Aktualne warunki. Otwarcie szlaków niedostępnych w zimie

Otwarcie szlaków w Tatrach i Beskidach

Aktualne warunki na szlakach w wyższych partiach polskich gór wciąż są stosunkowo trudne. Szczególnie dotyczy to Tatr, ale nie tylko. Mamy już jednak maj, a to oznacza, że otwierane są kolejne szlaki nieczynne zimą. 

Koniec zimowej przerwy w polskich Tatrach

W odróżnieniu od Tatr Słowackich, po stronie polskiej nie ma zwyczaju zamykania szlaków turystycznych na zimę. Wyjątek stanowią trzy trasy, niedostępne zimą ze względu na ochronę przyrody. Są to:

  1. Morskie Oko – Świstówka Roztocka – Dolina Pięciu Stawów Polskich
  2. Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
  3. Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka

W tym roku, zimowy okres ochronny dla wymienionych szlaków kończy się 15 maja. To oznacza, że od dzisiaj tj. od 16 maja, z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich możemy już przejść przez piękną Świstówkę Roztocką 🙂

Warto również dodać, że od niedawna, po zimowej przerwie czynna jest także Jaskinia Mroźna, o czym pisałem tutaj.

Po słowackiej stronie Tatr, szlaki turystyczne powyżej schronisk są zamknięte do 15 czerwca.

Otwarta „Perć Akademików” 

To nie koniec dobry wieści. Przypomnijmy także, że wczoraj, 15 maja na stronie Babiogórskiego Parku Narodowego oraz na profilu parku w serwisie Facebook, pojawiła się informacja o otwarciu po zimowej przerwie „Perci Akademików” (Akademicka Perć).

To świetna wiadomość dla miłośników mocniejszych wrażeń. „Perć Akademików” uznawana jest za najtrudniejszy beskidzki szlak turystyczny. Oznaczona jest kolorem żółtym i prowadzi od Schroniska PTTK Markowe Szczawiny na Diablak, czyli szczyt Babiej Góry. Na trasie znajdują się łańcuchy i klamry, co jest rzadkością w przypadku szlaków turystycznych w Beskidach. Korzystając z „Perci Akademików” należy pamiętać, że jest to szlak jednokierunkowy i można nim podchodzić tylko w górę. 

Aktualne warunki

Jednocześnie pamiętajcie, że to, iż dany szlak został otwarty po zimie, wcale nie musi oznaczać, że korzystanie z niego jest już całkowicie bezpieczne. Główne powody zamykania szlaków na zimę w Polsce, to ochrona przyrody lub zagrożenie lawinowe. Ścieżka może natomiast nadal być oblodzona, co grozi poślizgnięciem. Wybierając się więc w Tatry, czy też na Babią Górę, wciąż warto mieć przy sobie sprzęt zimowy.

Aktualne warunki na szlakach możecie na bieżąco sprawdzać np. na profilu Aktualne warunki w górach w serwisie Facebook. Poniżej wpis dotyczący wspomnianej przez chwilą „Perci Akademików”.

Komentarze