena wyróżnia przede wszystkim specyficzny mikroklimat. Nietypowy w skali regionu układ ciśnienia mas powietrza sprawia, że organizm człowieka produkuje więcej czerwonych krwinek. To z kolei poprawia nam samopoczucie i pozwala na efektywniejszy wypoczynek. Zieleniec wyróżnia się także rozbudowanym systemem tras i wyciągów. Po tym kątem, stacja z Dolnego Śląska ustępuje tylko ośrodkom Szczyrk Mountain Resort i Kotelnica Białczańska. W 2020 roku, w tworzonym przez Onet rankingu najlepszych stacji narciarskich w Polsce, Zieleniec zajął trzecie miejsce w kategorii „Duże stacje narciarskie”.

W poruszaniu się po trasach Zieleniec Ski Arena na grzbiecie góry pomagają wyciągi
W poruszaniu się po grzbiecie góry pomagają wyciągi fot. autor

Jeśli jesteśmy w temacie wyciągów, to warto wspomnieć o dość ciekawym, choć nietypowym w Polsce rozwiązaniu, które zastosowano w Zieleńcu. A mianowicie o kolei kanapowo – gondolowej Skyway Express Nartorama. Wyciąg posiada głównie 6 osobowe kanapy, ale nie tylko. Wśród nich kursują także dwie 8 osobowe gondole. Jeśli więc nie lubicie wjeżdżać do góry popularnymi kanapami, zawsze możecie poczekać chwilę na gondolę, choć oczywiście wydłuży to łączny czas wjazdu. W Polsce to jedyna taka kolej. Innym ciekawym i rzadko spotykanym w Polsce rozwiązaniem jest skrzyżowanie dwóch wyciągów kanapowych.

Kolej kanapowo-gondolowa Nartorama Skyway Express
Kolej kanapowo-gondolowa fot. materiały Zieleniec SKI Arena
Skrzyżowanie wyciągów kanapowych Gryglówka i Winterpol
Skrzyżowanie wyciągów kanapowych Gryglówka i Winterpol fot. materiały Zieleniec SKI Arena

Karnety i wypożyczalnie

Ceny są zbliżone do innych ośrodków. Pod tym kątem Zieleniec SKI Arena nie wyróżnia się ani na plus, ani na minus. W sezonie wysokim, który trwa od 23 grudnia 2022 do 12 marca 2023, koszt karnetu 7-godzinnego to 140 zł. Pełen cennik obowiązujący w Zieleniec SKI Arena sprawdzicie na stronie zieleniec.pl w zakładce Cennik.

W Zieleniec SKI Arena oświetlenie tras umożliwia jazdę nocną
Duża część tras jest oświetlona, co pozwala na nocne jazdy fot. materiały Zieleniec SKI Arena

Wypożyczalnie znajdują się najczęściej przy parkingach i kasach. Jeśli więc nie dysponujemy własnym sprzętem, bez trudu wypożyczymy dobrej jakości narty czy deskę.

Komentarze

Dodaj komentarz